Yükleniyor

Brakiterapi Nedir? Brakiterapi Nasıl Uygulanır?

Brakiterapi Nedir? Brakiterapi Nasıl Uygulanır?

Brakiterapi, daha çok meme, serviks, prostat, baş-boyun ve göz kanseri tedavisinde kullanılan bir tür dahili radyasyon tedavisidir. Brakiterapi tedavi yönteminde tümörün içine veya yakınına radyoaktif kaynakların yerleştirilmesini içerir. Bu yöntem sayesinde kanserli hücreye etki sağlanırken sağlıklı dokuların zarar görmesi de en aza indirilir. Yayılmış olan kanser türlerinde kullanılmayan brakiterapi, düşük yan etkisi sayesinde tercih edilir.

İçindekiler

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde yararlanılan ve radyoaktif maddelerin doğrudan tümör içine ya da yakınına yerleştirilmesi sonucunda sağlıklı dokuların korunmasını içeren radyoterapi yöntemidir. Tümöre yüksek dozda radyasyon verilerek tümör çevresindeki sağlıklı doku ve organların korunmasını sağlanır ve genellikle yayılım göstermemiş prostat, rahim kanser ve meme kanserinde etkilidir. Brakiterapi aynı zamanda iç radyoterapi olarak da bilinir.

Brakiterapi Nasıl Uygulanır?

Brakiterapi uygulanırken tümörün vücuttaki yeri belirlendikten sonra içerisine ya da yanına uzman doktorun belirlediği oranda radyasyon yayar. Bu verilen radyasyon kanser hücrelerini yok ederek genetik yapılarına zarar vermede etkili olur. Böylelikle kötü huylu kanser hücreleri büyüyemez hale gelir ve böylelikle çoğalamayarak ölürler.

Brakiterapi genellikle anestezi altında yapılır ve özel iğneler, kateterler veya implantlar kullanılarak radyoaktif kaynaklar tümör bölgesine yerleştirilir. Bu tedavi süresi, kanser türüne ve evresine göre farklılık gösterir.

Brakiterapinin Çeşitleri Nelerdir?

Brakiterapi çeşitleri tedavide belirlenecek olan doza ve tedavi süresine göre farklılık gösterebilir. Uygulanan brakiterapi kişinin vücuduna radyasyon yaydığından kanser türüne bağlı olarak uygulama çeşidi belirlenir. Brakiterapide uygulanan üç ana çeşit vardır:

 • Düşük doz hızında brakiterapi (LDR)
 • Yüksek doz hızında brakiterapi (HDR)
 • Sürekli brakiterapi

Düşük Doz Hızlı Brakiterapi (LDR)

Düşük doz hızlı brakiterapi, radyoaktif maddelerin düşük hızda radyasyon salınımı yaparak tümöre etki etmesini içerir. Tümör bölgesine yerleştirilen kaynaklar sayesinde birkaç gün süresince tedavi edilir.

Yüksek Doz Hızlı Brakiterapi (HDR)

Yüksek doz hızlı brakiterapide, yüksek hızlı radyasyon salınımı yapan kaynaklar kullanılarak kısa süreli ve yoğun tedavi uygulanır. Tedavi seansları birkaç dakika sürebilir ve kişinin genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak genellikle aynı gün içinde tedavi tamamlanır.

Sürekli Brakiterapi

Bu brakiterapi çeşidi genellikle prostat kanseri tedavisinde tercih edilir. Radyoaktif tohumlar, tümör bölgesine kalıcı olarak yerleştirilir ve zamanla düşük dozda radyasyon salarak kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir.

Brakiterapi Hangi Kanser Türleri Tedavisinde Kullanılır?

Brakiterapi, çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer alır. Prostat, rahim, meme, baş ve boyun, akciğer ve rektum kanserlerinde tercih edilen brakiterapi, tümörün bulunduğu bölgeye doğrudan yüksek dozda radyasyon verilmesini sağlanmasıyla gerçekleşir. Brakiterapi, metastaz yapmamış ya da vücuda yayılmamış kanserleri tedavi etmede en etkili olarak tercih edilir. Brakiterapi aşağıdaki kanser türlerinin tedavisinde uzman doktor uygun gördüğü durumda kullanılır:

Brakiterapi Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Brakiterapinin olası yan etkileri kanserin türüne ve uzman doktorun belirlediği doza göre farklılık gösterir. Bu oluşan yan etkiler genellikle tedavi bittikten sonra birkaç ay içerisinde düzelerek toparlanır. Brakiterapi olası yan etkileri şöyle sıralanabilir:

 • İdrar tutamama
 • Erektil disfonksiyon
 • Tükenmişlik hissi
 • Kabızlık ya da ishal
 • Saçların dökülmesi
 • Baş ağrıları
 • Ağızda oluşan yaralar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Nefes darlığı veya öksürük

Brakiterapi yan etkileri yerleştirilen kaynağın bulunduğu vücut bölümünde ortaya çıkarak kişiyi etkileyebilir.

Brakiterapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Brakiterapi ne kadar etkilidir?

Brakiterapi, vücutta metastaz yapmamış ya da yayılma göstermeyen kanser türlerinde etkili olabilir. Kanser türüne göre de etkili olup olmaması farklılık gösterir.

Brakiterapi uygulaması sırasında ağrı hissedilir mi?

Brakiterapi uygulanırken genellikle anestezi altında yapılır, bu sebeple işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında yapılan bölgede hafif rahatsızlık veya ağrı ortaya çıkabilir.

Brakiterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Brakiterapi iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Uygulama yapılan hastalar birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönebilir. Yan etkilerin geçmesi ise birkaç hafta sürebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al