Yükleniyor

Cildinizin Yıpranmasını Engellemek Elinizde

Cildinizin Yıpranmasını Engellemek Elinizde

Mevsim değişiklikleri, kozmetik kullanımı, hava, stres ve daha pek çok dış etkenin yanı sıra, yapısal özellikler nedeniyle cildimiz sağlıklı ve parlak görünümünü kaybedebilir. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, güzel bir cilt, sağlıklı ve canlı bir görünüm elde etmek için ihmal edilmemesi gereken günlük temel bakımlar ve alınması gereken küçük önlemler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

“Sağlıklı bir cilt için temizlik ihmal edilmemeli”

Günlük cilt bakımında, temizlik, nemlendirme ve güneşten korunmanın çok önemli olduğunu söyleyen Uz. Dr. Çoban, “Deri yüzeyinde fazla yağın, makyaj kalıntılarının, toz parçacıklarının, daha önce kullanılan krem artıklarının birikmesi kaçınılmazdır. Günde 2 defa, cilde uygun olan ürünlerle yapılan cilt temizliği; hem cildi korumaya yardımcı olur, hem de nefes almasını ve kendini yenilemesini sağlar. Kuru ciltlerin temizliğinde krem, süt veya losyonlar tavsiye edilmekte, yağlı ciltlerde ise jel temizleyiciler önerilmektedir. Karma ciltlerde ise temizlemenin sabun içermeyen ürünlerle yapılması sağlık ve güzelliğe giden yolda atılması gereken ilk adımlardan biridir” dedi.

Doğru nemlendirici seçimi ile cildinizi koruyun!

Uz. Dr. Çoban nemlendirici seçimi yapılırken de dikkatli olmak gerektiğinin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Nemlendiriciler, cilde verdikleri canlı görünümün yanı sıra, derinin bariyer yapısını destekler; yaşlanmaya karşı özel bir madde içermediğinde dahi, cildin genç görünümünü uzun süreli kılmaya yardımcı olur. Kişinin cilt tipi ve mevsime göre seçilmesi gereken nemlendiricilerin cilt temizliğinden hemen sonra, henüz cilt nemliyken kullanılması gerekmektedir.”

Daha genç bakışlar için en hassas bakımı seçin…

Kişinin ruhunu yansıttığı kadar yaşını da ele veren gözlerin bakımı için ise özenli olmak gerektiğini belirten Uz. Dr. Çoban, “Göz çevresi derisi daha kuru ve hassastır. Bu nedenle göz çevresi bakımında temizleme ve nemlendirme işlemleri için gözaltı ve çevresi için özel olarak üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Yüz için tasarlanmış ürünlerin göz çevresine uygun olmadıkları bilinmelidir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için seçilen güneş gözlükleri de göz çevresi derisinin sağlığı ve güzelliği için önemlidir” şeklinde konuştu.

Problemli ciltler için çözüm uzmanında aranmalı!

Uz. Dr. Çoban ciltte meydana gelen sağlık problemleri ile baş edebilmek içinse şunları söyledi: “Cildinizde egzama, akne, siyah nokta ve leke, gibi kozmetik ve sağlık problemleri varsa günlük bakım ürünleri ve tedavi için mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Dermatoloji uzmanı, cilt tipinize ve mevcut probleme ilişkin tedavi ve uygulamalar konusunda en doğru yönlendirmeleri yapacaktır.”

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 9 Nisan 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al