Yükleniyor

Cilt Çatlaklarınızdan Kurtulun

Cilt Çatlaklarınızdan Kurtulun

Etiler Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, “Cilt çatlakları ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Tıp dilinde “Stria” denilen oluşumlar, deri altındaki genişlemelere veya aşırı büyümeye bağlı olarak deride oluşan yarıklardır. Elastikiyeti olmayan deri alanlarında görülür. Derinin alt tabakası olan dermisteki elastin ve kollajen liflerinin yırtılmasına bağlı olarak gelişen yarıklardır. Aslında tıbbi bir durum olmasının yanısıra; daha çok kozmetik bir problemdir.

Gebelik Döneminde Ve Aşırı Kilolu Kişilerde Sık Görülür

Deri çatlakları derinin devamlı bir şekilde gerildiği vücut bölgelerinde görülür. Hamile bayanların; karın, kalça, bel ve göğüslerinde, ergenlik dönemindeki gençlerin; kalça ve göğüslerinde, diz ve uyluklarında, vücut geliştirme ile uğraşanların; omuzlarında, sırtlarında ve uyluklarında, aşırı kilolu kişilerde; kalça, bel, uyluk, karın, kol ve göğüslerde görülebilir.

Bazı Hastalıklar Ve İlaç Kullanımı Çatlaklara Neden Olabilir

Bazen kilo problemi yaşamayan kişilerde ilaç kullanımı ya da bazı hastalıkların bulgusu olarak da karşımıza çıkar. Bu ilaçların başında özellikle lokal yada sistemik olarak kullanılan kortizon gelmektedir. Yine bazı endokrinolojik rahatsızlıkları olan kişilerde de görülebilir. Bu rahatsızlıklar genelde böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak gelişen kortizon hormonunun artışıyla alakalıdır. Kortizon kollajen ve elastin liflerde kopmalara neden olduğu için çatlamalara yol açar. Kortizon kullanan hastaların tedavi protokolleri ayarlanabildiğinde bu yan etkiler neredeyse görülmeyecek kadar az rastlanabilir.

Erken Dönemde Uzman Yardımı Alın

Deri genellikle önce pembeleşir. Bu aşamadayken kaşıntı bu görüntüye eşlik eder. Daha sonra görünüm olarak kırmızı, mor ince yırtıklar halini alır. Boyları 1-2 cm, enleri 1-5 mm şeklinde yarıklar olarak görülür. Kişi bunların bir döküntü olduğunu sanıp dermatologa başvurur. Erken dönemde başvuran bu hastaların tedavisi daha başarılıdır. Hasta bunları önemsemez ve de gecikirse bu lezyonlar sedefimsi çizgiler haline dönüşür. İşte bu dönemde tedavi gerçekten zordur. Deri çatlakları oluştuktan sonra tedavisi gerçekten zordur. Özellikle ailesinde deri çatlağı olan bireylerde bu durum daha sık görüldüğü için kilo kontrolleri konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Yine hızlı büyüme eğilimi olan çocuklarda çatlakların oluşumu konusunda takipçi olmak gerekir. Hamilelikleri döneminde olan bayanların çoğunda çatlak gelişebilme riski olduğu için, mutlaka bilinçlendirilmeleri gerekir.

Vücudunuzu Sürekli Nemlendirin Ve Spor Yapın

En önemli koruma mekanizması deri altı kolajen ve elastin liflerini güçlendirmektir. Bu da düzenli kullanılan nemlendiricilerle mümkündür. Deri elastikiyetini artırmak, deri altı dokusunun genişlemesine ya da büyümesine paralel olarak esnemesine yol açacaktır. Ayrıca spora başlayan kişilerin direkt ağır bir tempodan ziyade yavaş yavaş artırabilecekleri bir programla başlamaları gelişecek çatlakları önleyecektir.

Çatlak Tedavisi Ne Kadar Erken Dönemde Başlarsa Sonuç Da O Kadar Başarılı Olur

Çatlamış deri bir daha eskisi haline gelemez fakat çatlakların mevcut şiddetini azaltmak mümkündür. Bu durum için kullanılan çeşitli tedaviler vardır. Kimyasal peeling, fototerapiler, karboksiterapi, mezoterapi, lazer tedavileri ve lokal retinoik asitler bu tedavilerdendir. Hiçbir tedavi tamamen düzeltmez ama kozmetik görüntüyü daha iyi bir hale getirir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al