Yükleniyor

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Cinsel isteksizlik, kişilerin en az 6 ay süreyle hiç bir cinsel düşüncesinin olmaması anlamına gelir. İlişkiye girme isteğinde azalma, cinsel etkinliğin azalması ya da hiç olmaması gibi durumlar yaşanır. Bu gibi bir durum yaşayan bireylerin kişisel ilişkileri zarar görebilir. Bunun dışında rahatsızlık nedeniyle çeşitli psikolojik problemler ortaya çıkabilir.

İçindekiler

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nedir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin hemen hemen her bireyde görülen cinsel isteksizlik, çiftler arasında çeşitli sorunlara yol açar. Uyum, anlayış ve farklı anlayışlardan kaynaklanan problemler meydana gelir. Cinsel isteksizlik, psikolojik, sosyal, kültürel ve tıbbi durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durum, kişi uyarılsa dahi değişiklik göstermeden devam eder. Kadın ve erkeklerde yaşa bağlı artan cinsel isteksizlik, tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur.

Cinsel İsteksizlik Türleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik, 3 farklı türe sahiptir. Uzman hekimler tarafından belirlenen bu türler arasında; Primer, Sekonder ve Durumsal cinsel isteksizlik yer alır. Genellikle ergenlik döneminde başlayan primer, kişinin kendi vücudunu keşfettiği dönemde hiçbir cinsel aktiviteye tepki göstermemesidir. Sekonder, kişinin aktif cinsel ilişki sonrasında yaşadığı olumsuzluklara bağlı olarak isteğinin azalmasıdır. Durumsal ise yoğun iş temposu, maddi kaygılar, partner ile problem yaşanması, sosyal değişiklikler ve kaygı bozukluğu gibi durumlardan dolayı belli dönemlerde görülür.

Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Psikolojik ya da fiziksel faktörlere bağlı olarak gelişen isteksizliğin ortaya çıkma zamanı bireye göre değişiklik gösterir. Belirli bir başlama yaşı olmamakla birlikte; ilk deneyimini yaşayanlarda, yoğun sınav temposu olan öğrencilerde, aşırı stres altındaki bireylerde, nörolojik rahatsızlıkları olanlarda, andropoz ve menopoz dönemindeki kişilerde görülebilir.

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğin ilk belirtisi, arzunun azalmasıdır. Yaşın ilerlemesi, menopoz, gebelik, libidonun azalması, partnerine karşı soğukluk hissetmek, ilişkiden zevk almamak, konsantre veya motive olamama gibi faktörler, cinsel isteksizliğin belirtileri arasında yer alır. Depresif duygular, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Neden Olur?

Hem kadın hem erkeklerde görülen cinsel isteksizlik, partnerden gelen uyarılara tepki vermemektir. Her yaşta görülebilen bu durumun nedenleri kişiye göre değişkenlik gösterir. Cinsellikten utanma, korku, kaygı bozukluğu, uyarılamama, birleşme sırasında ağrı ya da acı hissetme, uyumsuzluk, sertleşme sorunu, erken ya da geç boşalma gibi pek çok nedeni bulunur. Yeni bir işe başlamak ya da işten çıkmak, doğum ve vefat gibi ani sosyal değişimler de isteksizlik yaşanmasına neden olur.

Fiziksel Faktörlere Bağlı Görülen Cinsel İsteksizlik

Bireylerin fiziksel sağlığı ile doğrudan bağlantılı olan cinsel isteksizlik, çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar arasında; organ yetmezliği, tiroit hastalıkları, Parkinson, diyabet, multiple skleroz (MS), tansiyon, rahim ağzı enfeksiyonları, vajinal mantar ve kuruluk, cinsel organlardaki yapısal ve işlevsel bozukluk, süt ya da prolaktin hormon seviyesinin yüksekliği ya da düşüklüğü, böbrek üstü bezlerde meydana gelen bozukluklar yer alır. Kadınlarda gebelik, loğusalık ve emzirme dönemlerinde sıklıkla yaşanan bir durumdur. Aynı zamanda, ürolojik ve jinekolojik rahatsızlıklar da cinsel isteksizlik yaratır.

Psikolojik Faktörlere Bağlı Görülen Cinsel İsteksizlik

Psikolojik nedenler, cinsel isteksizlik yaşayan kişilerin büyük bir bölümünde yaygın olarak görülür. Cinsel fobi, tiksinti ve depresyon ile birlikte oluşan rahatsızlıklar, isteksizliğe yol açabilir. Geniş bir yelpazede incelenen bu faktörler içerisinde; anksiyete, panik atak, kaygı bozukluğu, partner ile yaşanan sorunlar ve incitme korkusu, ağrılı cinsel birliktelik ile paranoid, şizoid ve obsesif kişilik bozuklukları bulunur. Uzmanların uygun gördüğü ilaç ve terapi yöntemleri, sorunun ortadan kalkmasına destek olur.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Frijidite)

Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik, bireyin kendi bedenini tanımaması ya da ilişkiden nasıl zevk alınabileceğini bilememesinden kaynaklanır. İlişkinin bitişi, yeni bir ilişki başlangıcı ve yaşam tarzındaki değişiklikler, kadınların duygusal olarak etkilenmesine yol açar. Bu durum da, isteksizlik yaşanmasına neden olur. Kadınlarda yaşın ilerlemesi, başta östrojen olmak üzere birçok hormonun azalmasını sağlar. Ayrıca koroner arter, şeker ve kalp gibi faktörler de fiziksel olarak isteksizlik yaratır. İlişkide yaşanan güven sorunu, tartışmalar, özgüven eksikliği ya da kendini değerli hissetmeme de etkenler arasındadır. Bunlara ek olarak, kültürel, ahlaki ve dini değerler, kadınlar üzerinde baskı oluşturarak cinsel isteksizlik meydana getirir. Geçmiş dönemde yaşanan taciz ve tecavüz vakaları, gebelik korkusu, görev olarak görülen ilişkiler, partnerin erken boşalması ya da sertleşme sorunu yaşaması, kuruluk ile bazı ilaçların yan etkileri de faktörler arasındadır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik (Frijidite)

Erkeklerde yaşanan cinsel isteksizlik, her dönemde görülebilir. Ağırlıklı olarak alkol, madde bağımlılığı, stres, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarından dolayı yaşanır. Testosteron gibi kandaki hormon düşüklüğü, sertleşme veya erken boşalma fizyolojik ve biyolojik nedenlere örnek gösterilebilir. Evlilikte yaşanan çatışmalar, ileri yaş ya da maddi yetersizlikler de isteksizliğin olası faktörleri arasında görülür. Ayrıca, kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizlik oluşmasına yol açabilir.

Frijidite Tanı Yöntemleri

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen cinsel isteksizlik, uzun süreli olduğu takdirde, eşler arasında boşanmaya giden sonuçlar doğurabilir. Cinsel isteksizlik, her yaş ve sosyo-kültürel durumdaki kadın ya da erkekte görülebilen bir rahatsızlıktır. Öncelikle, uzmanlar tarafından isteksizliğe neden olan etkenler araştırılır. Çiftlerin aile öyküleri dinlenip, birbirlerine olan davranışları gözlemlenir. Aynı zamanda, fiziksel muayene yapılarak tedavi yöntemleri belirlenir.

Cinsel İsteksizlik (Frijidite) Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizlik tedavi süreci, çiftlerin birbirini zorlamaması ve sabırlı olması ile gerçekleşir. Bozulan iletişim ve cinsel uyum yeniden inşa edilir. Altta yatan fiziksel ve ruhsal sebepler tespit edildikten sonra ilaç tedavisine başlanabilir. Sorun psikolojik ise, uzman hekimlerden destek alınır. Cinsel ve aile terapisi alınabilir ya da bedensel egzersizler uygulanabilir. Metabolik rahatsızlıklar da tedavi edilerek bu isteksizlik durumu ortadan kaldırılabilir. Cinsel isteksizlik doğru tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. Bu şekilde benzer belirtiler gösteriyorsanız uzman bir hekimden yardım almanız gerekebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al