Yükleniyor

Çocuğunuzun 2 yaşına kadarki beslenmesinde hata yapmayın

Çocuğunuzun 2 yaşına kadarki beslenmesinde hata yapmayın

Çocukların sağlıklı beslenmesi gelişimlerini yakından ilgilendiriyor. Özellikle ilk 2 yıl doğru beslenme bu yönüyle çok önem arz ediyor. İlk 2 yıl sağlıklı beslenmeyen çocukların hem boy büyümesi geri kalıyor hem de bağırsak mikrobiyotası olması gereken şekli alamıyor. Beyin gelişiminin çok büyük bir kısmının 2 yaşına kadar tamamlanması bu sürecin ne kadar önemli olduğunu daha iyi ortaya koyuyor. Memorial Ataşehir/Bahçelievler Hastaneleri Çocuk Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu, 2 yaşına kadar çocuklarda beslenmenin önemi ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Çocuğunuzun boyu yaşıtlarından geri kalmasın

Bebeklerde sağlıklı beslenme sadece sağlıklı büyüme olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı beslenme çocuğun ilerideki sağlık gelişimini de beraberinde getirmektedir. Hatta çocuğun ileri yaş dönemindeki sağlığında, 2 yaşına kadarki beslenmesi anahtar noktayı oluşturmaktadır. 2 yaşına kadar beslenmesinde hata yapılan ve özellikle boyu yaşıtlarına göre geri kalan bir çocuğun daha sonra doğru beslenmeyle bu açığı kapatması hemen hemen hemen imkansızdır.   

Sağlıklı beyin gelişimi için çocuğunuzu doğru beslemeye özen gösterin

Beyin gelişiminin %90’ı ilk 2 yıl içinde tamamlanmaktadır. Bu dönemde doğru beslenmeyen çocukların daha sonra beyin kapasitesi istenilen seviyelere getirilemeyebilir. Özellikle beslenme problemi nedeniyle boy büyümesi geri kalmış bebeklerin ileri yaşlardaki zeka düzeyleri ve dolayısı ile okul başarıları, sağlıklı büyüyen çocuklardan geri kalmaktadır.

Hastalıklara karşı kalkan oluşturun

Bebeğin 2 yaşına kadar beyin gelişimi büyük oranda tamamlanırken aynı dönemde bağırsak mikrobiyotası da nihai şeklini alır.  Bağırsak mikrobiyotası sağlıklı yaşamın çok önemli bir parçasıdır. İlk 2 yıl içerisinde gelişen sağlıklı bağırsak mikrobiyotası ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve insülin direnci gibi kronik hastalıkları önleyebilir. Bebeklerde sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını sağlayabilmek için normal doğum ve ilk 6 ay tek başına anne sütü, ardından sağlıklı ek gıdalarla en az 1 yıl anne sütünün devamı önemlidir.

2 yaşına kadar beslenme alışkanlığını öğretin

İlk 2 yılın en önemli özelliklerinden birisi de sağlıklı beslenme davranışının bu dönemde öğrenilmesidir. Ayrıca bebekler tatları da bu dönemde öğrenir. Bebekler bu dönemde sağlıklı gıdalarla tanıştırılmalı, doğru beslenme davranışı öğretilmelidir. Güzel bir ortamda zorlama olmadan bütün sağlıklı gıdalar teker teker ve tekrar tekrar denenmelidir. Düzenli öğün saatleri ve doğru şekilde gıdaların tattırılması bebeklere ve çocuklara doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmaktadır. Doğru beslenme davranışını geliştirmek iştahsızlık ve yeme sorunlarını önleyeceği gibi ileri yaşlarda görülebilecek beslenme bozuklukları, obezite ve metabolik sendromdan da koruyacaktır.

Güncelleme Tarihi : 28 Nisan 2022

Yayınlanma Tarihi: 8 Ocak 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al