Yükleniyor

Çocuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolu

Çocuklarda Diş Çürüklerini Önlemenin Yolu

Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü Uzmanları çocuklarda diş problemlerinin nedenleri ve ailelere düşen görevler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Her çocuk nedense tatlı yiyeceklere ilgi duyar; çok geçmeden de dayanılmaz ağrılar başlar haliyle. Bu ve bunun gibi çeşitli nedenler, dişleri çocukların ortak rahatsızlığı haline getirir. Oysa bilinçli anne-babaların alacağı önlemlerle bu sıkıntılar rahatlıkla engellenebilir.

Genel sağlığımız üzerinde de etkili olduğunu bildiğimiz diş çürüklerini nasıl engelleyebiliriz?

Çürüğün kendi kendine iyileşmesi ya da oluşmaması için günümüzde hala bir ilaç mevcut değildir. Fakat koruyucu önlemler ile çürük oluşumunu azaltmak ve çürüğe karşı dişlerin direncini artırmak mümkündür. Bu yöntemlerin başında “fissür örtücü” dediğimiz malzeme ile yapılan dişlerin örtülmesi işlemi gelir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye bakteri, yemek artığı gibi maddelerin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, süt ve kalıcı dişlere uygulanır. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Bu işlem topikal flor uygulamasıyla yapılabilmektedir; flourid dişlerin güçlenmesini sağlar ve dişlerin çürüğe karşı direncini artırır.

Çocukların en çok hangi dişleri çürük tehdidi altında?

Çocuk 6 yaşına geldiği zaman ilk kalıcı dişi olan birinci büyük azı dişi ağızda yerini alır. En çok fonksiyon gören bu dişler, mutlaka fissür örtücü, topikal flour uygulamasıyla çürüğe karşı korunmalıdır. Bu uygulama diş hekimi tarafından yapılır ve değişik tatlar içeren, uygulaması çocuklar tarafından da keyifle algılanan işlemlerdir. Bu basit işlemin yapılması ve diş hekiminizin öngöreceği süreler ile tekrarlanmasıyla dişler, çürük oluşumuna ve diğer zararlı etkilere karşı güçlenmektedirler. Bu işlemin yapılması ve çocukların ağzında başka çürük vb sorunların olup olmadığının kontrol edilmesi için mutlaka diş hekimi muayenesi şarttır. Erken yaşlarda başlayan muayeneler hekim ile çocuğun arasında korku faktörünün ortadan kalkmasını sağlar.

Memorial Hastanesi’nde yapılan diş tedavileri ne gibi avantajlar sağlıyor?

Memorial Hastanesi Diş Kliniği’nde 15 yaş ve altı çocuklarda diş muayenesi ücretsiz olup, çürük oluşumu ve çürük engellenmesi ile ilgili olarak toplumsal görevin yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Biz Memorial Diş Kliniği olarak tüm çocuklarımıza 2 yaşından itibaren diş dosyası oluşturup tüm gelişimlerini takip ediyoruz. Annelere düşen görev 6 yaşına kadar yılda 1; 6 yaşından itibaren yılda 2 defa; okul açılmadan 1 hafta önce ve sömestr tatilinde kontrol yaptırmalarıdır. Erken alınacak küçük önlemler sayesinde pırıl pırıl, tertemiz, sağlıklı ve gülümseyen bir birey yetiştirebiliriz. Unutmayın ki, ağız sağlığı tüm vücudu etkilemektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al