Yükleniyor

Çocuklarda Grip Aşısı

Çocuklarda Grip Aşısı

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç çocuklarda grip aşısı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan grip, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Çoğunlukla okuldan kapılan mikrop sebebi ile hastalanan çocukları gripten korumanın yollarından biri ise grip aşısı yaptırmaktır. Çocuğunuz risk grubunda değil ise bile grip aşısının yapılması bu yıl içinde grip olması riskini azaltabilir.

Astımı varsa grip için hemen önlem alın

Grip salgınları en çok sonbahar ve kış aylarında olmaktadır. Özellikle küçük çocukları, yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri etkilemektedir. Tüm dünyada her yıl 3-5 milyon kişinin grip sebebiyle ağır hastalığa yakalanmakta ve 250.000-500.000 kişi hayatını kaybetmektedir. Eğer çocuğunuzun astım ya da başka bir kronik bir hastalığı varsa grip olmaması için en başta aşılanma gibi gerekli önlemler alınmalıdır.

Grip tehlikeli bir hastalık

Grip enfeksiyonu, hiç bir sağlık sorunu olmayan kişilerin bile günlerce hatta haftalarca okula, işe gidememesine neden olmaktadır. Ateş, baş ağrısı, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Grip enfeksiyonu; bakteriyel pnömoni, kas iltihabı, kalp kasının ya da kalp etrafındaki zarın iltihabı, menenjit ve çocuğun vücudunun susuz kalması var olan kronik hastalığın kötüleşmesine sebep olabilmektedir.

Vakit kaybetmeden doktora başvurun!

Eğer grip semptomlarını takiben çocuğun durumu ağırlaşıyor, ateş, titreme, göğüs ağrısı, terleme, yeşil ya da kanlı balgam, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma oluyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Bazı hastalarda nefes alma esnasında göğüste batma şeklide ağrı olabilmektedir. Bazı çocuklarda ise; karın ağrısı zatürrenin tek bulgusu olabilir. Zatürre tanısında, hastanın muayenesine ek olarak akciğer grafisi çekilmesi ve balgam testi yapılması gerekebilmektedir.

Grip sezonu başlamadan aşı olunmalı

Grip salgının zamanı, şiddeti ve sezonun uzunluğu bir yıldan diğerine değişebilmektedir. Grip virüsleri her yıl değişebildiği için o yıl salgın yapması muhtemel grip etkenleri belirlendikten sonra aşılar hazırlanmaktadır. Bu nedenle aşının, grip sezonu başlamadan önce mümkün olduğunca erken yapılması uygun olacaktır.

Aşı dışında yapılması gerekenler

“Çocuğum geçen yıl grip aşısı olmuştu; ama yine de hastalıktan kurtulamadık” ya da  “Grip aşısı olmasına rağmen çocuğum yine de grip oldu” gibi düşünceler her yıl bu mevsimde sıkça olmaktadır. Unutmayın ki; çocuklarda gelişen grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonların %80’i influenza değildir ve diğer virüsler ya da bakteriler tarafından oluşmaktadır. Aşının ise bu enfeksiyonlar üzerine etkisi yoktur. Aşı olmanın yanı sıra çocukların gribe yakalanmasını önlemek için bazı önlemler de alınmalıdır. Çocukları hasta kişilerden uzak tutmak, sık sık el yıkama, grip enfeksiyonu kapılmışsa mikrobun yayılmasını önlemek için evde istirahat ettirerek okula göndermemek, bol sıvı alması  alınabilecek diğer önlemlerdir.

Doğru ilaç kullanılmalı

Grip enfeksiyonuna yol açan “influenza” bir virüs olduğu için antibiyotiklerden etkilenmemektedir. Bu tür virüslere etkili olan bazı ilaçlar vardır. Hastalık bulguları ortaya çıktığı anda bu ilaçların kullanılması hem hastalığın daha hafif geçirilmesine yardımcı olur hem de zatürre gibi tehlikeli komplikasyonları azaltabilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al