Yükleniyor

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için risk oluşturan idrar yolu enfeksiyonları, henüz gelişmekte olan böbrekler için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

“Nedensiz yüksek ateş idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir”

Çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra en çok görülen hastalığın idrar yolları enfeksiyonu olduğunu belirten uzmanlar; “Hastalık karın ağrısı, bulantı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, kusma, ateş, iştahsızlık, titreme, ishal belirtileri ile kendini göstebilir. Tuvalet eğitimi olan bir çocuğun altını ıslatmaya başlaması, idrarın bulanık ve kötü kokulu olması idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. Ancak bebeklerde enfeksiyon bulgularının anlaşılması zorlaşabilir. Küçük yaştaki bir çocukta muayene bulgusu olmaksızın ateş görülüyorsa idrar yolu enfeksiyonundan şüphe edilebilir” dedi.

Sünnetsiz çocuk risk altındadır!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları, kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü belirtti ve ekledi: “idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakteriler mesaneye girerek yukarıya doğru ilerler. Kız çocuklarında mesaneye giden yol daha kısadır. Dolayısıyla bakterilerin mesaneye ulaşmaları da daha kolaydır. Öte yandan, erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve sünnet arasında bir bağlantı kurulabilir. Sünnet derisi altında toplanan bakteriler hastalığa neden olabilmektedir. Bu durum, sünnetli çocuklarda enfeksiyonun daha az görülmesini açıklamaktadır. Farklı hastalıklar sebebiyle, gereksiz antibiyotik kullanımı da idrar yolları enfeksiyonlarını tetikleyen bir başka etkendir.”

Enfeksiyonun altında yatan sebepler araştırılmalı

Hastalığın tanısı için idrar tahlili ve idrar kültürü yapıldığını ifade eden uzmanlar sözlerine şöyle devam etti: “tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda altta yatan ürolojik bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu hastalarda mesaneden böbreğe idrar kaçağı, tıkanıklık, taş veya bir lezyon olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk hangi yaşta olursa olsun, idrar yolu enfeksiyonun kaynağının araştırılması büyük önem taşır.”

“Uygun antibiyotik tedavisi çok önemli”

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları enfeksiyonun tedavisi ve korunma yolları ile ilgili şöyle konuştu: “Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılır. Genellikle ilaç kullanılmaya başlandığından 2 gün sonra şikayetler azalmaya başlar. Bu sırada doğru antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir. 10 günlük tedavinin sonunda yeni bir idrar tahlili ile tedavinin seyri belirlenir. Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonlarının tekrarlama riskinin olduğu hatırlanmalı; hastalığın belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden gerekli tahlil ve tedaviler için doktora başvurulmalıdır.”

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al