Yükleniyor

Çocuklarda Romatizma

Çocuklarda Romatizma

Çocuklarda görülen eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, ateş, ağızda aft gibi şikâyetler romatizmanın habercisi olabilir. Uzmanlar çocuklarda gelişim döneminde görülen büyüme ağrılarının romatizmayla karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Bayık, çocuklarda romatizma ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Uzun süreli ve şiddetli ağrılar büyüme ile ilgili değildir

“Çocuğunuzun eklemleri sık sık ağrıyor, kas güçsüzlüğü şikâyetleri var, ateşi sık sık çıkıyor, saçları dökülüyor ya da ağzında aft çıkıyorsa ‘romatizmadan’ şüphelenebilirsiniz” diyen Uz. Dr. Nemlioğlu, “Çocuklarda romatizmal ağrıların aileler tarafından ‘sen büyüyorsun, boyun uzadığı için bacakların ağrıyor’ diyerek geçiştiriliyor. Oysaki 3-12 yaş arasındaki çocukların kalça, kol ve bacaklarında görülen geçici ağrılar büyüme ağrısı olabilir ancak uzun süreli ve çok şiddetli ağrılar büyüme ağrıları değildir. Çocukların ağrıları mutlaka dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.” diye konuştu.

Uz. Dr. Nemlioğlu, büyüme ağrıları ile ilgili şunları kaydetti: “Ağrılar kısa süreli kramplar şeklinde görülebilir. Çoğunlukla yarım saat süren büyüme ağrılarını çocuk romatizmasından ayırt etmek için ağrı bölgelerine dikkat etmek gerekiyor. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Büyüme ağrıları nadir olarak belde de görülebilir. Aktivite kaybına neden olmayan büyüme ağrıları masaj ve dinlenme ile geçebilmektedir.

Romatizmada erken teşhis çok önemli

Romatizmanın erken teşhis edilmezse kalıcı gelişim sorunlarına sebep olabileceğini belirten Uz. Dr. Nemlioğlu, “Çocuklarda yetişkinler gibi iltihaplı romatizma türleri görülebilmektedir. Türkiye’de her bin çocuktan yaklaşık 64′ünün erken yaşlarda romatizmal ağrılar yaşamaktadır. 6 haftadan fazla süren eklem ağrılarında mutlaka laboratuvar testi yaptırılması gerekir. Büyüme ağrılarında çocuk, “Ağrıyı göster’ dendiği zaman eklemini işaret etmez ve dizi ile ayak bileği arasında bir noktayı gösterir. Romatizmada ise çocukların şikâyeti eklem ağrıları şeklinde olur. Çocuğun saçı çok dökülüyor ve göz iltihaplanması yaşıyorsa romatizma olabilir. Uzun süren iştahsızlık ve şiddetli ağrılarda kısa sürede doktora başvurun.”diye konuştu.

Doğru tedavi ile sakatlıkların önüne geçilebilir

Erişkinlere göre daha az görülmesine karşın, çocukluk yaş grubuna özgü romatizma çeşitlerinin olduğunun altını çizen Uz. Dr. Nemlioğlu “Ülkemizde her 1000 çocuktan 64’ünü etkileyen eklem romatizması tedavisinde klasik olarak ilaç ve romatizmaya bağlı kalp tutulması varsa kortizon uygulanmaktadır. Hastanın yeniden aynı mikropla enfekte olmasını engellemek çok önemlidir. Bu nedenle kalp tutulması olmayanlarda daha kısa, olanlarda ise daha uzun süreli aylık penisilin iğneleriyle koruma yapılır. Çok küçük yaşlarda bile başlayabilen bu hastalık erken teşhisle doğru tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi : 7 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al