Yükleniyor

Deltoid Kası Nedir? Nerede Bulunur?

Deltoid Kası Nedir? Nerede Bulunur?

Deltoid kasları, üst kolun gövdeyle birleştiği yerde bulunan oldukça önemli bir kas grubudur. Bu kaslar üst bedendeki ana kas grubunu oluşturur. Ayrıca üst sırt, boyun ve omuz bölgesindeki diğer birçok kas ve kemikle bağlantılıdır. Deltoid kası, üst bedeni dengede tutarak kaldırma, itme ve çekme gibi günlük faaliyetleri gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak omuz eklemini korur ve stabilize eder. Vücuttaki diğer kasların çoğu gibi, deltoidler de iskelet grubundadır.

İçindekiler

Deltoid Kasının Yapısı Nasıldır?

Aslında bu kas, vücuttaki en karmaşık kas gruplarından biridir. Omuz eklemini sararak eklemi koruma fonksiyonu göstermektedir. Yüzeyseldirler, yani cildinizin yüzeyine yakındırlar. Omzun dış tarafında bulunur ve üçgen şeklindedir. Ön, orta ve arka olmak üzere üç ana lif grubundan oluşur. Bu lifler çok kalın bir tendonla birbirine bağlanır ve V şeklinde bir kanala sabitlenir. Bu kanal koldaki humerus kemiğinin şaftında bulunur. Ayrıca ağır yük taşırken omuz ekleminin yerinden çıkmasının ve yaralanmasının önüne geçer. Deltoid liflerinin tabanı, kürek kemiğinin (omuz kanadı) üst kısmına ve köprücük kemiğinin yanına bağlanır. Liflerin alt kısmı, humerusun yanına (omuz ve dirsek arasındaki kol kemiği) yapışır. Ayrıca vücutta bulunan diğer kaslar gibi omuz bölgesinde bulunan bu kaslar da elastik lifler içerir. Bu lifler kasları esnek hale getirir, böylece birçok hareket yapabilirler. Deltoid kasları, çeşitli hareketleri gerçekleştirmeye yardımcı olmak için diğer omuz kaslarıyla birlikte çalışır.

Hangi Koşullar ve Bozukluklar Deltoid Kasını Etkiler?

Diğer birçok kas gibi, deltoid kası da aşırı kullanım ve tendon yaralanmaları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Deltoid kasını etkileyebilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Adeziv kapsülit (donmuş omuz sendromu): Bu durum, omuz ekleminizin etrafındaki kapsül kalınlaştığında ve sertleştiğinde ortaya çıkar. Omuz ağrısına, kas spazmlarına ve sertliğine neden olabilir.
 • Aksiller sinir felci: Aksiller sinir deltoid kasın duyusunu sağlar. Ameliyat sırasında veya travmatik bir yaralanma veya koltuk değneğinin aşırı kullanımı nedeniyle sinirde sıkışma veya hasar meydana gelebilir. Bu sorunlar, özellikle deltoid kasınızın çevresinde omuz zayıflığına veya uyuşukluğa neden olabilir.
 • Bursit (iltihaplanma):Omuz bursiti, omuzlarınızdaki küçük, sıvı dolu keseler olan bursaların iltihaplanmasıdır. Bu durum omuz ekleminizi hareket ettirmenizi zorlaştırabilir. Ayrıca kas tahrişine neden olabilir.
 • Deltoid fibroz ( katılaşma): Tekrarlanan omuz kas enjeksiyonları fibrozise yol açabilir. Bu durum kasın kendini tamir etmeyi durdurmasına neden olur. Deltoid kas ağrısı veya kas gücü ve hareketliliği kaybı yaşayabilirsiniz.
 • Rotator manşet yırtıkları (omuz yırtıkları): Bazen şiddetli rotator manşet yırtıkları deltoid kasına zarar verebilmektedir.
 • Omuz sıkışma sendromu: Omuz kaslarınız veya tendonlarınız kemiklere sürtünür. Omuz sıkışma sendromu adı verilen bu sürtünme, eklem ağrısına yol açar.
 • Gerilmeler ve aşırı kullanım yaralanmaları: Omuz gerginliği, aşırı gerilmiş kas liflerinin sonucudur. Ağrılar aniden ortaya çıkabilir veya tekrarlayan baş üstü kol hareketleri nedeniyle zamanla yavaş yavaş gelişebilir.
 • Tendinit (iltihaplamama): Omuz tendoniti, omzunuzdaki tendonlar iltihaplandığında ortaya çıkar. Tendinit, ağrıya neden olabilir veya omuz kaslarınızı kullanmanızı veya eklemi hareket ettirmenizi zorlaştırabilir.

Deltoid kasın en yaygın yaralanmalarından biri deltoid zorlanmasıdır. Deltoid zorlanma, yaralandığı yerde ani ve keskin ağrı, kolu vücudun yanından kaldırırken yoğun ağrı ve ağrı ve deltoid kasında hassasiyet ve şişme ile karakterizedir.

Deltoid Kas Yaralanmaları Kimlerde Görülür?

Deltoid kasının kemiğe tutunması yoğun değildir. Bu da omuz eklemlerinin herhangi bir kısıtlama olmaksızın neredeyse her yöne hareket edebileceği anlamına gelir. Bu hareketlilik aynı zamanda bu kası yaralanmaya yatkın bölgelerdir. Herkes deltoid kaslarıyla ilgili sorunlar yaşayabilir. Ancak, çok fazla baş üstü kol hareketi yapan sporcularda daha yaygındır. Eğer spor yapıyorsanız, ağırlık kaldırıyorsanız veya tekrarlayan kol hareketleri yapıyorsanız, deltoid yaralanması için daha fazla risk altındasınız. Yüzücüler, tenisçiler, halterciler, otomotiv işi veya montaj hattı işi gibi tekrarlayan baş üstü kol hareketlerini gerektiren bir meslekle uğraşanlar, diyabet, koroner arter hastalığı, serebral vasküler hastalık, romatoid artrit veya tiroid hastalığı gibi belirli sağlık sorunları yaşayanlarda deltoid kas yaralanmaları daha sıklıkla ortaya çıkabilir.

Deltoid Kas Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

 • Kolu farklı yönlerde hareket ettirmede zorluk,
 • Enflamasyon veya şişme,
 • Eklem sertliği
 • Dinlenme veya belirli hareketlerle ağrı ve spazmlar,
 • Ağırlık kaldırmada sorun yaşama.

Deltoid Kas Rahatsızlıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık uzmanınızın belirtilerinizi gözden geçirip, detaylı fiziki muayene yapması tanı koymada önemlidir. Muayenede bir dirence karşı kolunuzu öne, yana ve arkaya kaldırmanızı isteyerek kaslarınızın gücü ölçülür. Deltoid kasınız düzgün çalışıyorsa, kolunuzu kaldırdığınızda kas kasılmasını hissetmeniz gerekir. Ancak kolunuzu kaldıramıyorsanız, bu her zaman deltoid kas yaralanmanız olduğu anlamına da gelmez. Hekiminiz farklı yöntemleri önerebilir. Bu yöntemler röntgen, MRI, ultrason veya BT şeklinde olabilir. Bir elektromiyogram (EMG), kaslarınızın ve sinirlerinizin ne kadar iyi çalıştığını inceler. Bu amaçla hekiminiz uygun gördüğünde bu testin yapılmasını önerebilir. Kol kas zayıflığı bazı durumların sonucu olabilir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Kötü beslenme nedeniyle aşırı kas kaybı,
 • Nöromüsküler bozukluklar veya kas bozuklukları,

Deltoid Kas Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı deltoid kas hasarları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşebilir. Kas yaralanmalarında tedavi yöntemleri,  yaralanmaların türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca iyileşme süreci de kas yaralanmasının derecesine bağlıdır. Buna ek olarak iyileşme sürecini hızlandırmak için yeterince dinlenmek oldukça önemlidir. Hasarın gerçekleştiği anda kan akışını azaltmak için ilk olarak buz uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede ödemli bölgedeki şişlik ve ağrı azalır. Tedavide soğuk uygulamaya ek olarak fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Eğer tüm bu yöntemler yaralanmanın tedavisinde etkili olmazsa o zaman özellikle yaşı genç olan kişilerde cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Bu nedenle bir ortopedi hekimi tarafından ayrıntılı muayene olunması gereklidir.

Deltoid Kaslarınızı Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

 • Egzersiz ve spor yaparken bir takım önlemler almak,
 • Önceki egzersizden dolayı ağrıyorsa deltoid kaslarını belirli bir süre kullanmaktan kaçınmak.
 • Çok fazla baş üstü kol hareketi yaptıktan sonra omuz kaslarını dinlendirmek,
 • Aktiviteden önce omuz kaslarının ısınmasını sağlamak,
 • Fırlatma, yüzme veya tekrarlanan omuz hareketleri gerektiren diğer aktiviteleri gerçekleştirirken uygun tekniği kullanmak,
 • Kaslardaki gerilimi azaltmak için düzenli spor masajları yaptırmak,
 • Spor terapistleri, fitness eğitmenleri ve tıp uzmanlarının belirli bir sporu yaparken yaralanmaları önleme konusundaki özel tavsiye ve önerilerini dikkate almak.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al