Yükleniyor

Omuz Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz Ağrısı Neden Olur? Sağ ve Sol Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz ya da omuz bölgesinde hissedilen herhangi bir omuz ağrısı olarak tanımlanabilir. Omuzdaki ağrıların birçok sebebi olabilmektedir. Sürekliliği olan hareketler, yanlış pozisyon, kaslardaki gerginlikler, eklemlerde iltihap ya da sinir sıkışmaları omuz ağrısı nedenleri arasında yer alır. Evde omuz ağrısını hafifletmenin birçok yöntemi bulunur.

İçindekiler

Omuz Ağrısı Nedir?

Omuz ağrısı, eklem ve eklemi destekleyen kaslar, rotator manşon tendonları ve bağlar dahil olmak üzere omuz ekleminde veya çevresinde hissedilen fiziksel rahatsızlıktır. Tendonların hasar görerek iltihaplanması, omuz sıkışması, artrit gibi nedenlerden dolayı omuz ağrısı yaşanabilir. Bu ağrı özellikle kaslarda meydana geldiği gibi kemik, kas, damar ve sinirlerden dolayı da ortaya çıkar. Vücutta en geniş harekete sahip olan omuz kemiği, spor yaparken, günlük aktiviteleri yerine getirirken bile zedelenebilir.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz ağrısına özellikle aşırı kullanım ya da kullanmama, burkulma, zorlanma veya yan yatma başta olmak üzere, tendon yaralanmaları, omuz çıkığı, sinir sıkışması, kireçlenme ve travma gibi durumlar neden olur. Omuz ağrısının nedenleri şöyle açıklanabilir:

Boyun fıtığı

Omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinden kaynaklanabileceği gibi başka bir bölgeden omuza yansıyan ağrılar da olabilir. Omuz eklemi dışından kaynaklanan omuz ağrılarının en sık nedeni boyun fıtıklarıdır. Boyun fıtığına bağlı olarak kola giden sinirler sıkıştığında hasta ağrıyı omuzunda hissedebilir. İyi bir muayene ile omuz ağrısının ekleminin kendisinden mi yoksa başka bir bölgeden mi kaynaklandığı kolayca anlaşılabilir.

Kas yaralanmaları

Omuzda yer alan kaslar ya da tendonların gerilmesi, burkulması, zorlanması, yırtılması durumunda omuz ağrısı ortaya çıkar. Tekrarlayan omuz hareketleri, omuza aşırı yüklenme gibi nedenlerden bu problemler oluşabilir.

Omuz sıkışma sendromu

Omuzda yer alan kemik, kas ya da tendonlara baskı olması ve sıkışması durumunda karıncalanma olarak ortaya çıkan durumdur. Omuz sıkışma sendromu karıncalanma şeklinde belirti verebilir.

Omuz bursiti

Omuz bölgesinde yer alan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıyla omuz bursiti görülebilir. Ağrı, şişlik ve hareket edememe şeklinde kendini gösterir.

Omuz eklemi osteoartriti

Eklemlerde yer alan kıkırdakların zarar görmesi sonucunda omuzda osteoartriti gelişebilir. En yaygın görülen belirtisi omuz ağrısı olan osteoartritinde sertlik ve çıtırtı sesi de görülmektedir.

Tendinit (tendon iltihabı)

Omuzdaki tendonların iltihaplanması sonucunda omuz ağrısı görülebilir. Bu ağrıların sebebi rotator manşet tendiniti ve yaygın omuz tendon iltihapları olmaktadır.

Omuz çıkığı

Omzun olduğu yerinden çıkarak hareket kısıtlılığı yarattığı durumlarda omuz ağrısı görülür. Omuz çıkıkları genellikle bir kaza ya da yaralanma sonucunda oluşabilir.

Kalp krizi

Omuz ağrı sebeplerinden biri de kalp krizi olarak bilinir. Özellikle sol omuz ağrısına neden olan kalp krizi, genellikle göğüste başlasa da sonrasında omuz ve kol etrafına yayılabilir.

Pankreatit

Genellikle yemek yedikten sonra gelişen pankreas iltihabı omuz ağrısı belirtisi verebilir. Bunların yanında baş dönmesi ve mide bulantısı da görülebilir.

Rotator manşet yırtığı

Özellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde görülen bu durum omuz bölgesinde yer alan kas grubunun zamanla yıpranarak yırtılması rotator manşet yırtığı olarak tanımlanır. Bu durum omuzda aniden ya da zamanla başlayan ağrı şeklinde görülür.

Donmuş omuz

Eklemde yer alan kapsülün sıkışması sebebiyle özellikle sol omuzda ağrı meydana gelir. Zamanla gelişen donmuş omuzun tamamen iyileşmesi 2 yıla kadar sürebilir. Özellikle 40 yaş sonrası ve kadınlarda görülmektedir. Belirtiler başlangıçta belirgin değildir, birden hareket kısıtlılığı gelişebilir. Bir kez yerleşince hastalığın doğal seyrini geriye döndürmek oldukça zordur. Tedavisi aktif çaba ve sabır gerektirmektedir.

Sol Omuz Ağrısı Neden Olur?

Eklemlerde kireçlenme, dolaşımda bozukluk, boyun fıtığı, yumuşak doku hasarı, omuz eklemi sorunları ve sinir sıkışması ve iltihap oluşumu sol omuz ağrısının yaygın nedenleridir. Bununla birlikte sol omuzda aniden hissedilen ağrı bazen kalp krizi belirtisi de olabilmektedir. Ayrıca solak olarak tabir ettiğimiz, daha çok sol elini kullanan kişilerde, omuzun sık ve tekrarlayan kullanımı nedeniyle sol omuz ağrısı da yaşanabilir.

Sağ Omuz Ağrısı Neden Olur?

Sağ omuz ağrısı, egzersiz, eklemleri çalıştırma ve zorlama sonucu oluşan kas, tendinit veya bursit gibi rotator manşet ile ilgili sorunlar ve bağ hasarından kaynaklanır. En yaygın görülen ağrı çeşitlerinden biri olan sağ omuz ağrısı, üstüne yatarak uyuma sonucunda da görülebilir.

Tendinit kasları kemiklere bağlayan tendonların iltihaplanması iken, bursit ise omuz, dirsek ve kalça gibi büyük eklemleri, kemiği çevreleyen tendonların iltihaplanmasıdır.

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz ağrısının ciddi bir neden dolayı oluşmuyorsa evde şu yöntemlerden yararlanarak ağrının hafiflemesini ve geçmesini sağlayabilirsiniz:

 • Omuzda ağrının olduğu bölgeye 10 dakika buz koyun, 10 dakika bırakın. Bu kompresi gün içinde 3-4 kez uygulayın.
 • Omzunuzu dinlendirerek, zorlayacak hareketler yapmaktan kaçının
 • İbuprofen veya asetaminofen içeren iltihabı gidermeye yardımcı ilaçlardan kullanın.
 • Fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi yaptırarak özel tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz.
 • Ilık bir duş veya termal jel ile kompres uygulayarak omuzları gevşetip, rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ağrının şiddeti devam ediyorsa uzman doktordan görüş alarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Akut gelişen omuz ağrıları nasıl geçer?

Yanlış harekete bağlı kas ve tendon problemleri ile ortaya çıkan akut şiddetli omuz ağrılarında kolun dinlendirilmesi ve buz uygulama son derece önemlidir. Omuz mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ağrı kesici ve günde 3-5 kez, 15 dakika buz uygulama ile akut omuz ağrılarının büyük kısmı düzelir. Omuz askısı kolunu taşıyamayacak kadar şiddetli ağrısı olan hastalarda ya da travmatik omuzlarda kullanılabilir. Askı süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Aksi takdirde omuz ekleminin donmasına sebep olabilir.

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Herkeste görülebilecek bir durum olan omuz ağrısı, hareketsizlikten ya da yanlış hareketten kaynaklı olarak görülebilir. Bu durumda omuz ağrısını geçirmek için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler ise şunlardır:

Zerdeçal, Hindistan Cevizi Yağı

İltihap temizlemede önemli bir rolü olan zerdeçalı omuz ağrılarına karşı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal karışımı omuz ağrısının olduğu bölgeye sürülerek ağrının dinmesi sağlanır.

Biberiye ve Lavanta Yağı

Omuz ağrısına karşı kullanılan yöntemlerden bir tanesi de doğal yağlardan yararlanmak olacaktır. Lavanta ve biberiye yağını ayrı ayrı kullanım olarak omuz ağrısının olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Böylelikle omuz ağrısı hafifler ve zamanla yok olur.

Bal ve Limon

Bal ve limonu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı sabahları tükettiğinizde vücut direnciniz artarak omuz ağrısına iyi gelecektir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile omuz bölgesine uygulayacağınız masaj sayesinde ağrılarınız hafifler. Elma sirkesi masajı hasar gören dokuların iyileşmesine yardımcı olarak hücre yenilenmesi sağlar.

Omuz Ağrıları Nasıl Önlenir?

 • Ağrı yoksa eller günde en az bir kez başa, enseye ve sırta konulmalıdır.
 • Ağrı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır.
 • Otururken kollar bir destek üzerine konulmalıdır.
 • Kollar sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırılmamalıdır.
 • Ağır yük taşınmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği omuz egzersizleri günde 2 kez 5 defa tekrarlanmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al