Yükleniyor

Dirençli Hastalarda Epilepsi Pili Nöbetleri Yarı Yarıya Azaltıyor

Dirençli Hastalarda Epilepsi Pili Nöbetleri Yarı Yarıya Azaltıyor

Epilepsi, beyinde anormal elektrikle deşarjların yayılmasına bağlı ortaya çıkan anormal davranışlar, duyumlarla seyreden kronik bir hastalıktır. Toplumun yüzde 1’inde görülen epilepsi kadında ve erkekte eşit olarak ortaya çıkmaktadır. Haftada 3-4’den günde 20-30’a kadar nöbet geçirebilen dirençli parsiyel epilepsi hastaları da vardır. Cerrahiye uygun olmayan bu hasta grubunda uygulanan epilepsi pili tedavisi hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Yasemin Biçer Gömceli, epilepsi pili tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

Herhangi Bir Kafa Travmasından Sonra Gelişebilir

Epilepsi beyindeki elektrik üreten hücrelerin ortaya çıkardığı anormal deşarjlardır. Beyinde korteks bölgesinde ortaya çıkan bir tümör, kafa travması, damar tıkanıklığı, menenjit gibi bir enfeksiyon ya da apse gibi beynin kendi iltihapları yani beyne elektrik üreten bölgeye zarar veren her şey epilepsi nöbeti yapabilir. Ayrıca gerçekten hiç bir sebebi olmadan genetik özellikler gösteren nöbetler de vardır. Ayrıca yapılan tüm araştırmalara rağmen epilepsi nöbetinin neden geliştiği bulunamayan hasta grubu da vardır. Neredeyse hastaların 3’te 1’inde epilepsi nöbetleri açıklayacak bir gerekçe olmadan başlamaktadır.

Her Yaş Grubunda Görülüyor

Epilepsi her zaman çocukların hastalığı, çocukluktan başlayan bir hastalık olarak bilinir ancak yetişkinlerde de görülmektedir. Çocukluk döneminde daha yaygın gelişme eğilimi gösteren epilepsi, hastalığın nedenleri değiştiği için her yaşta yeni başlangıçlı epilepsi nöbetleri ortaya çıkabilir. Epilepsinin iki önemli piki vardır. Çocukluk dışında bir de ileri yaşlarda yani yaşlılık döneminde sıkça epilepsi nöbetleri ile karşılaşılabilir. 

Hastayı Nöbet Geçirirken Görmek Tanı İçin Önemli

Epilepside temel olarak klinik tanı önemlidir. Yani hasta nöbet esnasında klinik olarak izlenmelidir. Hiç bir şikayeti olmayan bir hastada EEG veya MR’a bakılarak epilepsi tanısı konulamaz. Ayrıca epilepsi nöbetlerini birebir geçiren bir bireyde EEG veya MR sonuçları her zaman anormal çıkmayabilir. Dolayısıyla bu durumlar da göz önünde bulundurulduğunda hastanın klinik tanısı, yaşanılan atağa özgü olan ve değerlendiren nöroloji uzmanının pratiğindeki kalıplara uyup uymamasına göre konulabilmektedir.

Epilepsi Alanında Deneyimli Bir Uzmana Başvurulmalı

Epilepsi ataklarını anlamak ve tanıyı koyabilmek için epilepsi konusunda deneyimli bir nöroloji uzmanına başvurmak çok önemlidir.  Ayrıca atağa şahit olan bireylerin verdiği öykü uzmanlar için çok değerlidir. Akıllı cep telefonları ya da iş yerlerindeki kayıt yapan kameralar tanı konulmasına büyük fayda sağlamaktadır. Her şeye rağmen epilepsi tanısının netleştirilemediği hastalarda da farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Uzun süreli yatışlar yaptırılıp, kamera kaydı alınarak hastaların takip edilmeleri gibi çeşitli izleme seçenekleri uygulanmaktadır.

Dirençli Epilepsi Hastalarında Pil Tedavisine Başvurulabilir

Her epilepsi hastası cerrahiye uygun olmayabilir. Çok dirençli parsiyel epilepsi gibi cerrahiye uygun olmayan epilepsi hastalarında epilepsi piline başvurulmaktadır. Hastanın epilepsi pili tedavisine uygunluğu kontrol edildikten sonra köprücük kemiğinin altına bir pil yerleştirilir ve bu pil boyundaki vagal sinirin etrafına sarılır. Pil beyindeki sinyalleri düzenlemeye ve o elektriksel anormal aktiviteyi baskılamaya çalışır ve oldukça işe yaramaktadır.

Epilepsi Pilinde Tam Nöbet Kontrolü de Sağlanabilir

Epilepsi pili oldukça işe yarayan ve uygun hastalarda çokça tercih edilen bir yöntemdir. Tam nöbet kontrolü sağlanan pek çok hasta da vardır. Dirençli epilepsi hastaları haftada 3-4’ten günde 20-30’a kadar nöbet geçiren gruptur. Böyle bir hasta grubunda 10 gün nöbet geçirilmemesi bile çok büyük konfordur. Epilepsi pili uygulaması her hastada tamamen nöbetleri ortadan kaldırmasa da epilepsi nöbetlerinin yarı yarıya azalması bile çok büyük bir başarıdır. Epilepsi pilinin başka bir avantajı da hafif dirençli nöbetlerde, hafif algı bozukluklarında ve hafif zeka özürlülüğü durumlarında da rahatsızlığın düzelmesine yardımcı olmaktadır. Hastanın zihinsel açıdan da güçlenmesine sağlar ve bu durum aileleri çok mutlu etmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al