Yükleniyor

Diz Eklemi Ağrısı Genç Kızları Etkiliyor

Diz Eklemi Ağrısı Genç Kızları Etkiliyor

Uzun süre oturarak çalışan, merdiven inip çıkan ve yoğun sportif etkinlikler olan 16-40 yaş arası genç bayanların en önemli ortopedik sorunlarından biri, diz ön ağrısıdır. Her yaşta ve çok sık görülen bu ağrı, diz ekleminin “baş ağrısı” olarak adlandırılır. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın,

İçindekiler

Ağrılar kendini nasıl gösterir?

Ağrılar, diz önünde ve diz kapağı çevresinde ortaya çıkmaktadır. Bu ağrı şekli çok çeşitli şekillerde, çocukluktan yaşlılığa kadar her yaş döneminde ortaya çıkmaktadır. Sık ve her yaşta görülmesi nedeniyle, diz ekleminin “baş ağrısı” olarak tanımlanır. Ağrı çömelme, uzun süre dizleri bükerek oturma, merdiven inip çıkma ve yoğun sportif etkinlik sonucu ortaya çıkabilir.

Kaç yaş arası genç bayanlarda görülür?

Sıklıkla 16 – 40 yaş arası bayanlarda ortaya çıkan bir ağrıdır. Ergenlik ve genç erişkin dönemi en sık görülen yaş dönemidir. Bu dönemde sportif aktivitelere katılımın fazla olması önemli nedendir.

Spor yapanlarda daha mı çok görülür yoksa ağrıların asıl nedeni hareketsizlik midir?

Hareketsiz yaşam ağrı nedeni değildir. Kadınların leğen kemiklerinin geniş olması yürüme esnasında diz kapağını dışarıya zorlayıcı bir etkiye neden olmaktadır. Eğer şişmanlık ve dizlerde X-bacak deformitesi de varsa, bu etki çok belirginleşmektedir. Diz kapağının dışarı zorlanması eklem kıkırdağında anormal yüklenme, sürtünme ve aşınmaya neden olarak diz önü ağrısına kaynaklık yapar. Ergenlik döneminde her iki cinste de diz önü ağrısının sık görülmesi hormonal değişiklikler ve hızlı büyüme nedenlidir. Genç bayanlarda bu tip diz ağrısının en önemli nedeni anatomik bozukluklar, şişmanlık ve aşırı sportif aktivitedir. Bu gibi şikayetleri olan hastaların

% 20 – 40’ı spor travmatolojisiyle uğraşan kliniklere başvurmaktadır. Atletizm ve yüzme sporunda, haftada 5 kez ve üzeri aktivite yapılması durumunda, fitness salonlarında çömelerek ağırlık kaldırma egzersizlerinde daha sık görülmektedir.

Ağrı nedeniyle kişinin yaşam kalitesi nasıl etkilenir?

Ağrı ve hareket kısıtlılığı, yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Gece ağrısı, dizleri bükerek uyuyamama ve sık uyanma, sabah ağrıyla uyanma ve dizi hareket ettirememe sık ifade edilen şikayetlerdir. Ofis çalışanları, çömelme ve merdiven inip çıkmadaki zorlanma nedeniyle günlük işlerini yapmakta zorlanırlar. Ev hanımları için çömelememe, günlük ev işlerinde çok zorlanma anlamına gelecektir. Bu hastalar uzun otobüs ve uçak seyahati yapamazlar. Spor yapamama veya spor sonrası şikayetlerin artması da yaşam kalitesinin doğrudan etkilendiğinin en önemli kanıtlarıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Temmuz 2010

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al