Yükleniyor

Doğru Nefes Almak Ömrü Uzatıyor

Doğru Nefes Almak Ömrü Uzatıyor

Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Uyumadan, yemek yemeden ya da su içmeden günlerce yaşanılabilirken; birkaç dakikalığına da olsa nefes alıp vermeden hayatta kalmak mümkün değildir. Nefes alıp verme, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünmektedir fakat doğru nefes almak sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır.

İçindekiler

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Uzman Solunum Fizyoterapistleri, “Doğru nefes almanın önemi” hakkında bilgi verdi.

Cerrahi bir operasyon veya solunum sıkıntısına neden olan bir hastalık geçirdiğimizde nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlarız. Doğru nefes alıp verememek tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizin iş yükünü artırır. Kan basıncının hızla yükselmesi, stresle başa çıkamama, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.

Diğer bir taraftan doğru nefes alıp vermenin de pek çok yararı vardır. Örneğin kalp ritminin düzelmesiyle ile birlikte kan basıncının düşmesi, dolaşımın hızlanması, sindirim sisteminin düzene girmesi, stres ile rahatlıkla baş edebilme ve uykunun düzene girmesi ilk akla gelenlerdir.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Solunum Fizyoterapisti Uzmanları , “Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi” hakkında bilgi verdi.

Pulmoner Rehabilitasyon yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşamda daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır.

Türkiye’de ilk kez Memorial Hastanesi’nde kurulan bu ünitede, konusunda uzmanlaşmış solunum fizyoterapistleri, hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltmak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amacıyla “solunum rehabilitasyonu” ve “göğüs fizyoterapisi” ana başlıkları altında uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

İleri evredeki solunum hastalıklarında görülen ciddi şikayetler, hastanın efor kapasitesini ve dolayısıyla da yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Pulmoner rehabilitasyon, günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastaların yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Uygulanan rehabilitasyon programları, tedavi süreci boyunca ve sonrasında hastalara bilgi ve deneyim kazandırmaktadır.

Pulmoner rehabilitasyondan kimler faydalanabilir?

 • Hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireyler
 • Tanısı konulmuş hastalıklarda ve solunum sıkıntısı yaşayan, doktor yönlendirmesi ile gelen hastalık gruplarında:

Bunlar:

 • KOAH’lılar
 • Kistik fibroziste
 • Çocuk hastalıklarında
 • Çocuk felci hastalarında
 • İnterstisiyel akciğer hastalıkları
 • Göğüs duvarı bozukluklarında
 • Kanserli hastalarda
 • Kas hastalıklarında
 • Az veya fazla kilodan dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda
 • Hamilelik dönemindeki solunum sıkıntılarında
 • Cerrahi öncesi ve sonrası hastalarda bu program başarıyla uygulanmaktadır.

Pulmoner rehabilitasyon ünitesi nasıl hizmet vermektedir?

Doktor yönlendirmesi ile pulmoner rehabilitasyon ünitesine gelmiş hastalar, burada görevli olan solunum fizyoterapistleri uzmanlarından call center aracılığı ile randevu alarak programlara katılabilirler.

Sağlıklı bir yaşam için doğru nefes almanın önemi nedir?

Bu program, hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerin günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, ideal kapasitesini kullanmasını sağlayarak yaşamlarına kalite katar.

Tanı konulmuş hastalıklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarında görülen ciddi problemler, hastanın efor kapasitesini dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandıracağı bilgi ve deneyimler ile hastanın yaşam kalitesi ciddi biçimde artırılır.

Pulmoner rehabilitasyon ünitesinde neler yapılıyor?

Bu ünitede öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar çerçevesinde kişilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, göğüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla oluşturulan solunum fizyoterapi seansları gibi işlemler olup, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasını sağlarlar. Bu programların süresi, hastanın ihtiyacına ve toleransına göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişebilmektedir. İşlemlerin sıklığı da hastanın genel durumuna göre ayarlanmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al