Yükleniyor

Duruş (Postür) Bozukluğu Nedir? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş (Postür) Bozukluğu Nedir? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Postür bozukluğu olarak da adlandırılan duruş bozukluğu, hatalı duruş veya kas-iskelet yapısının bozulmasına bağlı olarak omurganın normal hizasının dışına çıkmasıdır. Bu duruş bozukluğu kamburluk, çökmüş bir görüntü, yuvarlak omuzlar veya öne doğru baş pozisyon şeklinde kendisini gösterir. Hatalı duruş, kas-iskelet bozukluğu, genetik ve hareketsiz yaşama bağlı olarak ortaya çıkan duruş bozukluğu, şiddetli ağrı ve kamburluk gibi belirtiler gösterir. Duruş bozukluğu, durumun ciddiyetine bağlı olarak fizyoterapi seansları veya cerrahi müdahalelerle düzeltilmeye çalışılır.

İçindekiler

Duruş (Postür) Bozukluğu Nedir?

Duruş bozukluğu, aynı zamanda postür bozukluğu olarak adlandırılır ve hatalı duruş, kas-iskelet bozukluğu ve hareketsiz yaşam gibi faktörler sonucu vücudun dengeli bir hizada olmaması anlamına gelir. Duruş bozukluğunun en net göstergesi kişinin kambur bir görüntü içinde olmasıdır. Bunun yanı sıra yuvarlak omuzlar, öne doğru baş pozisyonu, çökmüş hissi veren bir duruş da postür bozukluğu olan kişilerde görülen karakterize durumlardır.

Şiddetli ağrıyla ortaya çıkan duruş bozukluğu, denge kaybı, baş ağrıları ve nefes alma zorluğu gibi semptomlar da gösterir. Duruş bozukluğu olan kişilerde idrar kaçırma sorununa da rastlanması muhtemeldir.

Duruş bozukluğunun şiddeti ve ciddiyetine bağlı olarak tedavi seçenekleri arasında en başta fizyoterapi seansları gelir. Ancak bazı vakalar cerrahi müdahaleyi de gerektirebilir.

Duruş (Postür) Bozukluğu Neden Olur?

Hem postür hem de duruş bozukluğu olarak adlandırılan sorunun temelinde hatalı duruş pozisyonları, genetik faktörler, kas-iskelet bozukluğu ve hareketsiz bir yaşam yatar.

Postür bozukluğuna neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kalıtsal faktörler 
 • Eklem katılığı 
 • Zayıf kas ve iskelet sistemi 
 • Kas, sinir ve eklem rahatsızlıkları 
 • Hareketsiz yaşam 
 • Sağlıklı duruş hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak 
 • Kas gerginlikleri 
 • Vücut kondisyonunun düşük olması

Duruş Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Vücudun sırt, bel, boyun, omuz gibi bölgelerinde gözlenen şiddetli ağrı postür bozukluğunun yaygın görülen belirtisi arasında sayılır. Ağrıyla birlikte kambur görüntü de duruş bozukluğunun karakterize belirtisidir. Kas güçsüzlüğü, dengesizlik ve güçsüzlük de postür bozukluğu belirtilerindendir.

Duruş bozukluğu belirtileri şunları içerir: 

 • Şiddetli ağrı
 • Kas yorgunluğu
 • Kambur durmak
 • Sinir sıkışmaları 
 • Güçsüzlük
 • Nefes almada zorluk
 • Ayakta dururken dizlerin bükük durması 
 • Kürek kemiklerinin fazla geride durması 
 • Duruş bozukluğunun geliştiği bölgelerde kas spazmlarının görülmesi 
 • Baş ve boyun ağrısı 
 • Omuzların düşük veya öne doğru durması 

İyi Bir Postür Nasıl Olmalı?

Postürün anahtarı omurgadır. Omurgada üç doğal eğri vardır. Bunlar orta sırtta, boyunda ve belde bulunur. Doğru duruş bu eğrileri korumalıdır. Yani başınız omuzlarınızın üzerinde, omzunuzun üst kısmı da kalçanızla aynı hizada olmalı. Ayrıca eklemler üzerinde zorlanmanın az olduğu, görünüşü ve dengesi iyi duruş doğru duruş olarak ele alınır. 

Postür Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Postür bozukluğu gözle görülür semptomlara yol açabileceği gibi günlük hayatı sekteye uğratan sorunlara da neden olabilir. Kişide duruş bozukluğu olup olmadığını anlamak için uzman bir doktorun teşhis koyması gerekir. Omuzlardan birinin diğerine göre üstte veya önde durması, kamburun gözle görülebilecek kadar fazla çıkması, şiddetli ağrı gibi belirtiler duruş bozukluğuna işaret edebilir. Bebeklerde postür bozukluğu doğumsal ve kalıtımsal olabileceği için yürümeye başladıkları andan itibaren fark edilebilir. Bu durumda en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalı ve gerekli tedaviye başlamalısınız. Erken tedavi duruş bozukluğunun kalıcı hale gelmesini önleyebilir.

Postür Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

Postür bozukluğunun kendi içinde kamburluk, ileri kafa, lordoz ve skolyoz gibi farklı çeşitleri vardır.

Bunları şu şekilde özetlemek mümkündür: 

Kifoz (Kamburluk)

Kifoz sırtın üst kısmının normalden daha yuvarlak görünmesine yol açar. Omuzlar öne doğru yuvarlanır ve sırtın üst kısmında gözle görülür bir eğrilik vardır. Bu duruma halk arasında kamburluk da denir. Yaş ilerledikçe kemiklerin zayıflaması Kamburluğun görülme riskini artırır. Çocuk felci, ateşli enfeksiyon gibi faktörler çocuklukta oluşmasına zemin hazırlarken yaşantıya bağlı olarak kambur durmak ve yanlış duruş kifoza neden olabilir. 

İleri kafa

Başın önde duruşu olan ileri kafa bozukluğunda kulaklar da ön tarafa yönelir. Masa başında uzun süre çalışmak zorunda olan, cep telefonu ile çok sık ilgilenen kişilerde ve sıklıkla araç kullanan kişilerde ileri kafa bozukluğuna rastlanabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak da görülme olasılığı artar.

Lordoz (Çukur bel)

Uzun süre oturan kişilerde görülebilen lordoz, kalça ve karın kaslarının zayıflamasına bağlı olarak sırtı sabitleyen çekirdek kasların zayıflaması sonucu meydana gelir. Lordoz sonucunda bel içe doğru eğilirken kalça ve pelvis öne doğru yönelir. Lordoza sahip birey ayaktayken kalçası dışa çıkacak şekilde öne doğru eğilmiş görünür.

Skolyoz

Günümüzde en sık rastlanılan duruş bozukluklarından biri de skolyozdur. Kalıtımsal veya doğumsal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan bozukluk, kas hastalıklarından kaynaklı olarak gelişim gösterebilir. Skolyozda omurlar kendi eksenleri etrafında dönebilir veya sağa -sola eğilebilir. Bireyin omurga hattı asimetrik bir görüntüye sahip olur. Farklı safhaları bulunan skolyozun ilerlemesi ciddi sorunlara yol a çabilir. 

Bel düzleşmesi

Bel kavisi ya da bel çukuru olarak bilinen yapı kişinin esnemesi, hareket edebilmesi ve yük taşıması adına son derece önemlidir. Bel düzleşmesi bozukluğunda birey bu kavisi kaybeder. Bel kaslarının zayıflaması ve omurganın esnekliğini kaybetmesi bel düzleşmesine, ardından beldeki hareket mekaniğinin bozulmasına yol açabilir. 

Boyun düzleşmesi

Yaygın olarak ileri yaş grubunda görülen boyun düzleşmesi, boynun doğal eğrisini kaybetmesi sonucu oluşur. Omurlar arasındaki disklerde meydana gelen hasarlara bağlı olarak gelişen boyun düzleşmesi, spor yaralanmaları ve araç kazaları sonucunda da meydana gelebilir. 

Posterior pelvik

Bel çukurunun eğimini kaybetmesi sonucunda lumbal bölgenin düzleşmesi söz konusu olabilir. Bunu takiben kalça içeri doğru yönelir ve bunun akabinde posterior pelvik bozukluğu görülebilir. 

Hiperlordoz

Hiperlordoz omurganın aşırı eğriliğe sahip olduğu bir duruş bozukluğudur. Göbeği önde olan kişilerde ve hamilelerde sık görülen hiperlordoz, net olarak gözlemlenebilir. 

Postür Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş bozukluğunun tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle kişinin bozukluğunun uzman bir hekim tarafından tespit edilmesi gerekir. Ardından uzman hekimin önerileri doğrultusunda cerrahi müdahaleler veya fizyoterapi seansları uygulanabilir. Fizyoterapi seansları ile bozukluğun olduğu alandaki kaslar güçlendirilir ve bozukluğun ortadan kaldırılması amaçlanır. Postür bozukluğu için uygulanacak tedaviler bozukluğun çeşidine ve şiddetine göre farklılık gösterir.

Duruş Bozukluğu Ne Kadar Sürede Düzelir?

Duruş bozukluğu tedavisinin ne kadar süreceği bozukluğun çeşidine ve şiddetine göre farklılık gösterir. Uzman hekiminizin yönlendirdiği tedavi süreci haricinde günlük hayatınızda da düzenlemeler yapmanız gerekir. Bilgisayar veya masa başında çok sık çalışıyorsanız hayatınıza hareketi davet etmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmalı ve mümkün olduğunca yürümelisiniz. Fizyoterapistinizin ve doktorunuzun yönlendirmelerine bağlı olarak doğru duruş pozisyonlarını günlük hayatınızda uygulamalısınız.

Postür Bozukluğu İçin Egzersizler

Postür bozukluğu için uygulanan egzersizler bozukluğun çeşidine göre değişkenlik gösterir. Bu noktada hekiminizin ve fizyoterapistinizin yönlendirmeleri dikkate almanız gereken ilk kıstastır. Postür bozukluğu egzersizleri arasında en popülerleri ise şunlardır:

Göğüs Açma Egzersizi: Göğüs ve bel kaslarını çalıştıran bu egzersizi yaparken ayakta dik durmalısınız. Ardından göğsünüzü öne doğru çıkarırken kollarınız geride olacak şekilde ellerinizi kalçanızın altında birleştirin.

Boyun Germe ve Güçlendirme Egzersizleri: Boyunda duruş bozukluğu yaşıyorsanız boyun kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Boyun germe egzersizi için öncelikle oturun ve başınızı sağa ya da sola doğru yavaşa eğin. Eğdiğiniz taraftaki elinizle başınızı destekleyin ve bu hareketi kendinizi fazla zorlamadan her iki taraf için de 10 kez tekrarlayın. Boyun güçlendirme egzersizi içinse başınızı sağ veya sol tarafa doğru çevirirken elinizle hafifçe ittirin. Bu hareketi de her iki taraf için 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Duruş (Postür) Bozukluğu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Duruş bozukluğu sporla düzelir mi?

Duruş bozukluğu hekim tarafından tespit edildikten sonra onun önerileri doğrultusunda spor yaparak düzeltilebilir.

Postür muayenesi nasıl yapılır?

Postür bozukluğu tanısı için muayene edilirken kişinin duruşu önden, yandan, arkadan gözlemlenerek bozukluğun olduğu bölgeler belirlenir.

Yürüyüş postürü düzeltir mi?

Postür bozukluğu için yürüyüş önerilir. Omurgayı güçlendiren yürüyüş, duruş bozukluklarında da etkili olur.

Korse postür düzeltir mi?

Duruş bozukluğu yaşayan kişilerin başvurduğu korse postürü düzeltse de kalıcı çözüm sağlama noktasında mutlaka uzman bir hekime başvurarak tedavi sürecinizi başlatmalısınız.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al