Yükleniyor

Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı kas spazmları gibi daha basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Boyun ağrısının neden kaynaklandığının belirlenmesi ise tedavide ilk adımı oluşturur.

İçindekiler

Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Zafer Orkun Toktaş, boyun ağrısı hakkında bilgi verdi.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Gün içindeki hareketlerle bile artış gösterebilen boyun ağrısı, boyun kasları, boyun kemikleri ya da boyundaki sinirlerin herhangi birinden kaynaklanan ağrı hissi olmasıyla birlikte birçok farklı faktöre bağlı gelişebilmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Boyun fıtıkları
 • Boyuna alınan darbeler
 • Masa başında uzun süre çalışmaya bağlı ağrılar
 • Stres
 • Keman çalmak gibi boynun uzun süreler asimetrik pozisyonlarda kullanılması
 • Boyun fıtığı gibi hastalıklar
 • Boyun kemiklerinin problemleri
 • Boyundaki iç bağların sorunları gibi nedenler

Boyun Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Boyun ağrısının derinliği, şiddeti ve oluşum şekli farklılık gösterebilir.

 • Kas spazmlarına bağlı olarak boyun ağrıları gelişebilmektedir. Kas spazmlarına bağlı ağrılar boyunda en sık görülen ağrı tipidir. Bazen boyun ağrısına tutulma da eşlik edebilir. Bu tip ağrılar oldukça şiddetli bir ağrı sendromudur.
 • Duruş bozukluklarına bağlı boyun ağrıları yaşanabilir. Masa veya bilgisayar başında çok çalışan kişilerde yaşanan bu tip boyun ağrısı çalışmakla artabilmektedir. Bu tip ağrılar daha derin ve boyun kaslarının daha az kasıldığı ağrılardır.
 • Darbelere bağlı boyun ağrıları yaşanabilir. Yaşanan darbelerin büyüklüğüne göre ağrı hissi değişebilmektedir.  
 • Boyun fıtığına bağlı ağrı olabilir. Fıtığa bağlı yaşanan ağrılar da sık görülebilmektedir. Boyun fıtığı çok küçülse bile ciddi ağrılara yol açabilir. Günümüzde ekran kullanımın artmasına boyun düzleşmesi de sık görülmekte ve buna bağlı ağrılar da artmaktadır.  

Boyun ağrısı teşhisi nasıl yapılır?

 • Doktor muayenesi önemlidir. Teşhisin ilk adımını doktor muayenesi oluşturmaktadır. Boyun kaslarının hangilerinin ne düzeyde kasıldığı, hangi kaslarda spazm olduğu veya hangi kaslarda tutulma olduğu doktor muayenesinde kolaylıkla anlaşılır. Ağrı kaynaklı boynun hareket açısı da etkilenmiş olabilir.
 • Radyolojik görüntülemelerden faydalanılmaktadır. Doktor muayenesinin ardından ağrının nedeninin tam olarak belirlenebilmesi için radyolojik görüntülemeler önemlidir. Boyun ağrılarında altın standart radyolojik görüntüleme Manyetik Rezonans (MR) yöntemidir. Manyetik Rezonans (MR) görüntülemesinin yanı sıra röntgen ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) yöntemlerinden de faydalanılmaktadır. Ağrı ile birlikte sinirlere baskı varsa elektromiyografi de eklenebilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun ağrısının tedavisinde ağrının nedenini bulmak önemli bir adımdır. Boyun ağrısının kaynağı bulunamazsa tedavi başarısız olabilir.

Uzun süre ekran kullanımı, yastıkta konforsuzluk gibi sadece kas kaynaklı ağrılarda kas gevşeticiler, boyun egzersizleri, dinlendirici istirahat boyunlukları genellikle yeterli ve etkili olur.

Ancak hastada fıtık, tümör, boyun eklemlerinde veya kemiklerde sorunlar varsa aktif tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Boyun ağrıların çoğu kendiliğinden geçmektedir.
 • Ofis çalışanlarının stresli ve yorgun bir günden sonra boyun kaslarının ağrıması normal sayılmaktadır. Bu tip ağrılar birkaç saatlik istirahatle geçebilmektedir.  
 • Hastalığa bağlı boyun ağrıları için aktif tedavi gerekir. Halk arasında patlamış fıtık olarak isimlendirilen büyük boyun fıtıkları cerrahi yöntemler ya da fizik tedavi ile geçebilmektedir.
 • Halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz durumunda da aktif tedaviler gerekmektedir.
 • Ekran kullanımına bağlı artış gösteren boyun düzleşmesinde de fizyoterapi uygulanabilmektedir.

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boyun ağrısı için hangi bölüme gidileceği merak edilen konular arasındadır. Boyun ağrısı için en sık gidilen iki bölüm fizik tedavi ve rehabilitasyon ile beyin, sinir ve omurilik cerrahi bölümleridir. Bu bölüm doktorları genellikle boyun ağrısı konusunda tecrübe kazanmış ve uzmanlaşmıştır. Her iki bölümün de boyun ağrısına yol açan rahatsızlıklarda aktif tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Kas spazmları ve duruş bozuklukları gibi sorunlardan kaynaklanan boyun ağrılarında fizik tedavi bölümünce takip ve tedavi edilirken diğer hastalıklar ve cerrahi gerektiren konularda beyin cerrahisi doktorları devrede olur.

Sol Boyun Ağrısı Ya da Sağ Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı sol ya da sağ tarafı seçebilir. Özellikle boyun tutulmalarında genellikle tek tarafın tutulduğu görülmektedir. Halk arasında tutulma denilen durum aslında kasların çok ağrılı spazma girmesidir. Yine buna benzer şeklide boyun fıtıklarının erken dönemlerinde şiddetli bir şekilde tek taraflı ağrılar yaşanabilir. Bu durumda boyun ağrısı ile birlikte bazen kola yayılan ağrılar da oluşabilir. Boyun fıtıklarının yanı sıra boyunda tümör varlığında da tümörün olduğu tarafta ağrılar yaşanabilir.

Strese Bağlı Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Strese bağlı boyun ağrısı yaşanabilir. Özellikle uzun süreli araç kullananlar ve ofis hayatı yoğun olan kişilerde boyun ağrısı çok görülebilir. Stresten kurtulmak ve sık sık açık havaya çıkıp molalar vererek boyun kaslarının hareket etmesini sağlamak ağrı kontrolü için faydalıdır. Ofis ortamında belli aralıklarla mola vererek stresten kurtulmayı sağlayacak faaliyetlerde bulunulmalıdır. Bu önlemlere rağmen boyun ağrısı devam ediyorsa ve stres olmadığı halde bile ağrı devam ediyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Boyun ağrısı için yastık kullanımı önemli midir?

Boyun ağrısı durumunda yastık kullanımı inanıldığı kadar önemli değildir.  Birçok insan kullandığı yastığı değiştirerek boyun ağrısından kurtulacağını düşünmektedir. Aslında yastığı beğenmemek boyundaki problemlerin sonucudur. Bununla birlikte sırt üstü yatanlar için daha ince yastıklar, yan yatanlar için ise omuz boşluğunu doldurması bakımından daha kalın yastıklar önerilmektedir. Fakat genelde yastığı beğenmeyen hastaların boynunda sorun olduğunu görmekteyiz. Sık yastık değiştirmek de boyundaki problemleri haberdar eden bir bulgu sayılabilmektedir.

Geçmeyen Boyun ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Geçmeyen boyun ağrısı dikkate alınması gereken bir konudur. Mutlaka doktor muayenesi ve radyolojik görüntüleme ile birlikte değerlendirilmelidir.

 • Boyunda fıtık
 • Tümör
 • Eklem problemleri
 • Omuriliğe bağlı sorunlar
 • Damarsal problemler geçmeyen boyun ağrısı nedeni olabilmektedir.

Bu hastalıklar ihmal edildiğinde tedavisi güçleşmekte hatta geri dönüşü olmayan daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Omuz ve Boyun Ağrısı Aynı Anda Olur mu?

Omuz ve boyun ağrısı çok sıklıkla bir arada görülmektedir. Özellikle sağa ya da sola vuran fıtık ağrısında omuz ekleminin de hızlıca bozulmaya başladığı ya da omuz kaslarının doğru çalışmamasına bağlı problemler görülür. Ayrıca masa başı çalışan hastalarda da omuz problemleri en az boyun sorunları kadar çoktur. Bu nedenle boyun fıtığı hastalarında da omuz muayenesi de mutlaka yapılmalıdır. Gerekirse omuz görüntülemesi de ihmal edilmemelidir. Omuz ve boyun ağrısı birbirinin teşhis ve tedavisini etkileyebilecek durumlardır.

Boyun Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Boyun ağrısını engellemek için birtakım egzersizler yapılabilmektedir. Boyun ağrısı yaşayan bazı hastalara ağrının tipine göre egzersiz önerilmeyebilir. Boyun ağrısı için statik ve dinamik farklı egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Bununla birlikte duruş eğitimi de önemlidir. Bilgisayar kullanırken nasıl oturulması gerektiği, ekranın konumlanması gibi etkenler ağrıyı önlemekte önemlidir.

Boyun Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

Boyun ağrısının büyük bir çoğunluğu ilaç tedavisi gerektirmeden kendiliğinden geçebilmektedir. Stres kontrolü, boyun egzersizleri ve boynu esnetmek bu konuda oldukça etkilidir. Özellikle kas kaynaklı sorunlarda bu yöntemlerle ağrı geçebilmektedir. İlaç alınmasına rağmen geçmeyen boyun ağrısı için doktora başvurmak gerekmektedir.

Sırt ve Boyun Ağrısı Aynı Anda Yaşanır mı?

Sırt ve boyun ağrısı aynı anda yaşanabilir. Özellikle duruş bozukluğu olan ve boyun fıtığı hastalarında sıklıkla ağrı sırta yansıyabilir. Sırt düzleşmesi yani sırtta olması gereken eğimin azalmasına bağlı boyun duruşu da bozulacağı için geçmeyen boyun ağrısı görülebilir.

Ön Boyun Ağrısı ve Yutkunurken Boyun Ağrısı Neden Olur?

Genellikle ön boyun kaslarının zorlanması sonrası ortaya çıkar. Bununla birlikte yutkunma bölgesindeki iltihap durumlarında da ön boyun ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durumlarda boyunda kitle ya da şişlik hissinin bulunup bulunmaması önemlidir. Eğer ön boyunda yani guatr bölgesinde ya da yutma bölgesinde şişlik varsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ancak bu ağrılar genellikle boyun kaslarının zorlanması sonucu geçici yaşanan ağrılardır. Gribal enfeksiyon ya da yoğun spor faaliyetlerinden sonra da yutkunurken zorlanma hissi ya da ön boyun kaslarında ağrı görülebilir.

Çocuklarda Boyun Ağrısı Yaşanır mı? Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da boyun ağrısı yaşanabilir. Hatta bazen çocuklarda boyun kaslarının tek taraflı kasılmasına bağlı tortikollis denilen ağrılı veya ağrısız hastalık ortaya çıkabilir. Çocuklarda sık yaşanan düşmeler ve darbeler sonrası da boyun ağrısı yaşanabilir. Bununla birlikte çocuklarda şiddetli ve geçmeyen boyun ağrısının ciddi hastalıkların habercisi olabileceği de unutulmamalıdır.

Boyun Ağrısı Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun ağrısı baş ağrısı yapabilir. Enseden başlayıp sırtın ortasına kadar uzanan ve omuzlara yayılan trapezius kası bulunmaktadır. Bu kas boylu boyunca gerildiğinde enseden başlayan şiddetli, kafayı sıkıştırıcı tarzda ağrı hissedilebilir. Bu kastaki spazm baş ağrısını tetikleyici olabilir. Ensede bulunan oksipital kasların sıkışması da aynı şekilde boyun ve baş ağrısının birlikte yaşanmasına yol açabilmektedir.

Boyun Ağrısı ile Birlikte Kollarda Ağrı Yaşanabilir mi?

Boyun ağrısı ile kol ağrısı akla boyun fıtığını getirmektedir. Boyunda başlayan şiddetli ve kola yayılan ağrı genellikle tek taraflı boyun fıtığını düşündürür. Bu tip ağrıda hasta adeta kolunu taşımakta zorlandığını hissedebilmektedir.  Bu tip ağrılarda Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ile boyun fıtığının kontrol edilmesi gerekmektedir.  

Kas Gevşetici Kremler Boyun Ağrısına İyi Gelir mi?

Kas gevşetici krem ve ilaçlar boyun ağrısına iyi gelebilir ama kas gevşetici krem ve ilaçların süresini çok uzatmamak gerekir. Aylarca bu kremleri kullanmak doğru değildir. Kas gevşetici kremlerin hafif masaj eşliğinde kullanılması daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Kas gevşetici kremlerin etkisi tablet ilaçlar ya da enjeksiyonlar kadar vücuda yayılmadığından etkisi daha çabuk geçmektedir.

Gribal Enfeksiyonlar ya da Covid- 19 Sonrası Boyun Ağrısı Olur mu?

Grip ya da korona gibi enfeksiyon hastalıklarında yaygın kas ağrıları eşlik edebilir. Sırt ve boyun ağrıları da bunun bir parçasıdır. Enfeksiyonla birlikte bu ağrıların gerilemesi beklenmektedir. Hastalık sürecinde yaşanan öksürük periyodları döneminde hastanın boyun kaslarında spazmlar ya da hastanın yatakta kalması sonucu birtakım kas tutulmaları yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik sürecinde boyun ağrısı olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 -4 aylarında hastaya esnetici egzersizler ve dinlendirici boyunluk verilebilmektedir. Gebelikte ilaç kullanımı sınırlı olduğundan genellikle egzersiz, manuel terapi gibi yöntemlerle sonuç aranır. İlk 3 - 4 aydan sonra Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ile ağrının kaynağı belirlenebilir.

Spordan Sonra Boyun Ağrısı Neden Olur?

Birçok hasta spordan sonra özellikle mekik çekmek gibi hareketlerden sonra boyun ağrısından şikayet etmektedir. Zorlanmaya bağlı kas spazmı ve bunun getirdiği boyun ağrısı yaşanması normaldir. Bununla birlikte spor sırasında yapılan uygunsuz hareketler boyun fıtığı oluşmasına da yol açabilmektedir. Bu durum profesyonel sporcularda bile yaşanabilmektedir.  

Boyun Ağrısında Boyunluk Kullanılmalı mıdır?

Boyun ağrısında boyunluk kullanımı dikkat edilmesi konular arasındadır. Uzun süreli boyunluk kullanımı istenmeyen etkiler yaratabilmektedir. Hastalar birkaç günlük boyunluk kullanımından sonra bile boyunlarını taşıyamayacaklarını hissettiklerini dile getirmektedir. Bu hastalar kendilerini boyunluk bağımlısı olarak tanımlamaktadır. Bu nedenle boyunlukla tedavi sonrası mutlaka boyun kasları güçlendirilmelidir. Boyunluk özellikle ense kaslarını zayıflatacağı için kasların güçlendirilmesi ihmal edilmemelidir.

 • Takılan boyunluğun alt çeneyi hafifçe yukarı kaldırması gerekir. Hastanın yeri görmesinde hafifçe zorlanması istenir.
 • Sabah takılan boyunluğun akşama kadar kullanılması gerekir.

Ofis Yaşantısındaki Boyun Ağrılarında Ne Yapılmalıdır?

Masa başı ofis çalışanlarının mutlaka egzersiz yapması gerekir. Bu egzersizler saat başı ya da iki saatte bir olmalıdır. Bu egzersizler boyun ağrılarına karşı ciddi faydalar sağlayabilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi : 6 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al