Yükleniyor

Duruş Bozuklukları Boyun Tutulmasına Neden Olabilir

Duruş Bozuklukları Boyun Tutulmasına Neden Olabilir

Boyun tutulmaları, gerek kişinin hareket kabiliyetini kısıtlaması, gerekse neden olduğu ağrılar ile günlük yaşamı çekilmez kılabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanları, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilen boyun tutulmaları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Nasıl oturmamız gerektiğini bilmiyoruz!

Uz. Dr. Süslü, boyun tutulmalarının en fazla bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren kişilerde ya da ağır sırt çantalarını tek omuzunda taşıyan öğrencilerde görüldüğünü belirterek,” Özellikle masa başında çalışanların boyun ağrısı ve tutulmaları daha çok oluyor; çünkü bu kişiler boynunu uzun süre öne eğerek çalışıyorlar. Çok kitap okuyanlarda ya da ince el işi yapan kişilerde, örgü ören bayanlarda yani başını öne eğerek uzun süre bu şekilde duran kişilerde boyun ağrısında artış gözleniyor. Aynı zamanda mevsimsel olarak da gelişen boyun tutulmaları; sıcak-soğuk değişimlerinde, klimalı ortamlarda fazlaca bulunulduğu durumlarda, ani akut yaralanmalar, iş yaşamındaki stres ve gerilim sebebiyle de sıkça görülür.” diye konuştu.

“Hayattan bezmiş” şekilde durmayın

Duruş ve oturuş konusunda son derece dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizen, Uz. Dr. Süslü konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:Postür; vücudun duruşu, karşıdan görüldüğü şeklidir. Çoğunlukla postür değişikliklerinde boyun ağrısı sıkça görülür; çünkü biz dik postürde oturmayı bilmiyoruz. Başımız önde, omuzlar içeriye doğru dönük, sırtta kamburluk olacak şekilde duruyoruz. Yani genellikle hayattan bezmiş gibi duruluyor. Ancak omurgamızda normal olarak bulunan iki adet eğrilik vardır, hem boyun hem de bel bölgesinde görülür. Bu eğrilikler bazen kasların aşırı kasılması sonucunda düzleşebilir. Bu da omurgada farklı yerlere yük binmesine sebep olur, bunun sonucu ise ağrı oluşur. Bu nedenle postürel egzersizler yani sırt kaslarını kuvvetlendiren egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Kasları kuvvetlendirmek ve kasın, normal anatomik ve fizyolojik yapısını korumasını sağlamak için, yalnızca akut ağrının olduğu dönemde değil,  her zaman bu egzersizlerin yapılması önemlidir.”

Tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir

Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, ağrının nedeninin tespit edilip tedavinin buna yönelik olarak yapılması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Boyun tutulmaları ve ağrıları servikal omurganın kötü veya yanlış kullanımından dolayı ve bir travma sonucu zedelenme sebebiyle olabileceği gibi; boyun fıtıkları, iltihaplı romatizmal hastalıklar, boyunda var olan tümörler sebebiyle oluşabilir. Bu tarz ağrıların altta yatan sebepleri iyi araştırılmalı ve uygun tedavi bir hekim gözetiminde yapılmalıdır. Boyun tutulmaları ve boyun ağrılarının tedavi edilmesi gerekir çünkü günlük hayattaki kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Ağrı ile yaşamak kolay değildir; öncelikle ağrının ne zamandan beri var olduğu önemlidir. Akut bir ağrı için evde yapılabilecek basit önlemler vardır; sıcağa ve soğuğa maruz kalmamak, evde kişilerin kendilerine uygulayabildikleri sıcak su torbası ve sıcak havluları bunlara örnektir. Ancak bu tarz ağrıların ilerlememesi ve altta yatan sebeplerin araştırılması için muhakkak bir uzmana başvurmak gereklidir.”

Masajı uzman ellere yaptırmak önemli

Boyun ağrıları ve tutulmaları sırasında yapılan bir başka hata da konunun uzmanı olmayan kişilere masaj yaptırmaktır” diyen Uz. Dr. Süslü, masajın kesinlikle doğru kişiler tarafından uygulanması gerektiğini, yanlış masajın dokulara zarar verip kaslarda yırtılmalara ve zedelenmelere sebep olabileceğini belirtti.

Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayın

Boyun tutulması konusunda mutlaka uzman yardımı alınması gerektiğini dile getiren Uz. Dr. Süslü, “Eczanelerden hekim tavsiyesi dışında ilaç alımı hiçbir durumda doğru değildir. Bu, boyun ağrıları ve boyun tutulmaları vakalarında da geçerlidir. ‘Yalnızca merhem, bir zararı olmaz’ diye düşünmek yapılan en büyük yanlıştır. Çünkü ciltte reaksiyon yapıp yapmayacağının, doğru ilaç olup olmadığının bilinmemesi kullanılan merhem ve jellerin yarardan çok zarar getirmesine neden olabilir. Bütün ilaçlar hastaya maksimum faydayı sağlaması açısından her zaman hekim kontrolünde kullanılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al