Yükleniyor

Düzenli Jinekolojik Muayeneler Hayat Kurtarır

Düzenli Jinekolojik Muayeneler Hayat Kurtarır

Kadınlar hamilelik döneminde düzenli olrak muayenelere gitse de, menopoz öncesi ve sonrası dönemde ciddi bir şikayetle karşılaşmadıkları sürece kontrollerini aksatabilmektedir. Ancak rahim ağzı kanserinin önlenmesinde, endometrium kanserinin tanısında veya meme kanseri teşhisinde bu kontrollerin önemi çok büyüktür. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, kadınların doğum yaptıktan sonra düzenli jinekolojik muayenelerini aksattıklarını belirterek, jinekolojik kontrollerin öneminin altını çizdi. Op. Dr. Arı, “Menopoz öncesi yıllarda akıntı ya da adet düzensizliği gibi sorunlar, rahim içi araç uygulaması veya diğer korunma yöntemleri için jinekolog ziyaret ediliyor. Ancak kadınların çoğu doğum yaptıktan sonra veya 60’lı yaşlardan sonra utanarak muayene masasına geçebiliyor” diye konuştu.

İçindekiler

“Düzenli smear testi ile kanserden korunun”

Op. Dr. Arı, üreme çağındaki bir kadının yılda bir kez smear yaptırması gerektiğini belirterek, bu sayede rahim ağzındaki hücrelerde kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan değişikliklerin saptanabildiğini vurguladı. Op. Dr. Arı, “Smear alınması basit ve ağrısız bir işlemdir. Üç yıl arka arkaya smear testi sonucu normal gelirse bu testi üç yılda bir yaptırmak yeterli olur. Menopoz döneminde de smear testine devam etmemiz gerekir. Ölümle sonuçlanabilen rahim ağzı kanserinin tedavisi güç olmasına rağmen düzenli smear alındığı takdirde, kansere dönüşmeden kolaylıkla tedavi edilebilen nadir bir kanser türüdür” ifadesini kullandı.

Menopoz sonrası döneme dikkat

Menopoz sonrası döneme dikkat çeken Op. Dr. Arı, özellikle menopoz sonrası dönemdeki bütün kanamaların  mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çekerek, kanamaların %95'inin 40 yaşın üzerinde görülen endometrium kanserinin habercisi olabileceğini dile getirdi. Endometrium kanserleri hakkında da bilgi veren Op. Dr. Arı,  “Şeker hastalığı, hiç çocuk doğurmamış olmak, erken yaşta adet görmeye başlamak, menopoza geç yaşta girmek, kilo fazlalığı, yüksek tansiyon endometrium kanserine yatkınlığa yol açar. Kesin tanısı için biyopsi ve patolojik vajinal ultrasonografi uygulanır. Öte yandan menopoz dönemindeki bir kadının yılda bir kez vajinal yoldan yapılan ultrasonografi ile endometrium (rahim iç tabakası) kalınlığının ölçülmesi gerekmektedir” diye konuştu.

İki yılda bir mamografi şart

Op. Dr. Arı, meme kanserinin her yaşta görülebileceğini açıklarken, tarama amaçlı mamografilere 40 yaşında başlanması gerektiğine değindi. “40-49 yaş arası iki yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çektirilmesi şart” diyen Op. Dr. Arı, ailesinde meme kanseri olan kadınların 40 yaşından önce mamografi gerekip gerekmediğini hekimleriyle görüşüp karar vermesinin uygun olacağını dile getirdi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 4 Şubat 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al