Yükleniyor

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında düşen nem oranı ve soğuk hava, elleri olumsuz etkileyerek kuruluğa bağlı çatlaklara neden olabilir. Bu çatlaklar sadece estetik olarak rahatsız edici değil, aynı zamanda ağrılı ve rahatsız edici de olabilir. Kışın el çatlaklarına karşı etkili çözümler ve uygulanabilecek doğal tedaviler, ellerinizin sağlığını korumanıza ve daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak, kış aylarında ellerinizi korumanıza yardımcı olur.

İçindekiler

El Çatlaklarının Sebepleri Nelerdir?

Elleri uzun süreler suda tutmak, nemlendirici içermeyen sabunlar kullanmak, ellerin çok fazla deterjana maruz gibi maddelere maruz kalması ve bunun yanında aniden oluşan hava değişimleri ellerde çatlaklara neden olur. El çatlakları çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Yaygın görülen bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Düşük nem miktarı,
 • Soğuk hava,
 • Rüzgar
 • Ellerin sık sık yıkanması,
 • Eksik nemlendirme,
 • Cilt sorunları.

Düşük Nem

Kışın havanın nem seviyesi düşük olabilir. Nemin düşük olması, ciltteki nemi de etkiler ve kuruluğa ardından çatlamaya neden olabilir.

Soğuk Hava

Havanın soğuk olması, kan damarlarını büzerek cilde olan kan akımının azalmasına sebep olabilir. Bu da cildin nemini kaybederek ellerde çatlama ve yarılmaya sebep olabilir.

Rüzgar

Kışın soğuk havanın yanında rüzgar esmesi, cildin nem kaybını arttırabilir.

Ellerin Sık Sık Yıkanması

Elleri sık sık yıkamak, cilt bariyerinin zayıflamasına yol açar. Cilt bariyeri zayıfladıktan sonra soğuk hava ile karşılaşırsa çatlama olasılığı artar.

Yetersiz Nemlendirme

Kış aylarında eller nemlendirilmezse, eli korumak için bir bariyer oluşturulmaz. Bu yüzden özellikle kışın bir nemlendirici krem kullanmak önemlidir.

Cilt Sorunları

Normal zamanlarda da ciltlerinde kuruluk ya da döküntü olan kişiler, kış aylarına karşı daha hassastır.

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

El çatlaklarını hafifletmek veya önlemek için nemlendirici kullanmak gibi bazı yöntemler vardır. Özellikle kuru havalarda ve kış aylarında el çatlaklarına karşı kullanılabilecek yöntemler şöyle sıralanır:

 • Nemlendirici krem sürün
 • Eldiven kullanın
 • Elinizi ılık suyla yıkayın
 • Nemlendirici etkili sabun kulanın
 • Bol su tüketin
 • Cilt sağlığına iyi gelen yağlardan yararlanın
 • El maskesi uygulayın

Nemlendirici krem sürün

Krem eldeki çatlağa göre günde birkaç defa sürülebilir. Kremin içeriğinin iyi olmasına dikkat etmeniz bu noktada önemlidir.

Eldiven kullanın

Dışarı çıkarken eldiven kullanmanız, sizi soğuk havadan ve rüzgardan korur. Bu sayede el çatlaklarının önüne geçebilirsiniz.

Elinizi ılık suyla yıkayın

Elinizi soğuk ya da sıcak su yerine ılık suyla yıkayabilirsiniz. Çok soğuk ya da çok sıcak su elde tahrişe sebep olabilir. Bulaşıkları yıkarken ellerinize bir eldiven giymeniz su ile direkt temastan kaçınmanızı sağlayabilir.

Nemlendirici etkili renksiz ve kokusuz sabun kulanın

Kullandığınız sabun da nemlendirici etkili olursa sizin için daha iyi olabilir. Ellerinizi yıkadıktan hemen sonra kurulayarak da çatlakların önüne geçebilirsiniz.

Bol su tüketin

Vücudun nem dengesini sağlayabilmesi için yeterli miktarda (günde 2-3 litre) su tüketebilirsiniz.

Cilt sağlığına iyi gelen yağlardan yararlanın

Cilt sağlığı için önemli yağlar ve vitaminler bulunur. Özellikle omega-3 ve E vitamini cilt sağlığını destekler niteliktedir.

El maskesi uygulayın

Ellerinize kış aylarında düzenli olarak maske yaparak ekstra koruma altına alabilir ve kışın el çatlaklarının önüne geçebilirsiniz.

Bebeklere ürünleri tercih edin

Özellikle hassas cildi ve cilt sorunları olan kişilerin deterjan özelliği içermeyen cildi temizleyen ürünlerin yanında bebek ürünleri de kullanmaları önerilir. Böylelikle çatlaklar büyümeyerek yapısını korumaya destek olur.

Havluyu pamuklu kullanın

Elleri yıkadıktan sonra tek kullanımlık sert peçete ya da sert havlu yerine yumuşak pamuklu havlular tercih edebilirsiniz. Böylelikle oluşan çatlaklar zarar görmeden iyileşmeye başlayacaktır.

Tüm bu yöntemler çatlaklar nasıl geçer sorusuna yanıt olarak verilebilir. El çatlaklarınız çok arttıysa ve bu yöntemlerle düzelmezse uzman bir doktordan yardım almanız gerekebilir.

El Çatlağı Tedavisi Nasıl Olur?

El çatlakları çok ilerlemediği sürece evde tedavi edilebilir. Elde çatlak belirtileri görmeseniz bile kış aylarında dikkatli olmanız gerekebilir. Ellerinizi çok fazla yıkmamaya özen göstererek nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz. Evinizdeki nem düzeyini koruyabilmek için evinize bir nemlendirici cihaz alabilirsiniz. Yaş ilerledikçe ellerde hassaslaşma ve çatlama artar. Bunlarla beraber sıcak banyo yerine ılık duşlar almak ve vazelin gibi yağlı ürünleri kullanmak cilde iyi gelebilir.

El Çatlakları İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Eldeki çatlaklar için aktarlarda veya evde bulunabilecek doğal çözümlerin sayısı oldukça fazladır. Eldeki çatlaklara ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki doğal çözümlere göz atabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinin yağ formülü cildi çok iyi şekilde nemlendirir ve hızla iyileşmesini sağlar. Çatlayan bölgelere bu yağdan sürerek, çatlakların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera bitkisinin özü ya da direkt jel formu, cildi yatıştırır.

Badem Yağı

Badem yağı cildin nemlenmesine katkı sağlar.

Yeşil Çay

Demlendikten sonra soğutulmuş yeşil çayı ellere sürmek cilt sağlığını destekler.

Avokado Maskesi

Avokado da cildi besleyen ve nemlendirebilen bir yapıya sahiptir. Avokado yağı ya da ezdiğiniz bir avokadoyu çatlayan bölgeye sürebilirsiniz.

Vazelin

Vazelin kullanmak cildin üzerinde kalın bir tabaka olmasını sağlar. Böylelikle cildin nemi korunmuş olur.

Jojoba Yağı

Cilt üzerine sürüldüğünde kolayca emilen bu yağ eldeki çatlakları tedavi etmenin iyi bir yolu olabilir.

El Çatlakları İçin Sıkça Sorulan Sorular

El çatlaklarına ne sürülür?

Kış olduğunda sıkça çatlaklara ne iyi gelir diye merak edilir. Eldeki çatlaklara nemlendirici kremler, vazelin, Hindistan cevizi yağı, yatıştırıcı kremler, aloe vera jeli gibi cildi destekleyen ürünler sürülebilir.

El çatlakları neden oluşur?

El çatlakları kışın düşük nemden, rüzgardan, soğuk ya da sıcak suda eli sürekli yıkamaktan oluşabilir.

El çatlaklarına limon sürmek iyi gelir mi?

El çatlaklarına limon sürmek genellikle önerilmez. Çünkü limon asidiktir. Limonun açık yaraya veya çatlağa sürülmesi cildi yakar ve daha fazla tahrişe neden olabilir. Bu yüzden çatlamış bir ele limon sürülmemesi daha iyi olabilir.

Soğukta ellerimi nasıl korurum?

Soğuk havalarda eldiven giyerek, yağmurdan kaçınarak, nemlendirici kullanarak, bol bol su içerek, vitamin içerek ellerdeki çatlamanın önüne geçilebilir.

El çatlaklarına vazelin iyi gelir mi?

Evet, vazelin cilt bariyerini güçlendirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Bundan dolayı da el çatlaklarına karşı vazelin etkili olabilir.

El çatlakları için hangi vitaminler yararlıdır?

El çatlakları için her vitaminin katkıları bulunur. Önemli olan uzman bir doktora danışarak tavsiye almaktır. Bu vitaminler şu şekilde sıralanabilir: A vitamini, C vitamini, E vitamini, Omega-3 yağı. A vitamini cilt yenileyici özelliktedir. C vitamini ise kolajen üretimini sağlar ve kolajen de cildi sıkılaştırarak yaraların daha iyi iyileşmesini sağlar. E vitamini ciltteki nem kaybının az olmasını sağlar. Omega-3 cildin nemini koruyarak, cilt sağlığını iyileştirir.

El çatlaklarına tuzlu su iyi gelir mi?

Tuzlu su, el çatlakları için kullanılan bir yöntemdir. Ancak tuzlu su kullanmak önerilmez. Tuz, cildin kurumasına ve daha çok tahriş olmasına sebep olabilir. Bu yüzden tuzlu su yerine nemlendirici kremler ve diğer doğal yolları kullanmak sizin için daha iyi olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al