Yükleniyor

Eris Varyantı (Eris Virüsü) Nedir? Eris Belirtileri Nelerdir?

Eris Varyantı (Eris Virüsü) Nedir? Eris Belirtileri Nelerdir?

Türkiye'de de görülen EG.5.1 yani koronavirüs eris varyantı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından omicron soyundan gelen covid-19’un mutasyona uğramış bir alt varyantı olarak tanımlanan bir koronavirüs türüdür. DSÖ tarafından izlenen varyantlar listesinde 5. sırada yer alan yeni varyant, ilk olarak Şubat 2023'te tespit edildi. Yunan çekişme ve anlaşmazlık tanrıçasının adını alan eris varyantı belirtileri arasında boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, ateş, nefes darlığı, vücut ağrıları ve tat-koku kaybı yer almaktadır. Bu yönden eris varyantı belirtileri yaygın COVID-19 semptomları ile benzerlik göstermektedir.

İçindekiler

Eris Varyantı (Eris Virüsü) Nedir?

Bilimsel adı EG.5.1 olan eris virüsü ya da eris varyantı, COVID-19 varyantlarından omicron varyantının mutasyona uğramış, daha bulaşıcı olan alt türüdür. Koronavirüsün eris varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak tanımlanmıştır. Boğaz ağrısı, öksürük, ateş, tat-duyu kaybı, burun akıntısı gibi üst solunum yolu şikayetleri eris varyantının belirtileri arasındadır.

Eris virüsünün dünya üzerinde yayılma hızı ve görülme sıklığı artsa da henüz endişe edici bir durum söz konusu değildir ancak tedbir alınması ihmal edilmemelidir.

Eris Varyantı (Eris Virüsü) Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 semptomları ile benzerlik gösteren eris varyantında görülen belirtiler sıklıkla boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, nefes darlığı, vücutta ağrı ve burun akıntısı ya da tıkanıklığıdır.

Genel olarak eris varyantına yakalanan kişilerde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Tat ve koku kaybı
 • Hapşırma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Kas ve vücut ağrıları
 • İştah kaybı
 • İshal

Eris varyantı koronavirüs varyantlarından farklı semptomlara sahip mi?

Omicron'un diğer tüm varyantları gibi eris varyantı da de üst solunum yollarını enfekte eder ve burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk ve kas ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlar gösterir. Ancak 65 yaş ve üzeri ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, virüs alt solunum yolları hastalıklarına da neden olabilir.

Diğer yandan koronavirüsün mutasyona uğrayan yeni varyantlarında tat-koku kaybı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomların görülme sıklığının azaldığı söylenebilir.

Eris Varyantı Son Mutasyon mu?

BA.2.86 olarak adlandırılan pirola varyantı ardından yine omicron’un BA.2.86 varyantının spike proteininde türeyen JN1 varyantı 8 Aralık'ta tespit edilmiştir. Şu an için JN1 varyantı eris ve pirola varyantlarına göre daha baskın ve yaygın bir varyanttır.

Eris Varyantı Ne Kadar Yaygın?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre, EG.5, Ağustos ayının üçüncü haftasının sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki COVID-19 vakalarının %20,6'sında görülerek ABD'de ki baskın koronavirüs varyantı olmuştur.  

Koronavirüs Eris Varyantının Diğer Koronavirüs Türlerinden Farkı Nedir?

Ortaya çıkan tüm varyantlarda olduğu gibi, genotipteki küçük farklılıklar bağışıklığın işe yaramamasına neden olabilmektedir. EG.5'in spike proteini yani virüsün konakçı hücreye girişini kolaylaştıran kısımda bu anlamda bağışıklıktan kaçabileceği varsayılabilir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), EG.5'i "takip edilen varyant" olarak sınıflandırdığı için eris varyantını daha bulaşıcı veya şiddetli sonuçlara neden olabilecek varyant olarak değerlendirilmesine neden olabileceği söylenebilir.

Eris Varyantından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Daha önceki Covid-19 varyantlarında olduğu gibi kişisel hijyene dikkat etmek en öncelikle korunma yolu olarak kabul edilir.

Genel olarak eris varyantından korunmak için uygulanacak yöntemler şöyledir:

 • Kişisel hijyene dikkat etmek
 • Temas edilen yüzeyleri düzenli ve sık bir şekilde dezenfekte etmek
 • Covid-19 hatırlatma dozlarını yaptırmak
 • Bağışıklığı güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek
 • Hasta olduğundan şüphe duyduğunuz kişilere fazla yaklaşmamak
 • Hasta olduğunuzu düşündüğünüz zaman mümkün olduğunda evde kalmak
 • Eğer yapabiliyorsanız çok kalabalık ortamlarda maske takmak

PCR Testi ile Eris Varyantı Tespit Edilebilir mi?

Sadece semptomların uyması eris virüsünü aldığınız anlamıma gelmeyebilir. Covid enfeksiyonunu doğrulamanın en kesin yolu covid testi yaptırmaktır. PCR testleri ile yeni varyantlarda hala tespit edilebilmektedir.

SARS-CoV-2 gelişmeye ve mutasyona uğramaya devam edecektir. Özellikle soğuk havaların yaklaşması ile vakaların artma olasılığı nedeni ile belirgin semptomlar gösteriliyorsa mutlaka test yaptırılıp, virüs kapılmışsa gerekli tedavi sürecine başlanılmalıdır.

Eris Varyantı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Eris varyantının kuluçka süresi nedir?

Covid-19'un mutasyona uğraması ile kuluçka süreleride kısaldı. Ortalama olarak kuluçka süresi beş gündür.

Eris varyantı Türkiye’de görüldü mü?

Dünya üzerinde bulaş hızının arttığı ve yayılım göstermeye başlayan eris varyantı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız." ifadelerini kullandı.

Eris varyantı ne kadar bulaşıcı?

Eris varyantı diğer önceki mutasyona göre daha bulaşıcıdır.

Eris varyantı ölümcül mü?

Bağışıklık sistemi zayıf, kronik hastalığı olan ve yaşlı kişilerde eris varyantının etkileri ve semptomları daha şiddetli görülebilir ancak eris varyantında henüz ölümlü vaka görülmemiştir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al