Yükleniyor

Pirola Varyantı (Virüsü) Nedir? Pirola Belirtileri Nelerdir?

Pirola Varyantı (Virüsü) Nedir? Pirola Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs’ün omicron varyantının daha fazla mutasyona uğramış, daha hızlı bulaşma riskine sahip ve aşıdan kaçma ihtimali olan alt türüne pirola varyantı adı verilir. BA.2.86 adı da verilen pirola virüsü; semptomlarının şiddet seviyesi henüz bilinmese de hem omicron varyantı belirtilerini taşımasıyla hem de omicron belirtilerinden ayrışmasıyla öne çıkıyor. Koronavirüs pirola varyantının en yaygın belirtileri arasında ateş, öksürük, halsizlik ve vücut ağrıları ön plandadır. Pirola varyantından korunma yolları arasında kalabalık alanlarda maske takmak, kişisel hijyene önem vermek ve bağışıklığı güçlü tutmaya çalışmak yer alır.

İçindekiler

Pirola Varyantı (Pirola Virüsü) Nedir?

Pirola varyantı, BA.2.86 adı verilen, spike proteininin bir varyantı olan XBB.1.5'e kıyasla 30'dan fazla mutasyona sahip, BA.2'den türeyen yüksek oranda mutasyona uğramış omicron'un yeni belirlenen alt varyantıdır. Boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik ve vücut ağrısı varyantın neden olduğu belirtilerdir.

Omicron varyantının daha fazla mutasyona uğramış ve bulaşma riski daha fazla olan ‘endişe verici varyantı’ olarak adlandırılan pirola virüsü ilk kez 2023 yılında Hindistan’da ortaya çıktı. Tespit edilmesinin ardından dünya genelinde de yayılmaya başlanan pirola varyantının ülkemizde henüz görülmediği ancak tedbirlerin alınması gerektiği konusunda yetkililerden açıklama yapıldı.

Yaygın belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, kas ve vücut ağrıları yer alan pirola varyantında, eris varyantında olduğu gibi tat-koku kaybının nispeten daha az görüldüğü de belirtildi.

Pirola Varyantı (Pirola Virüsü) Neden Olur?

Koronavirüsün pirola varyantının neden meydana geldiği konusunda kesin bir cevap bulunmazken genellikle bağışıklık sisteminin düşük olması, KOAH hastası olunması, 65 yaş üstünde olmak ve hiç koronavirüs aşısı yaptırmamak pirola varyantının oluşma sebepleri arasında sıralanabilir.

Pirola Varyantı (Pirola Virüsü) Belirtileri Nelerdir?

Omicron’un ‘yüksek endişe veren’ yeni bir alt türü olan pirola’nın ortaya çıkan yaygın ve ilk belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ve vücut ağrıları, burun akıntısı ve halsizlik görülür. Bir önceki varyant olan eris ve diğer varyantlara göre tat-koku kaybının daha az yaşandığı pirola virüsünde covid benzeri semptomların görülme ihtimali yüksektir.

Genel olarak pirola varyantı belirtileri şunları içerir:

Pirola varyantı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ve bazı kişilerde semptom göstermeden ortaya çıkabilir. Her belirti gösteren kişi pirola varyantı yakalanmış olmayabileceği gibi semptom göstermeyen bireyler de pirola virüsüne yakalanmış olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan ve kronik hastalığa sahip kişiler de daha ciddi semptomlar doğurabilir. Bu doğrultuda varyantın tespiti için covid testi yaptırılması sağlıklı sonuçlar verecektir.

Pirola Varyantından (Pirola Virüsü) Korunma Yolları Nelerdir?

Omicron’un son varyantı olarak ortaya çıkan pirola varyantından korunmak için kişisel olarak uygulanabilecek bazı yorunma yolları mevcuttur.

Pirola varyantından korunmak için kalabalık ortamlarda maske atmak, kişisel hijyene izin vermek hasta olan kişilerle mümkün olduğunca temastan kaçınmak hastalığa yakalanma riskini düşürmek için başlıca yapılması gerekenlerdendir.

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak pirola varyantından korunabilirsiniz:

  • Sizi zor durumda bırakmıyorsa kalabalık ortamlarda maske takın
  • Kişisel hijyene önem verin, sık sık ellerinizi yıkayın
  • Hastaysanız evde kalmaya çalışın
  • Bulunduğunuz ortamı havalandırın
  • Hasta olduğundan şüphe duyduğunuz kişilerle temastan kaçının
  • Koronavirüs aşısının hatırlatma dozlarını yaptırın
  • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için sağlıklı beslenin
  • Uyku düzeninize dikkat edin

Pirola Varyantı (Pirola Virüsü) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pirola varyantı (virüsü) ne kadar bulaşıcı?

BA.2.86 olarak adlandırılan pirola varyantının bir önceki eris ve diğer covid varyantlarına göre daha bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Ortaya çıkan vaka hızına bakıldığında sadece bulaş hızı değil aşıdan kaçma ihtimali olan bir varyant olarak da görülen pirola varyantı için yeni aşı çalışmalarının yapıldığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Pirola varyantının (virüsü) aşısı var mı?

Pirola varyantı için yeni aşıların Eylül ayında çıkacağı ve insanlara uygulanacağı yönünde bilgiler gelse de bu konuda resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Covid geçirenler pirola varyantı olur mu?

Son 6 ay içinde covid geçiren ve aşı olan kişilerin yeni varyantlara yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu belirtiliyor.

Pirola varyantı Türkiye’de görüldü mü?

Pirola varyantı da henüz Türkiye'de görülmemiştir ancak komşu ülke Yunanistan'da pirola varyantına rastlanması, pirola virüsünün heran Türkiye'de de görülebileceğini düşündürmektedir.

Pirola varyantı Covid-19'un son varyantı mıdır?

Pirola virüsünün görülmesinden sonra omicron'un bir alt varyantı olarak, pirola ile aynı soydan gelen JN1 varyantı tespit edilen son varyant konumundadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al