Yükleniyor

Erkeklerde Sertleşme Sorununu Önlemek İçin 8 Öneri

Erkeklerde Sertleşme Sorununu Önlemek İçin 8 Öneri

İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon, ereksiyon olmada yani penisin sertleşmesinde ve bunu sürdürmede zorluk olarak tanımlanıyor. Genellikle hakkında konuşmaya utanılıp çekinilen erektil disfonksiyon, 40 ila 70 yaş arasındaki erkeklerin yarısından fazlasını etkileyebiliyor. Cinsel isteğe rağmen sertleşme problemi nedeni ile ilişkiye girememek, pek çok erkeğin cinsel yaşamını altüst etmekle kalmayıp, sosyal hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Rahatsızlığı kabullenmeyip tedavi arayışına girilmemesi, durumu daha da zorlaştırırken; uzman yardımı alarak uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması yaşam kalitesini artırıyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Erdal Kukul; erkeklerde sertleşme problemleri, cinsel fonksiyon bozuklukları ve tedavi şekilleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kaygı erektil disfonksiyona neden olabilir

Erkeklerde cinsel uyarılma beyni, hormonları, duyguları, sinirleri, kasları ve kan damarlarını içeren karmaşık bir süreçtir. Erektil disfonksiyon bunlardan herhangi biriyle ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Benzer şekilde, stres ve zihinsel sağlık sorunları da erektil disfonksiyona neden olabilir veya daha da kötüleşebilir. Bazen fiziksel ve psikolojik sorunların birleşimi erektil disfonksiyona neden olur. Örneğin, cinsel tepkiyi yavaşlatan küçük bir fiziksel durum, ereksiyonu sürdürme konusunda kaygıya neden olabilir. Ortaya çıkan kaygı, erektil disfonksiyona yol açabilir veya daha da kötüleşebilir.

Kronik hastalıklar iktidarsızlık yapabilir

Erkeklerde cinsel istek olduğu halde penis sertleşmiyorsa sertleşme problemi vardır ancak bu durumun cinsel ilişkiyi engelleyecek kadar önemli ve tekrarlayıcı olması gerekir. Üç ayı aşkın bir süre bir insanın cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterli sertleşme düzeyine ulaşamaması durumunda kesin tanı konabilir. Sertleşme problemi daha çok 30’lu yaşlardan sonra başlar ve kronik hastalık, pelvik travma ve cerrahi, alkol, sigara kullanımı, ateroskleroz gibi durumlarda daha sık görülür. Diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerinin kontrolsüz bir şekilde yüksek seyretmesi sonrasında ortaya çıkan sinir yıpranması ve damarlarda meydana gelen daralma ereksiyon bozukluklarına sebep olabilir.

Ereksiyon bozukluğunun nedenleri aşağıda yer almaktadır;

 • Psikolojik sebepler: Partnere bağlı kıskançlık, aldatma gibi sebepler. Tecrübesizlik, uygun olmayan ortam, özgüven eksikliği, depresif durumlar, mesleki stres, şizofreni, korkular, suçluluk hissi, gizli homoseksüellik.
 • İlaca bağlı sebepler: Alkol ve toksik sebepler, nikotin alışkanlığı, yüksek tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, idrar söktürücüler, ülser ilaçları, antidepresanlar, antiepileptikler, uyuşturucu alışkanlığı.
 • Vasküler (damarsal) sebepler: Penise giden kan akımının azalması veya kanın peniste tutulamaması sonucu oluşur. Vasküler nedenler için risk faktörleri sigara kullanımı, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyidir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyonlu hastaların %8-10'unda sertleşme sorunu geliştiği görülmüştür. Damar sertliği (arteroskleroz) özellikle elli yaş üstü erkekler için ciddi bir risk faktörüdür. Arterlerin daralmasına neden olur ve penise giden kan akımı azalır.
 • Nörolojik sebepler: Alkol bağımlılarında ve şeker hastalarındaki sinir hasarı, merkezi sinir sistemi hastalıkları (Multipl skleroz, beyin tümörleri, beyin kanaması, kafa travması), omurilikte ereksiyon merkezini etkileyen tümör ya da bazı hastalıklar, penis yaralanmaları başlıca sebeplerdir.

İktidarsızlığı önlemek için bu önerilere dikkat edin;

 1. Kalp-damar hastalığı veya şeker hastalığı gibi sistemik bir hastalık varsa mutlaka tedavi olun
 2. Aşırı alkol tüketmeyin
 3. Uyuşturucu amacıyla kullanılan tüm maddelerden uzak durun
 4. Sigara içiyorsanız bırakın
 5. Düzenli egzersiz yapın
 6. Stresi ortaya çıkaran durumlardan uzak durun
 7. Uykusuzluk yaşıyorsanız bir uzmana başvurun
 8. Düzenli olarak mutlaka bir ürologa muayene olun

Uzman yardımı almaktan çekinmeyin

Hastanın geçirmiş olduğu hastalıklar, cinsel hastalıklar, kazalar, geçirmiş olduğu ameliyatlar, partneri ile ilişkisi, cinsel istekliliği, ilişki sıklığı, ereksiyon sıklığı, sabah ereksiyonları sorgulanır. Penisin büyüklüğü, yaralanmaları, eğrilikleri, testislerin büyüklüğü, sertliği, prostatın büyüklüğü değerlendirilir. Karıncalanma, yanma tarzında ağrı, reflekslerde azalma veya kaybolma, his duyumu kısıtlanması olup olmadığına bakılır. Penisin damar haritası çıkartılarak sertleşme bozukluğunun nedeninin damar tıkanıklığı ya da kan kaçağı olup olmadığı tespit edilir. Yaklaşık 40-50 dakika süren bir test ile penisi besleyen damarlar incelenerek damarlardaki kan akım miktarı ölçülür.

Penil protez ile sağlıklı cinsel yaşam mümkün

Erkekte cinsel disfonksiyon tedavisinde öncelikle hastaların beklentilerinin dikkate alınması gerekir. Tedavi kararının hasta ve bazen partneriyle birlikte kararlaştırılması tedavinin başarısını olumlu olarak etkiler. Tedavide, nedenler ortaya konulduktan sonra ilk basamak oral farmakoterapiler yani ilaç tedavileridir. Sertleşme sorunlarında genellikle tedavide ameliyat dışındaki metodlara öncelik verilse dahi, cerrahi girişimin gerekli olduğu hasta grupları da mevcuttur. Bu hastalar için diğer tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde veya bu tedavileri reddettiklerinde penil protezler devreye girmektedir.

Etkin sonuçlar alınabiliyor

Penil implantlar, erektil disfonksiyon olan erkeklerin ereksiyona sahip olmalarını sağlamak için penisin içine yerleştirilen cihazlardır. Penis implantları genellikle iktidarsızlığa yönelik diğer tedavilerin başarısız olmasından sonra önerilir. Yarı sert ve şişirilebilir olmak üzere iki ana penis implantı türü vardır. Her penis implantı türü farklı şekilde çalışır ve çeşitli artıları ve eksileri vardır. Penis implantlarının yerleştirilmesi ameliyat gerektirir. Penil protezler; hasta seçimi doğru yapıldığında çok etkin sonuçlar vermektedir. Hastanın partneriyle uyumunu düzenler ve yaşamı son derece kaliteli bir noktaya getirir. Bir penis implantının dayanıklılığı, ortalama 10 ila 15 yıl arasında değişir ancak bu implant tipi, sağlık durumu ve kullanım gibi faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al