Yükleniyor

Erotomani Nedir? Erotoman Belirtileri Nelerdir?

Erotomani Nedir? Erotoman Belirtileri Nelerdir?

Erotomani olan kişiler, karşılığı olmasa bile başka bir kişinin kendisine aşık olduğuna dair sanrısal bir inancı bulunur. Kişi aşk yanılsaması olarak genellikle bir ünlü ya da sosyal statüsü yüksek bir kişiyi seçer. Ruhsal bir problem olan erotomani, kendi başına gerçekleşebilir. Fakat genellikle şizofreni veya bipolar bozukluk gibi başka bir akıl sağlığı durumuyla da bağlantılı olmaktadır. Bu durum haftalarca veya yıllarca sürebilir.

İçindekiler

Erotomani Nedir?

De Clérambault sendromu olarak da bilinen erotomani, yüksek sosyal statüye sahip kişiye hiçbir karşılığı olmamasına rağmen derinden aşık olduğuna dair sanrısal inanca sahip olduğu psikiyatrik bir hastalıktır.

Bu duruma sıklıkla ayrıntılı oluşan fanteziler ve sevgi nesnesine yönelik takıntılı davranışlar eşlik eder. Birçok insanın yaşadığı bir duygu olan aşık olma eylemi, birine karşı yoğun ama çoğunlukla kısa süreli bir hayranlık veya sevgi duymayı barındırır. Erotomani de ise bunun aksine, kişinin romantik duygularının karşılıklı olduğuna dair sabit, temelsiz bir inancın olduğu psikolojik bir durumdur. Erotomani belirtileri aniden başlayarak uzun süreli gelişebilir.

Erotomani Neden Olur?

Erotomani, şizofreni, majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk veya alzheimer hastalığı gibi psikiyatrik hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bir tür sanrısal bozukluk olan erotomani içerisinde zulüm, büyüklük veya kıskançlık duyguları yer alır. Buna bağlı olarak sosyal medya ağları sanrısal inançları güçlendirerek tetiklenmesine neden olabilir. Erotomaninin neden olduğu faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Sosyal medyanın kişiler arasındaki engelleri ortadan kaldırması
 • Uzun süreli ve aşırı strese maruz kalma
 • Bazı psikolojik problemler

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomaninin en belirgin belirtisi, birisinin başka bir kişinin kendisine aşık olduğuna dair kararlı ve sanrısal bir inancıdır. Kişi bu durumun farkında olmayabilir, bir kişi bunun doğru olmadığını söylediğinde üzüntü ve depresif ruh haline girilebilir. Karşılıksız aşk sendromuna bağlı olarak görülen erotomanin en yaygın görülen semptomları şöyle sıralanır:

 • Kendisine aşık olduğunu düşündüğü kişiyi sosyal medyadan her hareketini takip etmek
 • kişiye sürekli mesajlar göndermek ve aramak
 • Sürekli hediyeler göndermek
 • Israrlı takip ve taciz edici davranışlarda bulunmak

Erotomaniye sahip olan kişiler, aşık olduklarının düşündüğü kişilere yönelik bir tehdit oluşturabilir. Bu durum bir risk faktörü olarak hafife alınmamalıdır.

Erotomani Teşhisi Nasıl Olur?

Erotomani tanısı zor konulan psikolojik problemler arasında yer alır. Terapi sürecinde psikiyatristler, erotomani vakalarını göremeyebilir ve hatta semptomlarla karşılaştıklarında onları tanıyamayabilirler. Sanrılarla ortaya çıkan erotomani tanısı için şu koşullar gereklidir:

 • Sanrılar, olasılık dışı olsa bile olası olayları içermeli
 • Sanrı yalnızca ilgili kişiye uygulanmalı
 • Etkilenen kişinin yaşamının diğer tüm yönleri işlevsel ve normal olmalı
 • Depresyon mevcutsa, sanrısal dönemin süresi duygudurum ya da manik dönemden daha uzun olmalı
 • Şizofreni, duygudurum bozuklukları gibi durumlar dışlanarak değerlendirilmeli

Erotomani Tedavisi Nasıl Olur?

Uzman doktor erotomani semptomlarını yönetmenize yardımcı olacak tedavi yöntemleri sunar. Kişi bu durumun farkında olmayacağı zamanda ise arkadaşlar ya da aileler doktora gidilmesini isteyebilir. Uzman doktor erotomani tedavisi için şunları sunabilir:

 • Bilişsel davranışçı terapiyi içeren konuşma terapisi
 • Antipsikotik, antidepresan ya da başka bir duygudurum düzenleyici ilaçlar

Erotomani Hakkında Sık Sorulan Sorular

Erotomani hastalığında kimler risk altındadır?

Erotomani, özellikle ergenlik dönemindeki gençleri etkileyebilir. Ancak orta yaşlarda da görülme olasılığı vardır. Bunun yanında ailede de sanrı bozukluğu varsa görülme ihtimali de artmaktadır.

Erotomani tehlikeli midir?

Erotomoni tehlikeli olabilir. Bu kişiye karşı açıklama yapmak ve konuşmak onları korkutabilir. Eğer erotomani belirtisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, en kısa zamanda tıbbi yardım alarak terapiye başvurmanız önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al