Yükleniyor

Evde Kalp Pili Kontrolü Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde Kalp Pili Kontrolü Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalp; vücuda sürekli kan pompalayan ve elektrik sinyalleriyle kontrol edilen kastan yapılmış önemli bir organdır. Bu sinyaller zaman içinde çeşitli nedenlerle bozulabilir. Bu durum potansiyel olarak tehlikeli olabilecek bazı kalp hastalıklarına yol açabilir. Kalbin elektriksel iletim sisteminde sorunlar ortaya çıktığında kalp pili gerekebilir. Modern kalp pillerinin çoğu talep üzerine çalışır. Yani vücudun ihtiyaçlarına yanıt olarak deşarj oranını ayarlamak için kendisini programlayabilir. Kalp pili, kalbin bir atımı kaçırdığını veya çok yavaş attığını algılarsa sabit hızda sinyaller gönderir. Bununla birlikte kalbin kendi kendine normal bir şekilde attığını algılarsa herhangi bir sinyal göndermez.

İçindekiler

Evde Kalp Pili Kontrolü

Yavaş kalp ritimleri ve kalp yetmezliği dahil olmak üzere çeşitli kalp hastalıklarının tedavisinin bir parçası olarak kalp pili takılan her hasta için düzenli kalp pili kontrolü gereklidir. Çünkü kalp pilleri, zamanla yıpranabilen ve belli ömrü olan pillerle çalışan elektronik cihazlardır. Bu cihazlar, piller bitmeye başladığında yavaşlayacak şekilde programlanmıştır. Ancak çoğu durumda, zayıf pil seviyesinin etkilerini hastanın algılaması zordur. Bu yüzden planlanmış kalp pili kontrolü, önlem amaçlı pil seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Evde Kalp Pili Kontrolü Nedir?

Kalp pili kontrolü, kalp pili yerleştirilmiş olan tüm hastalar için gerekli olan düzenli bir tıbbi kontroldür. Cihazın düzgün ve hastanın ihtiyaçlarına göre çalıştığından emin olmak için düzenli olarak izlenmesi büyük önem taşır. Bu kontrol, hastanın vücuduna bağlı elektrotlar kullanılarak bir bilgisayara bağlanarak yapılır. Prosedür tamamen güvenlidir ve yalnızca eğitimli ve uzman teknisyenler tarafından gerçekleştirilir.

Evde Kalp Pili Kontrolünün Faydaları

Kalp pillerinin çoğunda vücut hareketini veya solunum hızınızı tanıyan özel bir sensör vardır. Bu sensör aktif olduğunuzda deşarj oranını hızlandırmalarını sağlar. Kalp pili sayesinde kalp sağlığı ve kalp ritmi ile ilgili sorunlar ortadan kalkar. Kalp pili, kalbin düzenli atmasını sağlamak için elektrik darbeleri gönderir. Ayrıca kalp piline sahip olmak yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Günümüzde kullanılmakta olan çoğu kalp pili için evden veya uzaktan kolay bir şekilde yapılan takip sistemleri mevcuttur. Bu sistem hastaların sürekli hastaneye kontrole gitme zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ancak bu sistemlerde sadece pil ile ilgili bilgiler alınabilir. Pilin ayarlarına müdahale söz konusu değildir. Uzaktan izlenme; doktorların anormal kalp ritimlerini ve kalp cihazlarıyla ilgili sorunları daha hızlı tespit etmesine yardımcı olur. Hastaların hastaneye yatışlarını ve acil servis ziyaretlerini azaltır. Bu sayede hastaların yaşam kalitesini arttırır. Hastalara güvenlik ve gönül rahatlığı sağlar.

Kalp Pili Kontrolü Neden Gereklidir?

Kalp pilinin düzgün çalışması için kontrol edilmesi büyük önem taşır. Kalp pilleri arızalandığında bazı uyarılar verir. Bu uyarılar; nefes alma güçlükleri, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme, bayılma, baş dönmesi ve kalp atış hızında ani değişikliklerdir. Kalp pillerinin çoğu, kalp pili uygulanmadığında kalbin ritmi hakkında bilgi depolar. Kalp ritmi ile ilgili bu bilgiler kalbin sağlıklı çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi verir.

Kalp Pili Kontrolü İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Kalp pilinin çalışmasında herhangi bir sorun ortaya çıktığında mutlaka doktora gidilmelidir. Çoğu kalp pilinin ömrü 5 ile 10 yıl arasındadır. Kalp pilinin kullanım ömrü dolduğunda değiştirilmesi gerekir. Kalp pili kontrolünde, kalp teknisyeni veya kardiyolog yeni bir pilin gerekli olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunur. Pil değişimi, kalp pili kutusunu değiştirmeyi içerir.

Kalp Pili Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kalp pili kontrolleri implantasyon sırasında ve sonrasında düzenli aralıklarla yapılır. Kalp pilinin türüne bağlı olarak bu süreler 3 ay ile 12 ay arasında olabilir. Bir kalp pili kontrol edildiğinde, pilin genel performansı hakkında bilgi toplanır.

Evde Kalp Pili Kontrolü Nasıl Yapılır?

Cihazın kullanım ömrü boyunca doktor ve hastane ile olan bağlantıyı kesmemek çok önemlidir. Bunu yapmanın en iyi ve kolay yollarından biri de cihazı uzaktan izlemedir. Bugün kalp pili kullanan milyonlarca insan uzaktan izlenme imkanına sahiptir. Evde kalp pili kontrolü, kardiyoloji uzmanları tarafından ev ortamında yapılabilir. Evde Kalp pili ölçümü randevusunda genel muayene hizmetinin dışında ek hizmetler de verilebilir. Evde kardiyoloji hizmetinin yanında EKO (Ekokardiyografi – kalbin ses dalgaları yoluyla iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesi işlemi) ve EKG (Elektrokardiyografi – kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi) çekimleri de yapılabilir.

Evde Kalp Pili Kontrolü Ne Kadar Sürer?

Evde bakım hizmetleri arasında yer alan evde kalp pili kontrolü için gerekli olan süre hastadan hastaya değişiklik gösterir. Çünkü hastanın yaşı, hastalığın ilerleme boyutu, hastanın fizyolojik özellikleri ve gün içinde yapmış olduğu fiziksel faktörlere bağlı olarak bu süre değişir.

Kalp Pili Kontrolünün Doğru Yöntemleri

Evde sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrol, kalp pilinin çalışma hızını değiştiren bir mıknatısın kalp pilinin üzerine yerleştirilmesini içerir. Bu hız değişikliği, kalp pilini hastanın durumunun bireysel gereksinimlerine uyacak şekilde yeniden programlayan bir bilgisayar tarafından analiz edilir.

Kalp Pili Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kalp pili olanların günlük hayatta dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalp pilinin üzerinde veya çok yakında cep telefonu taşımaktan kaçınılmalıdır.
  • Fiziksel eğlence veya spor aktiviteleri yaparken kalp pili travmasından korunmak gerekir. Kalp pilinin yakınında göğse bir darbe alınması kalp pilinin çalışmasını etkileyebilir.
  • Kalp pili olduğunu belirten bir kimlik kartı taşınabilir.
  • Havaalanı güvenlik dedektörlerinden geçmeden önce kalp pilinizin olduğu görevlilere bildirilmelidir. Çünkü bu cihazlar mıknatıs içerir ve bu yüzden cihazın işlevini veya programlamasını etkileyebilir.
  • Büyük manyetik alanlardan ve yüksek voltaj makinalarından uzak durulmalıdır.
  • Kalp pili takıldıktan sonra birkaç hafta hiçbir eşya kaldırmamalıdır.
  • Doktorun önerilerine bağlı olarak, kalp pilinin yerleştirildiği taraftaki kol hareketi sınırlandırılabilir.
  • Eğer kalp hastalığı ile ilgili bir diyet uygulanıyorsa pil takıldıktan sonra da diyete devam edilmelidir.
  • Doktorun araç kullanma hakkında vereceği talimatlara uyulmalıdır.

Evde Sağlık Hizmeti'nden yararlanmak için doktor istek formunu doldurabilir ya da 444 88 99 numaraları Çağrı Merkezi ekibine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/doktor-istek-formu/

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Ocak 2023

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al