Yükleniyor

Geçmeyen Karın Ağrıları Pankreas Kanseri Çıktı

Geçmeyen Karın Ağrıları Pankreas Kanseri Çıktı

Sivas’ta yaşayan 37 yaşındaki Burhan Karakoç için hayatının dönüm noktası, ani gelişen mide ağrıları oldu. Defalarca doktora gittikten sonra pek çok tedavi yöntemi uygulanan Karakoç’un şikayetleri geçmiyor aksine artarak devam ediyordu.  Pankreas kanseri olduğunu öğrendiğinde umudunu kaybetmedi ve en iyi doktoru bulup iyileşeceğim diyerek Memorial Antalya Hastanesi’ne başvurdu. Memorial Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Karakoç, benim için hayat şimdi yeniden başladı dedi.

İçindekiler

Karın ağrısının nedeni pankreas kanseri çıktı

Sivas’ta yaşayan Burhan Karakoç’un şiddetli karın ağrılarının nedeni bir türlü bulunamıyordu.

Yapılan tahliller sonucunda, karaciğer enzimlerinin çok yüksek olduğu anlaşıldı ve ardından Karakoç’ta ileri derecede sarılık başladı. Tomografi tetkiklerinde ise pankreas başında bir kitle olduğu saptandı. Karakoç sonucu alır almaz, ameliyatı kime olması gerektiği konusunda araştırma yapmaya başladı. Bu alanda çok önemli bir ameliyat serisi olan Prof. Dr. Alihan Gürkan ile görüşmek için Sivas’tan Antalya’ya geldi. Karakoç, Whipple yöntemi ile Alihan Gürkan’a ameliyat olarak kanserle girdiği bu önemli mücadeleyi kazandı.

Kendimi güvende hissetmem çok önemliydi

Kısa sürede iş ve sosyal yaşamına geri dönen Karakoç, “Pankreas kanserinin yüz güldürücü bir kanser türü olmadığını fakat erken evrede fark edilen kanserlerde başarı şansının çok yüksek olduğunu biliyordum. Tümör olduğu haberini aldığım zaman tabi ki korktum. Bu yüzden tümörden tamamen kurtulmak için en doğru yeri aradım. Ameliyatımı en güvenilir yerde yaptırmak istedim. Ameliyat sonrasında patoloji sonuçlarım da çok iyi çıktı. Burayı tercih ettiğim için mutluyum” diye konuştu.

Başarılı ameliyatlar ile yaşam süreleri uzatılıyor

Prof. Dr. Alihan Gürkan pankreas tümörleri ile şunları kaydetti: “Bez, yerleşim olarak gizli bir bölgede kaldığından çok erken tanı konulamamaktadır. Belirti vermeye başladığında hastalık ilerlemiş olabilmektedir. Bir kanser etrafa yayılmadan çıkarılabilecek kadar pankreasın içindeyse, 5 yıllık tahmin edilen yaşam süreleri artabilmektedir. Dolayısıyla pankreas kanserinde erken tanı diğer kanser türlerine göre daha da önemlidir. Pankreas başı, 12 parmak bağırsağı ve safra yollarının bu bölgeye yakın bölümlerinin komple alındığı yöntemin adı Whipple operasyonudur. Burhan Bey için de en büyük şansımız, hastalık ilerlemiş evrede değildi ve yayılım olmadan Whipple ameliyatı ile tümörü pankreastan başarıyla temizledik”

Tümör için çok özel tedaviler uygulanıyor

Antalya’nın bir pankreas merkezi olarak bilinmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Gürkan “Ameliyat şansını kaybetmiş olan hastaların bile; kemoterapi, radyoterapi ve diğer bir takım özel tedavilerle tümörlerin küçültülüp ameliyata uygun hale getirilmesinin bu merkezde olması çok önemlidir. Özellikle Whipple ameliyatlarında cerrahi kadar; anestezi, yoğun bakım, kat bakımı gibi tedavi işlemlerinin yeri büyüktür. Biz de özellikli yoğun bakım ve anestezi açısından çok güçlü bir hastaneyiz ve bunun başarımızda etkileri fazladır” dedi.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al