Yükleniyor

Genital estetik hem sağlık hem güzellik veriyor

Genital estetik hem sağlık hem güzellik veriyor

Yaşlanma, yapısal kusurlar, sigara kullanımı, gebelik ve doğum yapmak gibi durumlarla deforme olan genital bölge, kadınların hayat kalitesini düşürebiliyor. Günümüzde, estetik sorunlar nedeni ile genital bölgelerinden memnun olmaya kadınlar için estetik operasyonlarla birçok genital düzeltme ve iyileştirme yapılabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, genital estetik hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Genetal estetik nedir? 

Genital estetik, Yaşlanma, yapısal kusurlar, sigara kullanımı, gebelik ve doğum yapmak gibi durumlarla deforme olmuş iç ve dış genital bölgenin (özel bölgenin) çeşitli yöntemlerle onarılması işlemlerini içerir. Vajenin dış görünümünü iyileştirmek, doğum sonrasında yaşanan deformasyonları gidermek, genital organların iç boyutunu değiştirerek yani vajinal daraltma ile cinsel tatmini artırmak ve cinsel fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmak için orgazm noktalarına yönelik duyarlılığı artırmak amacı ile uygulanır.

Cinsel fonksiyonları da düzeltiyor

Sıklıkla dış genital görüntünün düzeltilmesi yani estetik bir görüntüye sahip olma amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca cinsel fonksiyonların düzeltilmesi böylece kadınlarda özgüven artışını sağlamak, genital temizlik ve hijyeni artırmak, psikolojik sıkıntıları çözümlemek ve sosyal açılardan daha rahat hissetmelerini sağlamak, geçirilen doğumlara bağlı genital bölge hasarları ile hormonal yetersizlik ve yaşın ilerlemesine bağlı deformasyonların düzeltilmesi, cinsel hazzın artırılması ve orgazm fonksiyonunun kazandırılması için de uygulanmaktadır.

Genital bölgeye ameliyatsız yöntemler

Genital bölge estetiğinde hem ameliyatlı hem ameliyatsız yöntemler vardır. Ameliyatlı yöntemleri şöyle sıralamak mümkündür:

Labioplasti (Genital bölgedeki vajen iç dudak estetiği)

● Vajinoplasti (Vajinanın iç haznesinin daraltılma ameliyatı)

● Epizyotomi skar (doğum kesisi yara izi) revizyonu - düzeltilmesi

● Perineoplasti (Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiği)

● Klitoral hudoplasti (Klitoris üzeri cilt katlantılarının düzeltilmesi)

● Puboplasti (Venüs tepesi-Pubis tepesinin estetiği)

● Labia majora büyütme (Büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu)

● Labia majora küçültme (Büyük dudakların küçültülmesi)

● Himenoplasti (Kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı)

Vajina daraltma işlemleri gibi pek çok estetik uygulama ameliyatsız da yapılabilmektedir. Vajinal gençleştirme, siğil ve kondilom tedavileri, G noktası büyütme, klitoris duyarlılığının artırılması, genital bölge renk açma tedavileriyle birlikte orgazm aşısı ile cinsel istek artırıcı işlemler ameliyatsız yöntemlerle yapılabilir.

Hem sağlık hem estetik görünüm için…

Genital bölgenin güzellik kavramı her kadına göre değişmektedir. Bazı kadınlar kozmetik sebeplerden genital estetik yöntemlerine başvururken bazıları cinsel açıdan yaşadıkları problemler ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle bu tedavilere rağbet göstermektedir. Genital estetik sebepleri şöyle sıralanabilmektedir:

● Dar kıyafetler giyildiğinde sürtünmeye bağlı rahatsızlık hissetmek.

● Bikini, mayo, tayt gibi kıyafetler giyildiğinde vajenin iç ve dış dudakları dışardan belli olduğu için utanmak.

● Bisiklet sürerken veya spor yaparken rahatsızlık duymak.

● Spor yaparken genital alanın terlemesi, koku ve enfeksiyon üretmesine bağlı hijyenik nedenler

● Cinsel organının daha temiz olacağına inanmak.

● Cinsel ilişki sırasında penisin vajene girmesi sırasında rahatsızlık ve acı hissetmek.

Orgazm olamamak.

● Vajinanın bolluk hissi nedeniyle cinsel ilişkide penisi hissedememek.

● Vajinadan gaz kaçırmak.

● Partneri tarafından genital bölgenin görülmesinden rahatsızlık duymak, partnere karşı rahat hissedememek.

● Cinsel ilişki sırasında utanmak, öz güven kaybı, kendisini eksik ve değersiz görmek

● Eşi&partneri tarafından genital estetik işlemlere yönlendirilmek.

● Sık vajinal enfeksiyonlar geçirmek

● İdrar yaparken zorluk çekmek.

Cinsel hayatı olumlu etkiliyor

Kadınların dış genital görüntüsünün düzeltilmesi, utanma ve rahatsızlık duyma hissinden kurtularak cinsel ilişkideki özgüveni artırmaktadır. Orgazm noktalarının duyarlılığının artırılması, vajinal daraltma ve sıkılaştırma ile hem kendisinde hem de partnerinde cinsel ilişki sırasında hissiyatın artırılması ile daha sağlıklı bir cinsel yaşama olanak sağlar. Doğru tanı konulup doğru genital estetik işlemler uygulandığında hiçbir olumsuz yan etkisi görülmediği gibi cinsel istek ve haz yönünden oldukça faydalar sağlamaktadır.

18 yaş üstü tüm kadınlara uygulanabilir

Doğru tanı konulup doğru teknikle yapılan işlemlerde neredeyse hiç iz kalmaz. Çoğu zaman başka hekimler dahi anlayamaz. Genital işlemler sonrası alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

18 yaşın üzerindeki her kadın istediği zaman genital estetik işlemler yaptırabilir. 18 yaşından küçük hastalarda tıbbi gereklilik olması halinde anne ve/veya babanın onayı ile uygulanabilir. Genital estetik yaptırmak için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al