Yükleniyor

Orgazm Nedir, Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Orgazm Nedir, Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Memorial  Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları orgazm, kadın orgazmı ve boşalma sorunlarına dair pek çok bilgi verdi.

İçindekiler

Orgazm Nedir?

Orgazm, cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara tepki vermesi de orgazmın bir başka tanımı olabilir. Orgazm kadın ve erkekte farklı şekillerde ve etkilerde ortaya çıkar. Dünyada 4000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı ortaya çıkmıştır. Sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları da bir diğer gerçek. Bu durumda klitoral uyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranı yüzde 30 olup, mastürbasyonla orgazma ulaşanların oranı yüzde 34’tür.

Orgazm olmak bazı toplumlarda sadece erkekler için önemli gibi algılansa da, aslında kadınlar için de orgazm hayati önem taşır. Kadın ve erkek için ruh ve beden sağlığı için cinsel yaşamın ve orgazmın önemi büyüktür. Toplumsal kurallar, utanma duygusu, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle özellikle kadınlar hayatlarının en özel dönemlerinde pek çok sorunla karşılaşırlar.

Orgazm Nasıl Oluşur?

“Orgazm nasıl oluşur?” cinsel yaşamla ilgili cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Orgazmdan önce dakikalarca süren haz dönemi vardır. Bu süreçte çoğunlukla vajinada veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bazen de kasılmalar olmadan orgazm gerçekleşir. Orgazm esnasında karın, bacaklar, kollar ve sırt gibi vücudun değişik bölgelerinde istemsiz kasılmalar, spazmlar görülebilir. Orgazm anında kadınlarda da erkeklerdeki gibi vajinayı iyice kayganlaştıran sıvılar görülebilir. Orgazm anında yaşanan kasılmaların, spermin vajinadan rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırıp hızlandırdığı düşünülmektedir.

Kadın Orgazmı

Kadınlardaki orgazm da hemen hemen erkeklerdekine benzer. Kadının vajinasına erkeklerdeki sertleşme düzenine benzer bir kan akımı olur. Orgazmın oluşmasına zemin hazırlayan kilitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme gerçekleşir.  Orgazm anında uterusun ve çevredeki kasların ritmik kasılmaları görülür. Bu sırada beyinde, hipotalamus ve limbik sistem denilen yapılar, tahrik sırasında rol alırlar. Kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında bazı biokimyasal maddeler (VİP ve NO gibi) etkilidir. Bunun yanında  çeşitli hormonlar da, kadınlardaki cinsel fonksiyonları etkiler. Östrojen, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında, androjenlerin ise istek, cinsel tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilir. Ayrıca göz pupilleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Artan heyecanla beraber deri kızarır ve terleme başlar. Kadında büyük dudaklar, klitoris, vajen ve pelvik organlar penisteki gibi büyür ve genişler.

Orgazm Olamama Nedenleri

Kadınlar bazı durumlarda orgazm olamaz. Orgazm olamamanın bir kaç nedeni olmakla birlikte büyük çoğunluğunu yeni evlilik döneminde olan kişiler oluşturur. Evlilik öncesi cinsel tecrübe yaşamamış kadınlardaki ilk gece korkusu orgazm olamama nedenlerinden biridir. Aynı zamanda kokulu akıntılar, tiksinme duygusu da orgazm olmayı engelleyen sebeplerdendir. Orgazm olmayı engelleyen bir diğer sebep de etkili bir korunma yöntemi kullanmamaktır. Kadınlar hamile kalma korkusu ve kaygısı ile orgazm olamayabilirler. İleri yaşlarda orgazm olamama nedenlerine vücuttaki östrojenin azalmasına neden olan menopoz da eklenir.  Ancak bununla birlikte gebelik tehlikesi ortadan kalktığı için libido artışı da gelişebilir. Vajinal kuruluk ve ağrı da kadınlarda orgazm sorunlarına yol açar.

Erkekler Neden Erken Boşalır?

Erken boşalma çoğunlukla erkeklerde görülen bir cinsel problemdir. Erken boşalma tanım olarak eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan ejakülasyon olarak tanımlanabilir. Erken boşalma en çok ilk kez cinsellik ile tanışan erkeklerde görülür. İleriki dönemlerde erken boşalma sorunu çözülebilir ya da devam edebilir. Devam eden süreçte erken boşalma genellikle gerginlik, stres ve seyrek cinsel ilişki sonucu geçici ve ikincil bir sorun olarak ortaya çıkar.

Orgazm Çeşitleri

Vücudunda çok sayıda erojen bölge olan kadınlar için orgazmın çeşitleri vardır.  Orgazm vajinal ve klitoral orgazmlar olarak ikiye ayrılabilir. Klitoris çevresindeki bölgeler çok duyarlıdır. Tek fiziksel fonksiyonu cinsel zevk vermektir. Burada “Kadınlar nasıl orgazm olur?” sorusu akla gelebilir.  Birçok kadın klitoral orgazmın en yoğun orgazm olduğuna inanır. Kadınlar vajinal orgazma ulaşmanın daha zor olduğuna inanırlar. Vajenin dış 1/3’ü en duyarlı bölgesidir. Bir orgazmın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir, her ikisi de farklı zevk alma biçimleridir. Her kadın kendi tecrübeleri ile birini tercih edebilir ve bu nedenle kadının partnerinin, kadının tercih ettiği tipi bilmesi önemlidir.

Dünyada ancak 1970’li yıllarda yapılan çalışmalar sonucu ortaya konan kadın cinsel cevabı; cinsel istek- uyarılma- plato- boşalma veya orgazm- çözülme dönemi olarak tanımlanmıştır. Kadın cinselliğinin en önemli noktası vajina değil klitoristir. Kadınların en hassas bölgesi olan ve binlerce sinir lifi içeren klitoris kadın cinselliğinin beyinden sonraki merkezidir. Bu bölge hakkında bilgisi olmayan birçok çift ise boşalma veya orgazm sorunu ile doktora başvurabilmektedir. Kadın boşalmasında erkekteki gibi meni çıkışı olmadığından kadın boşalması sübjektiftir. Bu durum da yine çiftler arası sorunlara sebep olabilmektedir. Fakat kadın boşlaması veya orgazmında kadında nefes ve kalp atım hızı artmakta, vücutta istemsiz kasılmalar oluşmakta ve yine bedende kızarmalar oluşmaktadır.

Orgazmın Faydaları

Orgazmın hem kadın hem de erkek için pek çok faydası vardır. Cinsel cevapları ancak doğal bir ihtiyaç ve yaradılışla gelen bir armağan gibi görerek doğru cinselliğin sunduğu birçok avantajdan yararlanılması mümkündür. Boşalma ve orgazmın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Stresi azaltır.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Ağrı eşiğini yükseltir.
 • Cildi güzelleştirir ve kişiyi değerli hissettirip partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirir.
 • Aynı zamanda doğal bir spordur ve seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler

Kadınlarda en çok görülen cinsel problemler arasında cinsel isteksizlikle birlikte en sık boşalma ve orgazm bozuklukları görülmektedir. Evlilikleri tehdit edebilen vajinismus problemi ise başvuru sıklığı açısından birinci sıradadır. Vajinismusun tedavi edilmemesi mutsuz evliliklere hatta boşanmaya kadar giden yolun kapısını aralayabilir. Her 10 kadından birinde vajinismus veya ağrılı cinsel ilişki denilen disparoni görülmektedir. Cinsel isteksizlik veya orgazm-boşalma sorunları ise kadınların yaklaşık %40’ını etkilemektedir.

Cinsel isteksizlik ve boşalma sorunlarının çözülmemesi ise yine mutsuz evliliklere yol açsa da, kadının varoluşuna ters düştüğü için yetersiz kadın algısını oluşturur. Günümüzde kadınların doğadan kopması, iş yaşamlarının ve kariyer hedeflerinin artması bazı cinsel işlev bozukluklarına yol açmakta, mutsuz ve yetersiz kadınlık algısının yerleşmesine sebep vermektedir.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu Nasıl Çözülür?

Her cinsel birleşmede boşalma yaşamak kadının en doğal hakkıdır. Eğer kadın ana odaklanır, cinsel mitlerinden ve korkularından kurtulursa ve klitoral uyarıyı uygun miktarda alırsa zevk alması kaçınılmazdır. Çünkü bu doğal bir süreçtir ve sonu boşalma ile biter. Orgazm ise daha çok duyguların ve ruhun katıldığı, boşalmanın yaşandığı vajinal ve pelvik kaslara ruhun da eşlik ettiği ve kadına armağan olan bir süreçtir.

Kadınların geç boşalması veya orgazm olamaması tamamen cinsel bir mittir. Korkularından kurtulamayan, ilişkide seyirci rolü üstlenip ana odaklanmaktan çok işlerin nasıl gittiğini düşünen ve aklını devreden çıkarmayan kadın zaten orgazm yaşayamayabilir. Gerçekte ise kadın boşalması erkeğe göre daha da kolay bir süreçtir.

Cinsellikle İlgili Konularda Uzman Bir Doktora Başvurun!

Orgazm sorunları kadın doğum uzmanları, ürologlar, psikiyatristler ve psikologlardan oluşan bir ekibin ortak işidir. Çünkü cinsellik en mahrem, en özel konulardan biridir ve derininde psikolojik yapı, çocukluk travmaları, ebeveyn ilişkilerinden parçalar taşır. Yani cinsel işlev bozuklukları terapileri basit bir bilgilendirme ve yanlış inançların değiştirilmesinden fayda göreceği gibi bazen ise uzun yıllar sürecek bir psikoterapinin ilk basamağı olabilir.

Cinsel Sorunlar İçin Öneriler

 • Vajinal kuruluğu olan kadınlar, doktor tavsiyesi ile vajinal kayganlaştırıcı kullanabilir.
 • Azalmış cinsel cevabı olan kadınlara cinsel cevabı artıracak teknikler ve değişik pozisyonlar önerilebilir. ‘Kegel egzersizi’ denilen ve pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizin düzenli yapılmasıyla bu kaslar güçlendirilebilir.
 • Alkol ve sigara kullanımını azaltmak cinsel yaşam kalitesini artırmak için önemlidir.
 • Kan şekeri sıkı kontrol altında tutulmalı
 • Vücut kitle indeksi diyet ve sporla normal seviyeye getirilmeli, obezite engellenmeli.
 • Kandaki yüksek şeker düzeylerine bağlı gelişen vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmeli.
 • Kadınlık hormonu seviyeleri düşükse doktor gözetiminde hormon tedavisi verilebilir.

Nemfomaniye (Hiperseksüalite) dair detaylı bilgi için tıklayınız

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Kasım 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al