Yükleniyor

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Kadınlarda cinsel yaşamı olumsuz etkileyen genital yanma veya ağrı hissi utanıp çekinme gibi nedenlerle çoğu zaman geç tedavi ediliyor. Bıçak saplanır tarzda bir ağrı, dayanılmaz yanmalar, uyuşukluk, zonklama ve sık idrara gitme… Bazen bir pamuğun dokunuşu ile dahi gelebilen genital bölge ağrıları, kadınların cinsel yaşamının yanı sıra sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor. Hastalığın tanısı ve tedavisi için bu konuda utanmaya gerek olmadığı konusunda bilinçli olunarak, vakit kaybetmeden doktora başvurulması önem taşıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Burhan Özel, cinsel ilişki sırasında görülen ağrı ve tedavi yöntemleri konusunda merak edilenleri hakkında bilgi paylaştı.

İçindekiler

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Nedir?

Cinsel birliktelik esnasında kadınlarda görülen karın ağrısı veya genital bölge ağrısı şeklinde hissedilmektedir. Rahatsız edici türde ortaya çıkan bu ağrı çoğu zaman cinsel isteksizliğe veya cinsellikten kaçınmaya yol açabilmektedir. Dünyada 20 milyon kadının sostyal ve cinsel yaşamlarının, genital ağrılar nedeniyle olumsuz etkilediği bilinmektedir. Hastaların % 70’i bundan utandığı için, sorununu doktoruna söylemekten çekinmektedir. Genital bölgede çok farklı şekillerde ortaya çıkan ağrılar, bazen bir pamuğun dokunuşu ile bile tetiklenmektedir. Jinekolojik muayene ile belirlenemeyen ve bu nedenle ispat edilemeyen bir sorun haline gelen genital ağrılar, cinsel yaşamı neredeyse sona erdirdiği için kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir.

Cinse ilişki sırasında Ağrı Neden Olur?

Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte; mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş ameliyatlar ve enfeksiyonlar, genetik faktörler hastalığın nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle genetik faktörlerin varlığı, hastalığın tedavisinde çok ciddi bir yol kat edileceğini göstermektedir. Cinsel ilişki esnasında ağrının nedenleri şunları içerir;

 • Over kistleri (yumurtalık kistleri),
 • Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS)
 • Endometriozis,
 • Vulvadinya,
 • Kronik vajinit,
 • Vajen Girişinin Darlığı
 • Vajinal kuruluk
 • Endometrit    
 • Menopoz
 • Miyom
 • Sistit
 • Vajinal kuruluk,
 • Vajinismus
 • Psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. 

Cinsel ilişki sırasında ağrı kimlerde görülür?

Ağrılar; hasta otururken, yürürken, ayakta ya da dinlenir şekilde de çok ciddi bir şekilde kendini gösterebilir. Özellikle oturur pozisyonda dayanılmaz ağrılar çeken hastalar, işinden ayrılmak zorunda kalmakta, araba ya da bisiklet kullanamamakta, uzun yola çıkamamakta, tatile gidememekte ve sosyal yaşamın gerektirdiği hiçbir aktivite içinde yer alamamaktadır. Kadınlarda sıkça rastlanılan sağlık sorunları arasında yer alan cinsel ilişkide ağrının görülme nedenleri şunları içerir;

 • Vajinal kuruluk,
 • Vajinismus
 • Menopoz
 • Miyom
 • Sistit
 • Over kistleri (yumurtalık kistleri),
 • Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS)
 • Endometriozis,
 • Vulvadinya,
 • Kronik vajinit,
 • Vajen girişinin darlığı
 • Endometrit    
 • Vajinal kuruluk,
 • Psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. 

Cinsel ilişki sırasında ağrı nasıl teşhis edilir?

Genital ağrı; cinsel fonksiyon bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanına danışarak tedavisi gerçekleştirilebilecek bir sağlık sorunudur. Hastanın öncelikle ağrı haritası çıkarılır. Ağrının yeri, genel ya da lokal olup olmadığı tespit edilir. Harita çıkarıldıktan sonra ağrının derecesi belirlenerek, hastaya uygun tedavi planı yapılıp uygulanır. Çoğu zaman derideki değişiklikler çıplak gözle izlenmez. Bu durumda “vulvoskop” denilen görüntüyü büyüten mikroskopla detaylı inceleme yapılır, anormallik saptanırsa biyopsi alınabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı tedavisi nasıl sağlanır?

Kadınların yaşamını kabusa çeviren bu sorunun çözümü için, özellikle cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanının takibi önem arz etmektedir. Çünkü bu sorun ile başvuran hastaların önce ağrı haritası çıkarılarak, ağrısı derecelendiriliyor ve sonrasında hastaya özel tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun ve zor olacaktır. Bu nedenle genital bölgede; bıçak saplanır gibi ağrı, yanma, uyuşma ve zonklama gibi şikayetler varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Tedavide; merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılmaktadır. Hastalığın kronikleştiği vakalarda ise aylık iğne tedavileri yapılmaktadır. Ancak bazen hastalar tüm bu tedavilere direnç gösterebilir. Böyle durumlarda ağrılar lokalse o bölge ameliyatla alınmaktadır. Genital ağrıya neden olan sorun pudental sinir sıkışması ise; bu durumdaki hastalar da laparoskopik ameliyatlarla kaliteli bir yaşama kavuşabilmektedir. Bu tedavilerin yanı sıra; hastaların cinsel ilişki kalitesini artırıcı yöntemlerden yararlanılmakta, hastalara olumlu bir bakış açısı kazandırılmaktadır.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma nedenleri nelerdir?

Genital bölgede ağrı bozuklukları; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösteren ve kadınların hayat kalitesini bozan önemli bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Ağrılar kişiden kişiye çok farklılık göstermektedir. Ağrılar bazen dokunma ile ortaya çıkabilirken bazen de dokunma olmaksızın oluşabilmektedir. Genital bölgede bıçak saplanır gibi ağrı, dayanılmaz yanmalar, uyuşukluk, karıncalanma, zonklama gibi farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikayetleri sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Hastaların bir bölümünde ise özellikle sorun lokal ise; ilk ilişkiden itibaren ve ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlamaktadır.

Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı evde nasıl tedavi edilir?

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Farklı pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan cinsel ilişki esnasında ağrı uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında da önemli sorunlara neden olmaktadır. Genital ağrıların hastaların psikolojisi üzerinde de olumsuz etkisi vardır. Özellikle çocukları olan hastalar ailelerine yeterince ilgi gösteremedikleri için kendilerini suçlamaktadır. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur. Bu hasta gruplarında botoks tedavileri etkili olmaktadır. Hastalar tedavi sonrası cinsel yaşamlarına sorunsuz devam edebilir. Evde uygulanacak ağrı dindirici yöntemler kısa süreli etki gösterebilmektedir. Ancak kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

Cinsel ilişki sırasında kanama neden olur?

Ağrı nedenlerinde olduğu gibi cinsel ilişki sırasında kanama nedenleri birbirinden farklılık gösterebilir. İlk sebep olarak akıllara vajina yırtılması gelse de bunun dışında rahim ağzı yaraları, vajinitler ve klamidye gibi pek çok sağlık sorunu bu duruma yol açabilir. Kesin tanı için bir jinekolog tarafından fiziki muayene yapılarak bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir. Buradan önemli olan belirtilerin ortaya çıkmasından sonra en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurularak tedavi sürecinin başlatılmasıdır.

Cinsel ilişki sırasında ağrı olmaması için ne yapılmalı?

Uygulanacak bazı adımlar ilişki sırasında ortaya çıkan ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. İlişki öncesi ılık su ile duş almak, mesaneyi boşaltmak ve vajinal kuruluk için bazı yardımcı kremler ve jeller kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin günü kurtarıcı ve kısa süreli çözümler olduğu unutulmamalıdır. 

Güncelleme Tarihi : 13 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2012

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al