Yükleniyor

Genital Kozmetik İşlemlerde Estetik ve Lazer ile Konforlu Tedavi

Genital Kozmetik İşlemlerde Estetik ve Lazer ile Konforlu Tedavi

Hem sağlık açısından hem de güzellik için son dönemlerde sıkça başvurulan genital estetik, iç ve dış genital bölgeye estetik amaçlı yapılan uygulamaları içeriyor. Kendi vajinasından (genital bölgesinden) memnun olmayan, bunu dile getiremeyen, bu nedenle cinsel ilişkiye girmek istemeyen ve hatta evlenmeyen birçok kadın bulunuyor. Bu kişiler cinsel ilişki esnasında özgüvensizlik ve mutsuzluk yaşayabiliyor. Ancak genital estetik müdahaleler kadınlarda hijyenik, sosyal, psikolojik ve sosyal yararlar sağlayabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz Tekmen, genital estetik ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Estetik sorunlar kadınlarda özgüvensizliğe neden olabiliyor

Genital estetik; yaşlanma, yapısal kusurlar, sigara kullanımı, gebelik ve doğum yapmak gibi durumlarla deforme olmuş iç ve dış genital bölgenin (özel bölgenin) çeşitli yöntemlerle onarılması işlemlerini içermektedir. Vajen, büyük dudaklar (Labium Majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen) ve dudakların üst kısmı- tepe bölgesi (mons pubis) genital bölgeyi oluşturan bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölümlerde yaşanan deformiteler, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla birlikte kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik veya utanma gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Ergenlik döneminin tamamlayanlara genital estetik uygulanabilir

Genital estetik işlemleri için hasta seçimi çok önemlidir. Hastadan detaylı bir öykü alınmaktadır. Şikayetinin ne olduğu, ne tür bir fayda beklediği, partneriyle ilgili problem olup olmadığı, operasyonu öncelikle kimin istediğini, adet döngüleri, geçirilmiş operasyonları, kullandığı ilaçlar, ailesel hastalıkları, genel psikolojisi, varsa önceki estetik işlemleri detaylıca sorgulanmaktadır. Jinekolojik muayene yapılarak hasta ile birlikte değerlendirme yapılır ve bir ayna yardımıyla işlemler hakkında bilgi verilmektedir. Yaş olarak teoride 18 yaş üstü olan herkese yapılabilmektedir. Ergenlik döneminin tamamlanması bu konuda önemlidir. Ayrıca dış genital organ düzeltmeleri yapılması için kişinin cinsel aktif olma şartı olmamaktadır.

Farklı sorunlara farklı genital estetik uygulamaları yapılabilir

Farklı sorunlar yaşayan kadınlar için farklı genital estetik uygulamaları mevcuttur. Genital estetik uygulamaları şu şekilde sıralanmaktadır,

  • Labioplasti: En sık yapılan estetik müdahale labioplastidir. Labioplasti vajinanın iç dudaklarının küçültülmesidir. Labium minus olarak adlandırılan küçük dudaklar bazı kadınlarda asimetrik ve asimetrinin fazla olduğu durumlarda işemenin yön değiştirmesi gibi durumlarla birlikte görüntü olarak kadına rahatsızlık verebilmektedir. Labiumların çok sarkık olduğu durumlarda fermuara sıkışması gibi durumlarla birlikte, tayt, dar kıyafetler veya mayo, bikini giyildiğinde dışarıdan belli olabilmektedir. Hastada Sık ortaya çıkan enfeksiyonlar, koku üretimi ve ilişki esnasında gerilme ile acı hissedilebilmektedir. Hudoplasti denilen ek işlem klitoris üzerindeki fazla dokunun alınmasıdır. Genelde labioplastiye ek olarak uygulanmakta ve daha düzgün bir görünüm sağlanmaktadır.
  • Vajinal daraltma: Sık uygulanan işlemlerden biri de vajinal daraltmadır. Vajinal dokularda gevşeme, genişleme ve esnekliğinde azalması olan kadınlarda vajinanın toparlanması, sıkılaştırılması ve daraltılması olarak tanımlanmaktadır. Cinsel ilişki esnasında haz alamayan, ilişki esnasında vajinada bollaşma veya ses gelmesi hisseden, idrar kesesinde veya bağırsakta sarkma olan kadınlarda uygulanabilmektedir. Cerrahi olarak fazla dokular çıkarılıp, kalan dokulara destek dikişler konularak vajinanın daralması sağlanmaktadır. İşlem sonucunda hastanın cinsel ilişkide hissizliğin giderilmesine, aldığı hazzın artışı ile birlikte özgüveni sağlanmaktadır. Bu işlem idrar kesesi ve bağırsak sarkması olan kadınlara da uygulanabilmektedir.
  • Perineoplasti: Vajina ile anüs arasında kalan bölgeye yapılmaktadır. Doğum sonrası dikişlerin de müdahalesi sağlanırken, daraltmaya katkıda bulunmaktadır.
  • Labium majoraplasti: Büyük dudak estetiği olarak bilinmektedir. Son zamanlarda bu müdahaleye de eğilim artmaktadır. Aşırı şiş görünen labium majuslar çıkarılabilirken, gevşek görünümlü dokulara hyaluronik asit, PRP veya yağ enjeksiyonu ile daha sağlıklı ve parlak bir görünüm sağlanmaktadır.
  • G-shot / O-shot: Cinsel hazzı arttırmak için G-shot ve O-shot uygulamaları yapılabilmektedir. Bu işlemler esnasında erojen bölgelere, vajinaya ve dış genital organlarda bazı bölgelere PRP veya hyaluronik asit uygulaması yapılmaktadır.

Gebelik veya doğum sonrası genital estetik yaptırmak isteyenler dikkat

Gebelik veya doğum sonrası emzirme döneminde en az 3 süreyle bu operasyonlar önerilmemektedir. Bunun dışında sistemik hastalıklardan kontrolsüz şeker hastalığında yara iyileşmesi gecikmektedir. Hastanın daha önce geçirilmiş ameliyatlarından kalan fazla iz dokusu, hastadaki kollajen miktarının az olabileceğini düşündürdüğü için, bu gibi durumlarda hastaya iyileşme ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Kanser şüphesi olanlarda veya aktif HPV virüsü varlığında ameliyat tercih edilmemektedir. En önemli husus hastada psikolojik rahatsızlıklar olmamasıdır. Bazen cerrah, hastanın yararına olmak üzere psikiyatri muayenesi talep edebilmektedir.

Genital estetik sonrası hijyene önem verilmeli 

Genital estetik operasyonları, lokal anestezi ile poliklinik ortamında veya genel anestezi ile ameliyathanede uygulanabilmektedir. Kısa süreli işlemlerde sedasyon ve lokal ile işlem yapılabilirken, uzun süreli işlemlerde veya hastanın isteği doğrultusunda genel anestezi alınabilmektedir. Daraltma, labioplasti, perineoplasti gibi işlemlerde cerrahi prosedür uygulanmaktadır. Genel prensip olarak fazla dokuların çıkarılması, kalan dokulara destek konulması ve insizyon yani kesi yerinin uygun bir şekilde onarılması ile yapılmaktadır.

Her operasyonun kendine ait özellikleri olsa da, cerrahi işlemler sonrası birkaç gün evde istirahat edilmeli, hekimin önerdiği pansumanlar uygun bir şekilde yapılmalıdır. Antibiyotik ve analjezik kullanımına özen gösterilmeli, ayrıca tuvalet hijyenine muntazam bir şekilde dikkat etmek gerekmektedir. Mümkün olduğunca ayakta banyo önerilmekte, ağır sporların yapılmaması önerilmektedir. Bir ay süreyle ilişki yasağı mevcuttur. Ameliyat sonrası birkaç gün hafif sızıntılı kanama, kaşıntı, ödem görülmesi normaldir. Özellikle iyileşme dokusu başta asimetrik görülebilmektedir. Bu sebeple hastalarımıza tam iyileşme olana dek ayna ile değerlendirme yapmamaları tavsiye edilmektedir.

Günübirlik ayaktan lokalle yapılan enjeksiyon gibi bazı işlemlerde ise günlük aktivitelere dönüş daha hızlı olmakla birlikte 7-10 gün süreyle ilişki yasağı doktorunuz tarafından önerilebilmektedir.

Karbondioksit lazer ile genital bölgede renk açılabilir

Genital bölgede zamanla genetik özellikler, solaryum, polikistik over sendromu, epilasyon, ağda, sigara tüketimi, hormonal sebepler veya ilaç kullanımı gibi nedenlerle ciltte koyuluk görülebilmektedir. Aslında vajinal beyazlatma tabiri tam doğru olmamakla birlikte genital bölge renk açılması olarak tanımlanabilmektedir. Renk açma işlemlerinde karbondioksit lazer, Er:YAG, Nd:YAG lazerler kullanılabilmektedir. Lazerin ısı vermesiyle dokuda soyulma sonucu veya melanini direkt hedef almasıyla işlem yapılabilmektedir. İşlem öncesi lokal anestezik krem sürülebilir. İşaretlenen alan 3-5 dakika süreyle lazerle taranmaktadır. Genelde tek seans uygulansa da, 3-4 hafta sonra tekrarlanıp 2-3 seans da yapılabilmektedir. İşlem sonrası cilt önce esmerleşmekte sonra kendiliğinden soyulmaktadır. Cildin yapı farklılığı nedeniyle her hastada istenen tam olumlu sonuç alınamayabilir.

Lazer ile çeşitli genital operasyonlar konforlu bir şekilde yapılabilir

Bazı hastalarda vajina cerrahi gerektirecek kadar geniş değildir. Vajinal daraltma amacıyla lazer kullanılabilmektedir. Ayda bir kere 3 seans halinde yapılmakta ve ilk aydan sonra tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Anestezi ve hastanede yatış gerektirmez, hasta hemen işine dönebilir. İlk birkaç gün yanma, ödem, kaşınma, batma gibi semptomlar olabilmektedir. Hasta isterse daha sonra senede bir hatırlatma dozu uygulanabilir.

İdrar kaçırma tedavisinde hastalar genital lazerden fayda görülmektedir. Öksürüp hapşırırken yani stres tip inkontinans (idrar kaçırmada) yine üç seans ile hastaların şikayetlerinin çok azaldığı gözlemlenmiştir. Yan etkiler ve seans süresi vajinal daraltma ile benzerdir. Her idrar kaçırmada etkinliği olduğu söylenemez. Bu sebeple işlem öncesi değerlendirme önemlidir.

Lazerden en çok fayda gören hasta grubu menopoz sonrası hastalardır. Menopoz sürecinde genitoüriner sendromda, östrojenin azalmasına bağlı vajinada kuruluk, kaşıntı, batma, tahriş olma, idrarda yanma, cinsel ilişkide ağrı, orgazmda güçlük, sık idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler görülebilmektedir. Tedavi basamağında ilk olarak kayganlaştırıcı veya östrojen içeren kremler kullanılmaktadır. Takiben vajinanın iç dokusuna ve dışına yapılan lazer ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Tedavinin tekrarlanması ile doku yenilenmesi sağlanmakta, hastaların şikayetlerinde olumlu ölçüde azalma sağlanmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al