Yükleniyor

Ginseng nedir? Nasıl tüketilir?

Ginseng nedir? Nasıl tüketilir?

Ginseng, adını Çince'de "insan kökü" anlamına gelen "Ren Shen" kelimesinden almaktadır. Özellikle Asya ve Kuzey Amerika'da yüzyıllardır ginseng kökleri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

İçindekiler

Ginseng Nedir? Ne İşe Yarar?

Ginseng kökleri etli olan kısa ve yavaş büyüyen bitki olarak bilinir. Ginsengin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ginseng, ginsenosidler, polipeptitler, alkaloidler, polisakkaritler içerir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, talyum, demir, manganez, bakır ve çinko gibi mineralleri barındırır.

Ginseng İçeriğinde Neler Bulunur?

Ginseng, iltihap önleyici yapısının yanında aynı zamanda antioksidan açısından zengin bir besindir. Bir çay kaşığı ginseng bu besin değerlerini içerir:

 • Kalori: 1.6 
 • Sodyum: 0.3 mg
 • Karbonhidratlar: 0.4 gr 
 • Potasyum 8.3 mg 
 • C Vitamini: %0,2 RDI (Günlük Alım Miktarı) 
 • Demir: %0,1 RDI 

Bunun yanında ginseng, C vitamini içerir. B1, B12, B2 vitamini ve folik asit gibi diğer vitaminleri de barındırır. 

Ginseng Bitkisinin Çeşitleri

Ginseng geleneksel olarak birçok tıbbi durum için kullanılmaktadır. Panax ginsengi (Asya ginsengi) ve Panax quinquefolius (Amerikan ginsengi) olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Ginseng tatlı aromatik bir tada sahiptir. Ginseng'in etkileri arasında zihinsel performansı geliştirme, öğrenmeyi, hafızayı kuvvetlendirme ve duyusal farkındalık yaratma sayılabilir.  

Ginseng faydaları nelerdir?

Ginseng kökleri zihni ve bedeni canlandırmak ve fiziksel gücü artırmak için kullanılır. Ginseng’in sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kan şekerini dengeler

Ginseng diyabet yönetimine yardımcı olabilmektedir. Yüksek düzeyde oksidatif stres (fiziksel zorlanmalar, olumsuz çevre koşulları, ilaçlar, sigara, alkol, yetersiz ve yanlış beslenme), kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Ginseng, diyabetli bireylerde oksidatif stresi giderecek etki yaratır. Aynı zamanda ginseng içeriğinde bulunan ginsenosid, glikoz alımını iyileştirerek kanda glikoz bulunmasını sağlar ve bunu enerji olarak kullanır. Bu durum kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

Ginseng, içeriğindeki mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Yapılan bir araştırma sonucunda ginseng özünün grip gibi hastalıklara karşı aşıların etkisini de artırabileceği görülmektedir.

Beyin fonksiyonların gelişimine katkı sağlar

Ginseng, hafızayı güçlendirme, ruh halini iyileştirme gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen durumlara yardımcı olabilmektedir. Zihinsel yorgunluğu azaltan hücreler tarafından kan şekeri alımına yardımcı olarak, beyin fonksiyonu ve davranışı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Ginseng bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Ginseng'deki ginsenosidler olarak bilinen bileşiklerin, vücuttaki iltihabı azaltan steroid benzeri bir etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Ginseng, bağışıklığı güçlendirmek, vücut direncini artırmak ve enerji depolamak için tercih edilmektedir.

Ginsengin cinsel fonksiyon üzerine etkileri nelerdir?

Gingeng tüketenlerde zihinsel ve fiziksel olarak enerji depolanırken halsizlik şikayetlerini de giderebilmektedir. Çeşitli sorunlara karşı etkili olan ginseng cinsel fonksiyonları düzenleme ve iyileştirmek konusuna da yardımcı olur. 

Stres kontrolü için ginseng kullanımı

Ginseng, stresi bastırarak depresyonun ana nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun yanında sinir sistemini korumak için de ginsengden yararlanılır. Alzheimer hastalığı ve hafıza iyileştirme konularına bağlı olarak beyin hastalıklarının da doğrudan önlenmesinde kullanılır. 

Sahte ginsenge karşı dikkat

Ginseng faydalarından dolayı oldukça popüler bir besindir. Bu nedenle de piyasada gerçek olmayan ginseng ürünlerin rastlamak mümkün olmaktadır. Orijinal ginseng, 'panax ginseng’ ve ‘panax quinquefolius’ bitkilerini içerir. 

  Ginseng olası yan etkileri nelerdir?

  Ginseng'in olası yan etkileri bulunabilir. Bu yüzden aşağıdaki belirtilerle karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışınız.

  • Baş ağrısı
  • Uyku sorunları
  • Sindirim problemleri
  • Kan şekerindeki değişiklikler
  • İshal
  • Hızlı kalp atımı
  • Cilt reaksiyonu
  • Kadınlarda şişmiş göğüsler ve vajinal kanama

  Diyabet ilaçları kullanan kişiler, ginseng tüketirken kan şekeri seviyelerini yakından izlemelidir. Ginseng antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyen madde) ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

  Ginseng nasıl tüketilir?

  Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilmektedir. Çiğ olarak da tüketilen ginseng, buharda hafif pişirilerek de yenebilir. Ginseng tüketilme şekilleri bu şekilde sıralanabilir:

  • Ginseng, suda haşlanarak çay olarak da tüketilebilir. Bunun için ginsengi dilimleyerek sıcak su ekleyerek birkaç dakika demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında bulunabilen ginseng özü çorbalar gibi çeşitli tariflere de eklenebilir.

  Ginseng Çayı Faydaları

  Ginseng çayı, sinir gevşemesine etki etmesinin yanında enerji de artırır. Kan şekerini düşürerek kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ginseng bitkisini kökünden elde edilen ginseng çayı, sağlık için oldukça faydalı bir alternatif olmaktadır. Ginseng çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Antioksidan açısında zengindir
  • İyi uykuyu destekler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kolesterolü dengeler
  • Vücuda enerji verir

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 29 Ocak 2024

  Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2022

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al