Yükleniyor

Gliserin Nedir? Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin Nedir? Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin, karbon ve hidrojenden meydana gelen, şeker alkolü veya poliol olarak da bilinen kokusuz ve tatlı bir karbonhidrat türüdür. Gliserol şeklinde de ifade edilen gliserin, cilt nemlendirici olarak çok fazla tercih edilmesinin dışında tırnak sağlığı, egzama ve sedef hastalığı gibi sorunlarla mücadele konusunda da etkin bir rol üstlenir.

İçindekiler

Gliserin Nedir?

Gliserin, hem bitkisel hem de hayvansal yağlardan elde edilen, koyu, şurup kıvamında tatlı bir tada sahip olan, renksiz ve kokusuz her biri farklı bir karbon atomuna bağlı üç hidroksil grubu içeren trihidrik alkoldür. Kimyasal bileşimi C3H5(OH)3'dir. Katı ve sıvı yağların hidrolizinden elde edilir.

Bilinen en önemli ve yaygın faydasıyla birlikte kullanım alanı cilt sağlığı olan gliserin, cildi nemlendirmesiyle birlikte cildi pürüzsüzleştirmesi, onarması ve koruması gibi görevler de üstlenir.

Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin, nemlendirme özelliği ile cildi nemli tutup, kırışıklıkları ve çatlakları önlemeye yardımcı olarak cildin genel sağlığını iyileştirir. Diğer yandan antiseptik etkileri de sedef hastalığı, tırnak bakımı ve ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Ayrıca orta kulak iltihaplarının tedavisi için gliserin kulak damlası kullanılır ve iltihabın meydana getirdiği bazı semptomları iyileştirebilir.

Cildi nemlendirmeye yardım eder

En etkili nemlendiricilerin başında gelen gliserin, güneş kremler, losyonlar ve gliserin damla formunda kullanılır ve cildin nemli tutulmasına yardımcı olabilir. Doktor kontrolünde kullanıldığında daha sağlıklı sonuçlar vermesi söz konusudur.

Sedef ve egzama tedavisinde tercih edilebilir

Gliserin, içeriğinde yer alan antiseptik özellik sayesinde egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Gliserin kulak damlası kulaktaki kir ve ağrıda etkilidir

Orta kulak iltihabı ve kulak kiri için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de gliserin kulak damlasıdır. Kulakta meydana gelen kaşıntı, ağrı ve şişkinlik gibi belirtilerin ortadan kalkması için gliserin kulak damlası doktor kontrolünde önerilebilir.

Müshil etkisi ile bağırsak hareketlerini iyileştirip, kabızlığa iyi gelir

Müshil etkisi sebebiyle kabızlık tedavisi için de kişiye gliserin önerisi sunulabilir. Sertleşmiş dışkıya su çekme özelliği ve bağırsak kaslarının atıkları dışarı göndermesine yardımcı olarak kayganlaştırıcı görevi üstlenen gliserin, doktor kontrolünde kullanıldığında kabızlık için bir çözüm niteliğinde olabilir.

Temizlik ürünlerinde yer alır

Leke ve kirleri temizleme özelliği ile temizlik ürünlerinin içinde de gliserin bulunabilir.

Tırnakların kırılmasını önlemede faydalıdır

Gül suyu ve gliserin karışımının içinde tırnaklar bekletildiğinde kırılmaların önüne geçildiği de görülmüştür.

Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Cilt sağlığı başta olmak üzere kulaklarda meydana gelen orta kulak iltihabının tedavisinde de kullanılan gliserin kulak damlası; iltihabın oluşturduğu akıntı, ağrı, tıkanıklık ve şişlik gibi belirtilerin azalmasını sağlar. Diğer yandan kulak kirlerinin temizlenmesi de etkili bir yol olarak kulağa gliserin damlatmak önerilir. Gliserin kulak damlası, uzman KBB doktorunun önerisiyle düzenli olan kullanıldığında kısa süre içerisinde etkisini gösterebilir.

Gliserin Kullanım Alanları Nelerdir?

Başta cilt sağlığı ve cilt bakımı gibi alanlarda kullanılan gliserin ayrıca saç bakımıyla birlikte tırnak bakımı gibi alanlarda da kullanılır.

Gliserinin kullanım alanları şu şekilde özetlenebilir:

 • Cilt bakım ürünleri
 • Güneş kremleri
 • Göz kremleri
 • Tıraş ürünleri
 • Deterjanlar
 • Banyo sabunları
 • Mumlar
 • Deodorantlar
 • Saç kremleri
 • Ağız bakım ürünleri
 • Oral ilaçlar
 • Şeker ve bazı ürünlerde tatlandırıcı olarak
 • Gıda ürünlerinde koruyucu

Kulağa Gliserin Damlattıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Orta kulak iltihabı ve kulak kirinin temizlenmesinde etkili bir çözüm sunan gliserin kulak damlası çok uzun süreli kullanımı tavsiye edilen bir damla değildir. Birkaç gün içinde kulaktaki şikayetler geçmediği takdirde doktora başvurulmalı ve süreç yeniden değerlendirilmelidir.

Gliserin Yan Etkileri Var mı?

Gliserin damla, kremler, losyonlar ve çeşitli formlar şeklinde sürdürülen gliserin; nadir olarak özellikle cildine uygulayan kişilerde cilt tahrişi ve deri döküntüsü yaşanmasına sebebiyet verebilir. Ancak bu durumun gliserin kullanan her kişide olup olmadığının net bir cevabı yoktur.

Gliserin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gliserin yüze sürülür mü?

Cildin beslenmesi ve cilt nemlendirmesi konusunda etkili olan gliserin, yüz maskelerinin içinde kullanılabilir ve fayda sağlanması söz konusu olabilir. Ancak hassas bir bölge olan yüz için doktora danışılması tavsiye edilir.

Gliserin damla ne işe yarar?

Kulak enfeksiyonlarına bağlı ağrı, şişlik ve basıncı hafifletmek yanı sıra kulak kirini yumuşatarak dışarı atılımını kolaylaştırmayı sağlar.

Gliserin yağı ne işe yarar?

Gliserin yağı, ciltteki suyun buharlaşıp uçmasını engelleyerek nemi ciltte tutma, cilt kuruluğunu giderme ve cildi yumuşatmaya yarar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al