Yükleniyor

Gömülü Diş Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömülü Diş Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıkma zamanı gelmesine rağmen çene kemiğinin içinde kalan gömülü dişler, diş ve çene kemiğinde şiddetli ağrıya neden olabiliyor. Komşu dişlerin çürümesine de zemin hazırlayan gömülü dişlerin tedavisinde ortodontik yaklaşımlar ön plana çıkıyor. Ortodontik tedavinin mümkün olmadığı durumlarda gömülü diş ameliyat ile çekilebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yıldız Elmas, gömülü diş ve gömülü diş tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Gömülü diş nedir?

Sürme zamanı geldiği halde yani çıkma zamanı gelmesine rağmen çene kemiği içinde kalıp normal konumunu alamayan dişlere gömülü diş denir. Hastalarda farklılık gösterse de, sıklıkla alt yirmi yaş dişi, üst yirmi yaş dişi ve köpek diş olarak bilinen kanin dişi en çok gömülü kalan dişlerdir. Bununla birlikte diğer dişlerin de gömük kaldığı durumlar yaşanabilmektedir.

Gömülü diş belirtileri nelerdir?

Gömülü diş belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Diş ve diş etinde ağrı
 • Diş etinde kızarıklık
 • Gömülü dişin bulunduğu alanda şişlik
 • Çene ve kulağa vuran ağrı
 • Lenf bezlerinde şişlik gömülü diş belirtilerindendir.

Gömülü diş neden olur?

Dişlerin gömülü kalmasını etkileyen birçok faktör vardır.

Gömülü diş nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Genetik faktörlerden dolayı dişler gömülü kalabilmektedir.
 • Çene darlığından dolayı ağızda yer olmaması gömülü diş nedenleri arasındadır.
 • Sürme zamanı gelen yani çıkması gereken dişlerin üzerinde yer alan süt dişlerinin tedavi edilmeyen çürüklerinden dolayı altlarında oluşan enfeksiyonun yani iltihap dişin gömülü kalmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Gömülü diş tedavisi nedir?

Hastaların en çok merek ettiği konuların başında gömülü diş çekimi gelmektedir. Gömülü dişler hastanın estetiği ve fonksiyonunu etkileyecek bir bölgede ise mutlaka ortodontik açıdan değerlendirilmeli ve mümkünse ortodontik tedaviyle yerine getirilmelidir. Bu sayede gömülü dişin eksikliğinden kaynaklanan estetik ve fonksiyonel problem ortadan kalkarken, gömülü dişin yaratabileceği olası zararlar da giderilmiş olur.

Gömülü diş ortodontik olarak hareket ettirilemeyecek konum ve durumdaysa, alternatif tedaviler düşünülebilir.

Bu tedaviler, dişin cerrahi yöntemle çekilmesi yani gömülü dişin çekilmesi ve belirli aralıklarla takip edilmek şartıyla yerinde bırakılması olabilir.

Gömülü Diş Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gömülü diş kendiliğinden çıkar mı?

Gömülü dişin kendiliğinden çıkması dişin kemik içindeki konumuna bağlıdır. Bazen kemik içindeki konumuna bağlı olarak gömülü dişler kendiliğinden çıkabilmektedir.

Gömülü diş zararları nelerdir?

Gömülü dişler yandaki dişlere baskı yaparak çene kemiğinde ağrıya sebep olabilir. Bununla birlikte gömülü dişin bulunduğu konumuna bağlı olarak komşu dişlerde çürüklere sebep olabilirler.

Üst damakta gömülü diş olur mu?

Kaninler yani köpek dişleri bazen gömülü olarak kalabilirler. Bu durumda dişler, diş etinin altında, çene kemiğinin içinde bulunur. Gömülü kalan köpek dişleri ağız boşluğuna ulaşamazlar. Üst çenede gömülü olarak bulunan köpek dişleri (kaninler), çoğunlukla damakta konumlanmıştır ve süt kaninler sıklıkla ağızda bulunurlar.

Gömülü köpek dişlerinin tedavisi nasıldır?

Gömülü köpek dişlerinin tedavisi için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Gömülü köpek dişi ortodontik hareketler ile sürdürülebilir ya da cerrahi olarak çekilebilir. Gömülü köpek dişinin konumu, hastanın ortodontik tedavi görmek isteyip istememesi, gömülü dişin sürdürülebilmesi için yer olup olmadığı tedavi seyrini belirler.

Gömülü diş nasıl çekilir?

Hastaların en merak ettiğin soruların başında gömülü diş çekimi gelmektedir. Gömülü dişin bulunduğu bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından dişin üzerindeki kemik dokusu kaldırılıp diş çekilir.

Gömülü diş ameliyatı sonrası dikişler ne zaman geçer?

Gömülü diş çekimden 7-10 gün sonra dikişler alınır. Gömülü dişi çekilen hastanın yaşı, sistemik hastalıkları ve ağız hijyenine bağlı olarak bu süre değişebilir.

Gömülü diş çekilmezse ne olur?

Gömülü yirmi yaş dişlerinin çekilmemesi durumunda ikinci büyük azı dişlerinde çürük, diş köklerinde erime ve apse oluşumu söz konusu olabilir. İhmal edilen durumlarda çene kemiği içinde kistler oluşarak daimi dişlerin kaybına ve çene kemiğinde kemik erimesine neden olabilirler.

Gömülü diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gömülü diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Gömülü diş çekimden sonra doktor tarafından çekim yerine konulan steril tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır.
 • Hasta 24 saat boyunca basınçlı bir şekilde ağzını çalkalayıp tükürmemelidir.
 • Çok soğuk - sıcak yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Gömülü diş çekiminden sonra ılık ve yumuşak yiyecekler tüketilmelidir.
 • Gömülü diş çekiminden sonra 24 saat boyunca sigara içilmemelidir.
 • Ağız hijyenine önem verilmelidir.
 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar bulunuyorsa düzenli olarak kullanılmalıdır.

Gömülü diş ameliyatı ne kadar sürer? Yirmilik gömülü diş çekimi zor mu?

Gömülü diş çekim süresi ve zorluğu dişin çene kemiği içindeki konumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Gömülü diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer?

Gömülü dişler alındıktan sonra operasyon sırasında çevre kemik dokulara baskı oluşturulduğundan dolayı şişlik, ağrı ve morarma olabilir. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde en kısa zamanda ağrı geçecektir.

Güncelleme Tarihi : 5 Ocak 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al