Yükleniyor

Hamilelikte bağışıklık dostu öneriler

Hamilelikte bağışıklık dostu öneriler

Hamilelik döneminde hormonların devreye girmesiyle bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor. Bu nedenle anne adayları pek çok enfeksiyonun yanında koronavirüse de açık hedef haline gelebiliyor. Bu süreçte gebelerin bağışıklıklarını güçlendirmeleri için hem beslenmelerine hem de aşılarına dikkat etmeleri gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, hamilelik sürecinde bağışıklık güçlendirici öneriler verdi.

İçindekiler

Hamilelik kadınların hayatında özel bir süreçtir. Bu dönemde olumlu fizyolojik ve psikolojik değişimlerle birlikte; mide bulantısı, kusma, yorgunluk, uyku hali, halsizlik gibi bazı sorunlar da yaşanabilmektedir. Bunun ana nedeni gebelikle birlikte hormonların değişimidir. Gebelik sürecinde hormonlardaki değişimle beraber bağışıklık sisteminde de değişimler olur ve gebeliğin devamı için annenin bağışıklık sistemi baskılanır. Vücutta gebelik sırasında üretilen hCG hormonu pek çok değişikliğe neden olabilir. Mide bulantısı, halsizlik yapabilen hormonun bu etkileri iştahsızlığa sebep olabilmektedir. Bu etkiler nedeniyle de hamilelikte bağışıklığın düşmesi doğal bir durumdur.

Gebeler koronavirüs aşısı olabilir

Hamilelikte son dönemde en korkulan sorunlardan biri de koronavirüstür. Yapılan araştırmalara göre koronavirüs hastalığı anne adaylarında daha ağır seyretmektedir. Gebelerde Covid-19 virüsünün daha şiddetli bir hastalığa neden olduğu, hatta hamile kadınlarda solunum sorunlarının daha kötü seyrettiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu nedenle gebelere koronavirüs aşısı önerilmektedir. Gebelerin pek çoğu aşı konusunda kararsız kalmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda aşıların gebelikte hem anne hem de bebek için bir sorun oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Yine bir araştırmada da anne adaylarının koronavirüs aşısı nedeniyle düşük yapma riskinde bir artış olmadığı belirlenmiştir. Aşıların gebelerde, emziren annelerde, aşılanırken gebe kalanlarda ve gebelik planlayanlarda güvenilir ve koruyucu olduğu gösterilmiştir. İsteyen anne adayları doktorlarına danışarak Covid aşısı olabilir.

Grip ve tetanoz aşısı da önemli

Hamilelikte sadece koronavirüs aşılarının değil, grip ve tetanoz aşılarının da yapılması önem taşımaktadır. Grip en çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Anne adaylarının sonbahar başında grip aşılarını yaptırmaları önerilir. Gebelikte uygulanan bir diğer aşı da tetanoz aşısıdır. Özellikle tetanoz aşısının asellüler boğmaca ile birlikte yapılması önemlidir. Çünkü bebeklerde boğmaca hastalığına bağlı önemli sorunların çoğu ilk üç ayda görülür ancak aşılanma 2 aydan önce yapılmaz ve yenidoğanlar büyük risk altında olur. Aşılanma sayesinde ise annede oluşan antikorlar bebeğe de geçebilir. Böylece hem anne hem de bebek korunabilir.

Enfeksiyon erken doğuma neden olabilir

Gebelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması, kadınları hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilir. Anne adayları bu süreçte çeşitli enfeksiyonlara daha açık hale gelebilir ve gebelikte bu enfeksiyonlar daha ağır geçirme gibi riskler oluşabilir. Enfeksiyon nedeniyle bazen erken doğumlar gerçekleşebilmekte, erken doğum neticesinde bebekler yoğun bakım ünitelerinde kalabilmektedir. Bu nedenle bu süreçte aşılanma çok daha büyük taşımaktadır.

Anne adaylarına bağışıklık önerileri

Gebelikte mide bulantısı ve akabinde gelişen iştahsızlık konusu nedeniyle kadınlar sağlıklı ve dengeli beslenemeyebilir. Dolayısıyla yeterli biçimde vitamin ve mineral alamayan anne adaylarının bağışıklığı da zayıflayabilir. Bu dönemde iştahsızlık sorununu çözmek için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Anne adayları için bağışıklık önerileri şöyle sıralanabilir:

  1. Taze sebze ve meyve tüketilmeli ve mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller bağışıklığı güçlendirir.
  2. Soğan, sarımsak, fındık, yumurta, et, balık gibi gıdalar oldukça faydalıdır. Sadece et ve balık iyi pişmiş olmalıdır.
  3. Anne adayları bağırsak sağlığına da özen göstermelidir. Bu nedenle probiyotik alımı çok önemlidir. Kefir ve ev yoğurdu faydalıdır.
  4. İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
  5. D vitamini eksikse tamamlanmalıdır.
  6. Yulaf gibi lifli gıdalar da bağışıklığı güçlendirir.
  7. Şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.
  8. Doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapılmalıdır.
  9. Bol su içilmelidir.
  10. Aşılar ihmal edilmemelidir. Grip, koronavirüs ve tetanoz aşıları mutlaka olunmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al