Yükleniyor

Bağışıklık Güçlendirici Besinler ve Takviyeler Nelerdir?

Bağışıklık Güçlendirici Besinler ve Takviyeler Nelerdir?

Vücudu hastalıklara karşı korumak ve daha dirençli hale getirmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir. Bağışıklık sistemi de hem doğal besin kaynaklarıyla hem de takviye yoluyla güçlendirilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin başında turunçgiller, kivi, zencefil, zerdeçal, sarımsak, brokoli, ıspanak, yoğurt ve kırmızı biber gelir. Bu listenin yanında bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin takviyeleri de söz konusudur.

İçindekiler

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle kişinin kendisine çok iyi bakması ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Sağlıklı beslenme ile birlikte kişi sigara-alkol içmemeli, düzenli egzersiz yapmalı, uykularına dikkat etmeli, bağışıklık güçlendirici besinler tüketmeli ve stresten uzak durmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek yapılması gerekenler şöyledir:

 • Sağlıklı beslenilmelidir
 • Sigara-alkol içilmemelidir
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır
 • Yeterli ve kaliteli uykuya dikkat edilmelidir
 • Bol su içilmelidir
 • Bağışıklık güçlendirici besin ve takviyeler alınmalıdır
 • Stresten uzak durulmalıdır
 • Kişisel hijyen ihmal edilmemelidir

Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler arasında portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller, kivi, sarımsak, zencefil, zerdeçal, ıspanak, brokoli, yoğurt, kırmızı biber ve balık yer alır. Bu liste ek besinlerle de güçlendirilebilir.

Bağışıklık güçlendirici besinler şu şekildedir:

Turunçgiller

Bağışıklık hücresi fonksiyonlarını destekleyen ve hastalıklara karşı koruma kalkanı görevi gören C vitamini sayesinde portakal, mandalina, greyfurt ve limon bağışıklık güçlendirici besinler arasında yer alır.

Çilek, kivi, mango, yaban mersini, ahududu

Çilek, kivi, mango, yaban mersini ve ahududu C vitamini bakımından zengin meyvelerdir. C vitamini ile birlikte resveratrol gibi polifenolleri de barındıran bu meyveler aynı zamanda bağışıklık sistemi fonksiyonunun güçlendirilmesine de yardımcı olan antiviral ve antiinflamatuar etkilere sahiptir.

Karpuz

Olgunlaşmış karpuz, glutatyon adı verilen antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Bu sayede karpuz bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonla mücadele edilmesini sağlar.

Domates

E, C vitamini ve likopen içeren domates tüketimi de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, içeriğindeki allisin sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki yapar. Sarımsak tüketimi bu sayede grip ve soğuk algınlığına karşı da koruyucudur.

Zencefil

C vitamini, magnezyum ve potasyum başta olmak üzere birçok sağlıklı bileşeni içinde barındıran zencefilin antiinflamatuar ve antioksidan etkisi söz konusudur. Bu etkiler zencefili bağışıklık güçlendirici bir besin yapar.

Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki etken madde, güçlü bir antiinflamatuar, bağışıklık güçlendirici ve antiviral  özelliklere sahip olan kurkumindir. Kurkumin, bağışıklık hücrelerinin işleyişini artırmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

Enfeksiyonlara karşı güçlü bir kaynak olarak bilinen A vitamini ve beta karoten içeren ıspanak tüketmek de bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda ıspanağın bağışıklık dostu olmasının nedenlerinden biri de folat içermesi olarak kabul edilir.

Brokoli

Brokoli, A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olmakla birlikte ayrıca iyi bir lif kaynağıdır. Ancak brokolinin bağışıklık sistemini güçlendirmesinin kaynağı, glutatyon üretimine yardımcı olan kükürt içeriğidir.

Kırmızı biber

Kapya olarak bilinen kırmızı biber de yüksek oranda C vitamini içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğiyle öne çıkar.

Yoğurt

Güçlü bir probiyotik olan yoğurt da bağışıklık sistemini açısından faydalı bir besindir. Probiyotik etkisinin dışında D vitamini kaynağı da olan yoğurdun düzenli tüketimi de bağışıklık sistemine olumlu etkiler sunar.

Balık

Omega-3’ün bilinen en güçlü kaynaklarından biri olan balık tüketimi de antiinflamatuar etki yaratarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaju, badem ve ay çekirdeği gibi kuruyemişler

Kaju, çinko bakımından zengin bir kuruyemiştir ve bağışıklık sistemine fayda sağladığı bilinir. Badem ve ay çekirdeği ise güçlü E vitamini özelliğiyle öne çıkar ve yine bağışıklık sistemi için yararlı bir kuruyemiş olarak diyet listesine eklenebilir.

Tatlı patates

Havuçta olduğu gibi tatlı patates de beta-karoten içerir. Beta karoten, vücutta zararlı serbest radikalleri temizleyen A vitaminine dönüşür. Bu dönüşüm, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hatta yaşlanma sürecini de iyileştirebilir.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahip bitki bileşikleri olan polifenoller açısından zengin olan kakaodan yapılır. Kakao açısından zengin bir diyet vücudun bağışıklık sistemine ve bağırsak mikrobiyomuna fayda sağlar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bitter çikolata tüketiminde aşırıya kaçmamak ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Bağışıklık Güçlendirici İçecekler Nelerdir?

Bağışıklık güçlendirici içecekleri sıraladığımda en başta portakal suyu, limon suyu, greyfurt suyu ve nar suyu gelir. Bunlarla birlikte yeşil elma suyu, çilek suyu, havuç suyu da bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca yeşil çay, zencefil çayı, papatya çayı ve karanfil çayı da bağışıklık güçlendirici çaylardır.

Bağışıklık güçlendirici içecekler listesi şöyledir:

Bağışıklık Güçlendirici Vitaminler Nelerdir?

Doğal besinlerin dışında bağışıklık güçlendirici vitamin ve takviyeler de söz konusudur. Bunların başında A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini gelir. Bunlarla birlikte çinko, selenyum, magnezyum da bağışıklık sistemini güçlendirmek için alınabilecek takviyeler arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için şu vitamin ve takviyeleri alabilirsiniz:

 • A vitamini
 • B6 vitamini
 • C vitamini
 • D vitamini
 • E vitamini
 • Çinko
 • Selenyum
 • Magnezyum
 • Kara mürver
 • Propolis

Bağışıklık Güçlendirici Besin ve Takviyeler Hakkında Sık Sorulan Sorular

En güçlü bağışıklık güçlendirici nedir?

En güçlü bağışıklık güçlendirici kaynakların başında ıspanak, brokoli, portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi sebze ve meyveler gelir. Bunların yanında D vitamini içeren besinler veya takviyeler ve omega-3 kaynağı balık tüketimi de en güçlü bağışıklık güçlendirici kaynaklarıdır.

Bağışıklık güçlendirici çaylar nelerdir?

Bağışıklık güçlendirici çaylar arasında yeşil çay, zencefil çayı, papatya çayı, ıhlamur, ada çayı, karanfil çayı ve kuşburnu çayı yer alır.

Çocuklar için bağışıklık güçlendirici besinler nelerdir?

Çocuklar için ev yapımı yoğurtla zencefil ve zerdeçalı karıştırmak güçlü bir bağışıklık güçlendirici kaynağıdır. Bununla birlikte probiyotik içeren ve bağırsak dostu olan kefir de çocuklar için faydalıdır. Ayrıca çocuklarınıza kivi, pekmez, yumurta, balıkla birlikte ballı süt de verebilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al