Yükleniyor

Mangonun Faydaları Nelerdir? Mango Ne İşe Yarar?

Mangonun Faydaları Nelerdir? Mango Ne İşe Yarar?

Tropik bir meyve olan mango, hem vitamin hem de mineral açısından zengin oldukça besleyici bir meyvedir. Başta A vitamini olmak üzere B, C, K ve E vitaminlerini de içinde barındırır. Mango kalp sağlığını destekler, bağışıklığı güçlendirir, diyabet kontrolü yapar, sindirim sağlığını iyileştirir ve göz sağlığını destekler. Ayrıca mango hem de göz hem de cilt sağlığını korur.

İçindekiler

Mangonun Besin Değeri Nedir?

Besleyici bir yaz meyvesi olan mango, vitamin ve minerallerin dışında folat, magnezyum, potasyum bakımından da zengindir.

Düşük kalorisiyle öne çıkan mangonun besin değeri şöyledir:

 • Kalori: 99
 • Yağ: <1 gram
 • Sodyum: 1,65 miligram
 • Karbonhidratlar: 24,8 gram
 • Lif: 2,64 gram
 • Protein: 1,35 gram
 • C Vitamini: 60,1 miligram
 • Folat: 71 mikrogram

Bunlarla birlikte mangonun içinde potasyum, magnezyum ve B6 vitamini de yer alır.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Tatlı bir yaz meyvesi olan mango, güçlü lif içeriğiyle bağırsakları iyileştirir, bağışıklığı güçlendirir, kolesterolü düşürür, kalp sağlığını destekler, kilo kontrolü yapar, kan şekerini dengeler, hem cilt hem göz sağlığına iyi gelir, antioksidan etkisiyle bazı kanser türlerine karşı savaşçıdır.

Mangonun faydaları genel olarak şöyledir:

 • Mango C vitamini bakımından zengindir
 • Sindirimi ve bağırsakları iyileştirir
 • Mango bağışıklığı güçlendirir
 • Kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür
 • Kalp sağlığını destekler
 • Mango aynı zamanda kilo kontrolü yapar
 • Cilt sağlığına iyi gelir
 • Gözler için faydalıdır
 • Bazı kanser türlerine karşı mücadele eder
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar
 • Vücuttaki enflamasyonu azaltır
 • Vücudu alkalize etmeye yardımcı olur

Mangonun vücuda sağladığı bu faydalar şu şekilde açıklanabilir:

Bağırsakları iyileştirir

Hem çözünür hem de çözünmeyen lif bakımından zengin bir kaynak olan mango, bu sayede bağırsak mikrobiyomunu dengede tutarak sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirir. Bağırsak sağlığının güçlü olması aynı zamanda kabızlık ve ishal gibi sorunların da önüne geçer.

Bağışıklığı güçlendirir

Mango, sarı meyvelere rengini veren bir grup bileşik olan karotenoidler içerir. Bu karotenoidler içeren bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve düzgün bir şekilde işleyişini sağlar. Ayrıca ilgili bileşikler antioksidan özelliklere de sahiptir. Bunun yanı sıra mangonun C vitamini içermesi de bağışıklık sistemine destek olur.

Kalp sağlığını destekler

Kandaki lipit düzeylerini yönetmek için mango tüketmek önemlidir. Lipit düzeyleri, mangodaki magniferin sayesinde kontrol edilir. Tüm bu bilgilerin ışığında mango tüketmek, lipit düzeylerinde ve iltihaplanmalarda azalmalar sağlayarak kalp hastalığı riskini azaltıcı etki yaratır.

Kilo kontrolü yapar

Düşük kalorili bir meyve olan mango, bu sayede güvenli bir şekilde tüketilebilir ve kilo kontrolünü sağlar.

Kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür

Mango aynı zamanda kandaki şeker oranını dengeleyerek kan basıncını ve kolesterolü düşürür.

Cilt sağlığına iyi gelir

Yüksek düzeyde C vitamini içeren mango, cilde elastikiyet özelliği kazandıran, kırışıklıkları ve sarkmaları önlemeye yardım eden kolajen üretimini destekler.

Gözler için faydalıdır

Mango, A, C vitamini ve beta karoten bileşiği güçlü antioksidan kaynakları olduğu için göz sağlığı açısından faydalı meyvelerden biridir.

Bazı kanser türlerine karşı mücadele eder

Mango, hücreleri olası hasarlara karşı koruyan doğal madde olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu koruyuculuk mangodaki mangiferin bileşiğinden gelir. Mangonun, riskini azalttığı düşünülen kanser türleri beyin, göğüs, rahim ağzı, kolon ve cilt kanseridir. Ancak bu konuda daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kemiklerin güçlenmesini sağlar

Mangonun vücuda sağladığı düşünülen faydalarından biri de kemikleri güçlendirmesidir. Düzenli mango tüketiminin kemik sağlığını iyileştirdiği değerlendirilir.

Mangonun Zararları Var mı?

Genellikle güvenli bir şekilde tüketilebilen mangonun aşırı tüketimi sonucu bazı potansiyel yan etkiler ortaya çıkardığı görülebilir. Bu yan etkilerin başında gaz ve şişkinlikle birlikte ciltte alerjik reaksiyonlar gelir.

Mango Nasıl Yenir?

Mango tek başına da tüketilebilen, güvenli ve tatlı bir meyvedir. Çekirdeği çıkarıldıktan sonra dilerseniz küçük parçalar halinde dilerseniz de bütün haliyle tüketilebilen mango ayrıca salatalara, smoothielere, yoğurda veya soslara da eklenebilir.

Mangonun Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mango ne işe yarar?

Mango temelde düşük kalori bir meyve olmasından dolayı kilo kontrolü açısından önemlidir. Bağışıklığı güçlendirmesi bakımından zengin C vitamini kaynağı olan mango aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü düşürererek kalp sağlığını destekler, diyabet tedavisine destek olur, sindirime yardım eder, cildi temizler ve göz sağlığını korur.

Mango hangi organa iyi gelir?

Mango kalp olmak üzere göz ve cilt sağlığına iyi gelen meyvelerden biridir.

Mango her gün yenir mi?

Mango düzenli olarak her gün tüketilebilir.

Mango zayıflatır mı?

Düşük kalorili bir meyve olan mango düzenli olarak tüketildiğinde kilo kontrolü yapmakla birlikte kilo verme sürecinde de önemli bir destekçiniz olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al