Yükleniyor

Karanfil Nedir? Karanfil Faydaları Nelerdir?

Karanfil Nedir? Karanfil Faydaları Nelerdir?

Karanfil, Szyygiaum aromaticum ismi ile bilinen mersin familyasından olan karanfil ağacının kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. Anavatanı Endonezya olan karanfil güzel kokusu ve bilinen faydaları nedeniyle tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanıldığı gibi, potansiyel yararları nedeni ile sağlık alanında da kullanılmaktadır. Farklı formlarda kullanılabilen karanfilin, vücuda olan faydaları sebebi ile faydaları noktasında yağı ve suyu da tercih edilen kullanım çeşitlerindendir.

İçindekiler

Karanfilin Besin Değeri Nedir?

Ulusal besin veritabanına göre 1 çay kaşığı karanfil şunları içerir:

 • 6 kalori
 • 0.13 gram protein
 • 0,27 gram yağ
 • 1.38 gram karbonhidrat
 • 0,7 gram lif

Karanfil Nerelerde Kullanılır?

Hint’lilerde uzun yıllardır alternatif tıp sistemi olan ayurveda’da yaygın olarak kullanılan karanfil;

 • Güçlü aroması ve kokusuyla öğütülmüş veya bütün olarak
 • Ketçap gibi çok kullanılan ürünlerin bileşenleri olarak
 • Parfüm ürünlerinde aroma katıcı
 • Uçucu yağ şeklinde
 • Kek ve kurabiyeleri tatlandırmak için
 • Çay, baharat ve süt karışımı olan chai yaparken kullanılmaktadır.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfill, kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltan öjenol ve antioksidanlara sahiptir. Ağrıyı azaltmaya ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilen karanfil, diş ağrısı ve kas spazmlarını hafifletmeye, ruh halini sakinleştirmeye ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelmesi ile bilinir.

Karanfilin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş ağrısını dindirmeye ve ağız kokusunu gidermeye yardım eder
 • Diyabete iyi gelerek kan şekeri seviyelerini dengeler
 • Kanser riskini azaltan antioksidanlar barındırır
 • Öksürük kesicidir
 • Bakterilerin gelişimini durdurur
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Obezite ile mücadele eder
 • Karaciğer sağlığını iyileştirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kemik sağlığını geliştirir
 • Mide ülserini azaltır.

Plak, diş eti iltihabı ve bakteriler üzerindeki etkisi yanı sıra, kan şekeri seviyesini dengelemesi, etanol özü ile meme kanseri için toksik olması, obezite insidansını azaltması, bakteri gibi mikroorganizmaların gelişimini durdurması, öjenol bileşiği ile karaciğer fonksiyonlarını iyileştirip, inflamasyonu azaltması faydalarını nasıl gerçekleştirdiğin bir özetidir.

Karanfilin Saça Faydaları Nelerdir?

Karanfil, antioksidan, antifungal ve antibakteriyel olup, beta karoten ve A vitamini içerir. Karanfil, kafa derisindeki kan akışını uyararak, saç folikülü ve saç büyümesini teşvik edebilir bu da saç dokusunun iyileşmesini sağlayabileceği gibi saç dökülmesini ve kepek oluşumunu da önleyebilir.

  Karanfil Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  Karanfilin içerdiği eugenol bileşeni, antioksidan, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle karanfil, birçok hastalığın tedavisinde etkili olabilir.

  Ağrı kesici özellikleri nedeniyle diş ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları ve adet sancıları gibi ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, antiseptik özellikleri, enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde de yardımcı olabilir. Özellikle ağız ve diş sağlığı için kullanımı oldukça yaygındır. Karanfil yağı veya suyu, diş eti iltihapları, diş çürükleri, ağız yaraları gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir. Anti-inflamatuar özellikleri, romatizmal hastalıkların tedavisinde de etkili olabilir. Özellikle osteoartrit ve romatoid artrit gibi eklem ağrılarına neden olan hastalıklarda, yağı kullanımı ağrıların hafifletilmesine ve eklem hareketlerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

  Kanser önleyici özelliklere de sahiptir. bitkide bulunan bazı bileşenler, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir ve kanser riskini azaltabilir. Özellikle akciğer kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı koruyucu etkileri olduğu düşünülür. Antispazmodik özellikleri, kolon kaslarının gevşemesine yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sorunlarda etkili olabilir.

  Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

  Bitkinin çayını yapmak çok basittir. Bir çay kaşığı karanfil ve bir su bardağı yeterli olur. Öncelikle suyu kaynatıp bir fincana dökmeli ve ardından karanfilleri eklemelisiniz. İsteğe göre bir süre demlemeye bırakıp, yeterli demi aldığını düşünüyorsanız süzüp sıcak olarak içebilirsiniz. 

  Karanfilin Zararı Var mıdır?

  Normal kullanım sınırları içinde kullanıldığında genellikle zararsızdır. Ancak karanfil faydaları olduğu kadar aşırı tüketimde zararları da olabilen bir bitkidir. Aşırı tüketimi, sindirim rahatsızlıklarına, baş dönmesine, uyku bozukluklarına ve kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, belirgin bir rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmalı, aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

  Karanfil Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Karanfili kimler kullanamaz?

  Karanfil, faydaları çok olan güvenli bir bitkidir. Ancak, aşırı kullanım ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde bazı istenmeyen durumlar oluşabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı konusunda doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, kanama bozukluğu olanlar ve çocuklarda kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

  Karanfil suyu içmek neye iyi gelir?

  Karanfil suyu, birçok sağlık faydası olan doğal bir içecektir. İçerisindeki antioksidanlar, anti-enflamatuar özellikler ve antibakteriyel etkiler sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilir. En yaygın kullanımı, ağız kokusunu gidermek için kullanılmasıdır. Ağız kokusu, kötü hijyen alışkanlıklarından, diş eti hastalıklarından ve sindirim sorunlarından kaynaklanabilir. Ağızda bakteri oluşumunu önleyerek ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda sindirim sorunlarına da iyi gelir. Mide rahatsızlıklarını azalttığı gibi gaz ve şişkinliğin hafifleşmesine yardım eder. Bunlar ile birlikte, sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek hazımsızlık, kabızlık ve diğer sindirim problemlerinin tedavisinde etkili olabilir.

  Karanfil suyunun bir diğer faydası ise, ağrı kesici etkisidir. Bitkinin yağını da içeren suyu; diş ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı gibi ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Karanfil iltihap söker mi?

  İnflamasyonu azaltıcı özellikleri nedeniyle romatizma ve artrit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir. Aynı etkiyi diş eti iltihabında da gösterir. Antioksidanlar açısından zengindir ve cildin genç kalmasına yardımcı olabilir. Hücre hasarını azaltarak cilt sağlığını korur. Aynı zamanda, cilt lekelerini ve sivilceleri azaltmaya da yardımcı olur. Doğal bir içecek olması nedeniyle yan etkileri çok azdır. Ancak yüksek dozda tüketilmesi, ciltte hassasiyete, mide rahatsızlıklarına ve ağızda yanmaya neden olabilir. Bu nedenle, uygun dozda tüketmek önemlidir.

  Karanfil nerede yetişir?

  Karanfil, Güneydoğu Asya, Hindistan ve Endonezya gibi sıcak ve nemli iklimlerde yetişir. Ancak, yetiştirildiği birçok farklı ülke bulunur. Dünya genelinde en çok üretildiği ülkeler Endonezya, Madagaskar, Tanzanya, Sri Lanka ve Hindistan'dır.

  Karanfil hangi sıklıkla tüketilmelidir?

  Karanfil, baharat olarak kullanıldığında yemeklere tat ve aroma vermek için küçük miktarlarda kullanılabilir. Tıbbi amaçlarla kullanılıyorsa, doktorun önerdiği şekilde ve dozlarda tüketilmelidir. Genel olarak, günlük 2-3 gram tüketimi önerilir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

  Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2023

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al