Yükleniyor

Glutatyon Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Glutatyon Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı yaşam, düzenli beslenme, egzersiz ve yaşam tarzıyla birlikte vücutta doğal olarak bulunan antioksidan maddeler de kritik bir yer tutar. Bunlardan biri de glutatyondur. Vücuttaki önemli antioksidanlardan biri olarak kabul edilen glutatyonun insan vücuduna katkısı yadsınamayacak kadar önemlidir. Glutatyon düşüklüğüyle birlikte çeşitli belirti ve hastalıklar ortaya çıkabileceği gibi glutatyonun olması gereken düzeye gelmesi halinde bazı semptomlarla birlikte hastalıklara karşı fayda sağladığı da görülmüştür.

İçindekiler

Glutatyon Nedir?

Glutatyon, karaciğer tarafından üretilen, üç amino asitten oluşan ve vücutta doğal olarak bulunan antioksidan bir maddedir. Glutatyon vücutta antioksidan görevi görerek vücudun serbest radikallerle mücadelesine yardım eder.

Yetersiz beslenme, çevresel faktörler ve stres gibi unsurların glutatyon değerini düşürdüğü bilinmekle birlikte doğal olarak istenen glutatyon seviyesine ulaşılamadığı durumlarda kapsül, sıvı ve glutatyon serum takviyesi şeklinde de kullanılabilir. Dokuları yenileme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp hastalıklarını iyileştirme gibi alanlarda etkili olan glutatyonun tam olarak tedavisi için daha geniş araştırmalara ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Glutatyon Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki glutatyon eksikliğinin ortaya çıkması bazı belirtilerle söz konusu olabilir. Bu belirtileri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

  • Yorgunluk
  • Enerji düşüklüğü
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Hafıza problemleri
  • Ağır iyileşen yaralar

Bu belirtileri yaşamanız kesin olarak glutatyon eksikliğiniz olduğu anlamına gelmez. Teşhis için doktor kontrollerinde kan testlerinizin yapılıp değerlerinizin kontrol edilmesi gerekir.

Glutatyon Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Düzensiz beslenme, çevresel faktör ve stres gibi unsurlar, glutatyon seviyelerini etkiler ve düşürür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte de glutatyon değerlerinde düşüş gözlemlenir. İnsan vücudu tarafından doğal olarak üretilmesinin yanında kapsül ve sıvı olarak da alınabilen glutatyonun güçlü bir antioksidan olması dolayısıyla bağışıklığı güçlendirme, kalp hastalıkları, karaciğer tedavisi ve yaşlanmanın etkilerinin azaltılması gibi vücuda sağladığı yararlar ön plana çıkar.

Bunlarla birlikte glutatyon faydalarını aşağıdaki başlıklar halinde özetlemek mümkündür:

Oksidatif stresi azaltır

Yüksek seviyelere ulaşan oksidatif stres; diyabet, romatoid artrit ve kanser gibi birçok hastalığın habercisi olabilir. Güçlü bir antioksidan olan glutatyon, oksidatif stres düzeyini düşürme konusunda etkili olabilir.

Sedef hastalığına iyi gelebilir

Enflamasyonu azaltıcı etkisi bulunan glutatyon, ciltteki sedef hastalığının tedavisinde faydalı bir yardımcı olarak tercih edilebilir.

Karaciğer hastalığında hücre hasarını tamir edebilir

Glutatyon, alkol kullanan veya kullanmayan insanlarda meydana gelen kronik yağlı karaciğer hastalığında kandaki protein, bilirubin ve enzim seviyelerini iyileştici etkisi olduğu görülmüştür.

İnsülin direncini yükseltir

Yaş ilerledikçe vücutta üretilen glutatyon değeri düşer ve bu da glutatyon eksikliğiyle bazı hastalıkları beraberinde getirir. Yapılan araştırmalarda yaşlı bireylerin diyetine eklenen sistein ve glisin eklenmesiyle glutatyon seviyeleriyle birlikte insülin dirençlerinin arttığı gözlemlenmiştir.

Periferik arter hastalığı yaşayanlarda hareketliliği artırır

Özellikle bacaklardaki plakların tıkanmasıyla oluşan periferik arter hastalığı yaşayan kişilere glutatyon verilerek hareketliliğin artırılması amaçlanabilir.

Kanser gelişmesi riskini azaltabilir

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasının bir gerçek olmasına rağmen glutatyonun yeni kanser riskini azalttığı yönünde çalışmalar söz konusudur.

Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılabilir

Glutatyon seviyelerinin ortalamasını koruyarak parkinson hastalığının semptomlarına yardımcı olmak söz konusu olabilir.

Ülseratif kolit hasarlarının tedavisinde destek görevi görür

Glutatyon takviyesiyle kolit hasarlarının bir kısmının iyileştirebileceği görülmekle birlikte bu konuda daha kesin çalışmalara ihtiyaç vardır.

Otizm bozukluklarını iyileştirici gücü bulunur

Otizmli çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda glutatyon değerlerinin otizmli olmayan çocuklara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Glutatyon takviyesiyle birlikte otizm bozukluklarının semptomlarının azaltılması hedeflenir.

Diyabet etkisini minimize edebilir

Uzun süre devam eden yüksek kan şekeri seviyeleriyle glutatyon eksikliği arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çalışmalar, glutatyon takviyelerinin kontrolsüz diyabeti olan kişilerde oksidatif stres ve hasarı azaltarak yüksek kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Bunların yanı sıra glutatyonun fayda sağladığı ve iyileşmesi yönünde yardımcı olduğu bazı hastalıklar ise şöyledir:

Glutatyon Nasıl Yükseltilir? Glutatyon Tedavisi Nasıldır?

Hem doğal hem de kapsül ve sıvı şeklinde tüketerek vücuttaki glutatyonun seviyesini yükseltmek ve eksikliğini tedavi etmek mümkündür. Glutatyon, içeriğinde yüksek miktarda kükürt molekülleri barındırır. Bu sebeple kükürt oranı fazla besinler tüketerek doğal olarak glutatyon üretimine destek olmuş olursunuz. 

Glutatyon içeren besinlerin başında ıspanak, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, sarımsak, soğan ve baklagil çeşitleri yer alır.

Glutatyon serum

Glutatyon serum alarak hücreleti yenileyip bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Glutatyon serum takviyesiyle glutatyon değeri artacak ve olası hastalıkların önüne geçme konusunda yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra glutatyon tedavisi için soğan, sarımsak, brokoli, ıspanak ve lahana gibi besinler de kükürt oranı yüksek olduğu için tercih edilebilir.

Glutatyon Yan Etkileri ve Riskleri Var mı?

Glutatyon, doğal olarak yükseltilmeye çalışıldığı takdirde herhangi bir tehlike veya yan etki meydana getirmez ancak takviye kullanmak da herkes için önerilmez. Glutatyon yükseltici takviyeler tüketildiğinde ortaya çıkabilecek olası yan etkileri şunlardır:

  • Şişkinlik
  • Karın krampları
  • Nefes darlığı
  • Alerjik reaksiyonlar

Tüm bunlarla birlikte yüksek oranda glutatyon miktarı aynı zamanda çinko seviyesinde azalma meyddana getirebilir. Glutatyon değerini sağlıklı bir şekilde yükseltmek için uzman doktor kontrolünde testlerin yapılması tavsiye edilir.

Glutatyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Glutatyon herkes kullanabilir mi?

Yeterince çalışma olmadığı için glutatyonun gebelere ve emzirenlere, kanser tanısı alan / kanser riski yüksek olan ve kemoterapi gören hastalara verilmesi önerilmez

En iyi glutatyon takviyesi hangisi?

Glutatyon üretimi için en önemli unusurlardan biri selenyum ve kükürttür. Selenyum içeriği yüksek besinlerden balık, yumurta ve hindi tüketilebilir.

Glutatyon gençleştirir mi?

Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yenilemesiyle gençleştirmeye katkı sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al