Yükleniyor

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Selenyum Nedir? Selenyum Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Selenyum, bağışıklık sistemi fonksiyonunu, doğurganlığı ve zihinsel yeteneği destekleyen, metabolizma ve tiroidde kritik rol oynayan "Se" sembolü ile temsil edilen bir mineraldir. Yetişkin kişilerin günde yaklaşık olarak 55 mikrogram (mcg) selenyuma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı yumurta, fındık ve bazı türlerinden sağlamak mümkündür. Selenyum eksikliği yaşandığı durumlarda saç dökülmesi, kaslarda güçsüzlük ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi semptomlar görülür.

İçindekiler

Selenyum Nedir?

Selenyum, vücudun kendi başına üretemediği için dışarıdan besin yoluyla alınması gereken ve DNA yapımında rol alan önemli bir mineraldir. Selenyum eksikliği, vücutta üreme sağlığında ya da tiroid bezinde problemlere neden olabilir. Doğal olarak suda ve bazı besinlerde bulunan selenyum, insanlar küçük bir miktarda ihtiyaç duysa da metabolizma üzerinden önemli bir role sahiptir.

Selenyum Ne İşe Yarar?

Selenoproteinler adı verilen çeşitli enzim ve proteinlerin bir bileşeni olan selenyum, DNA yapımında rol alır, üreme ve tiroid sağlığını destekler, metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve oksidatif hücre hasarı yanı sıra enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Selenyum ayrıca vücudun bağışıklık sistemine de olumlu yönde etki eder.

Selenyum Faydaları Nelerdir?

Selenyum, antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyona karşı savaşmada etkili olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tiroid sağlığını desteklemesinin yanında kansere karşı da koruyucu bir etkisi vardır.

Selenyumun faydaları genel olarak şunlardır:

 • Güçlü bir antioksidan etkisi vardır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır
 • Tiroid sağlığını destekler
 • Kanser riskini azaltır
 • Kalp hastalıklarına karşı korur
 • Zihinsel gerilemeyi önler
 • Üreme sağlığını korur
 • Astım semptomlarını azaltır

Antioksidan etkisi vardır

Selenyum, vücudu enfeksiyona karşı koruyan bir yapıya sahiptir. Güçlük antioksidan özelliği sayesinde hücre hasarının önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini destekler

Bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip olan selenyum, vücudu koruma yapısı sayesinde hastalıklara karşı daha dirençli olunmasını sağlar. Bağışıklık sistemini destekleyerek serbest radikallerle savaşır.

Tiroid sağlığına iyi gelir

Tiroid hormonunun üretiminde ve metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir role sahip olan selenyum, besinlerde alınarak bu konuda vücut sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.

Kanser riskini azaltır

Vücuttaki iyi bir selenyum oranı, kişinin kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında kalp krizi riskinin de azalmasını sağlar.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur

Selenyum seviyesinin düşmesi kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Selenyumun vücuttaki inflamasyon ve oksidatif stresi azaltması kalp hastalıkları riskini de minimuma indirmeye yardımcı olur.

Zihinsel gerilemeyi önler

Oksidatif stres nörolojik hastalıkların başlangıcında ve ilerlemesinde rol oynar. Selenyum oksidatif stresi önleyebileceği için alzheimer başta olmak üzere zihinsel gerileme ve hafıza kaybının önlenmesine yardımcı olur.

Üreme sağlığını korur

Serbest radikallerin hücrelere zarar vermesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan oksidatif stres, çeşitli hastalıklara neden olabilir. Serbest radikallerle savaşan selenyum kişinin üreme sağlığını koruyarak, hamile kalmaya çalışan kişilere fayda sağlar.

Astım semptomlarını azaltabilir

Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan selenyum ile ilgili yapılan araştırmalarda astım ile ilişkili semptomları azalttığı görülmüştür.

Selenyum eksikliği ya da vücuda fazla alındığı durumlarda çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Bu yüzden selenyum mineralinin vücuda dengeli bir şekilde alınması önemlidir. Selenyum eksikliği yaşandığı durumda uzman doktordan bilgi alarak takviyeye başlanması önemlidir.

Selenyum Eksikliği Nedir?

Vücuda yeterli oranda selenyum alınmadığı durumlarda selenyum eksikliği ortaya çıkar. Selenyum eksikliğinde yorgunluk, kas zayıflığı gibi miyodejeneratif hastalıklar yanı sıra bağışıklık sisteminde zayıflama ve depresif ruh hali belirtiler görülebilir. Selenyum eksikliği sağlıksız beslenme, yeterli besin alamama ya da kronik hastalıklarla ilişkilendirilir. Selenyum eksikliği belirtileri yaşandığı durumlarda uzman doktordan destek alabilir ya da selenyum içeren besinler tüketebilirsiniz.

Selenyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Selenyum eksikliği durumunda özellikle bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkar. Vücutta selenyum eksikliği yaşanması durumunda oluşabilecek belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Kısırlık
 • Kaslarda güçsüzlük ya da zayıflık
 • Yorgunluk
 • Bilinç bulanıklığı
 • Saç dökülmesi
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Tiroid sorunlarının ortaya çıkması
 • Depresyon ve anksiyete ruhsal sorunlar

Selenyum eksikliği görüldüğü durumlarda uzman doktordan görüş alarak takviye alabilmek mümkündür.

Selenyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Selenyum minerali bağışıklık sisteminin işlemesinde, HIV ve AIDS gibi cinsel hastalıkların ilerlememesi açısından önemli rol oynar. Bunun yanında kısırlık, kardiyovasküler hastalıklar, bilişsel gerileme gibi problemlerin oluşmasının altında selenyum eksikliği yatabilir. Selenyum eksikliğinde şu hastalıklar görülebilir:

Selenyum Nelerde Var? Selenyum İçeren Besinler Nelerdir?

Süt ve yoğurt da dahil olmak üzere pek çok tam tahıl ve süt ürünü, sığır eti, hindi, tavuk, balık, kabuklu deniz ürünleri ve yumurta yüksek miktarda selenyum içeren iyi bir selenyum kaynağıdır.

Selenyum içeren besinler şöyle açıklanabilir:

 • Ispanak, yeşil bezelye, brokoli ve patates
 • Hindi, biftek, tavuk, balık ve yengeç gibi et, tavuk ve deniz ürünleri
 • Kuru fasulye, mercimek, esmer pirinç,
 • Yoğurt ve süzme peynir gibi süt ürünleri
 • Brezilya fındığı, ayçiçeği çekirdeği ve fındık
 • Yumurta
 • Tahıllar
 • Tam buğday ekmeği doğal selenyum kaynaklarıdır.

Günde 400 mcg'den fazla tüketilmediğinde vücuda fazladan selenyum almak genellikle zararlı değildir. Fakat yüksek düzeyde selenyum tehlikeli olabileceği gibi bazı ilaçlarla etkileşime girerek sağlığı tehlikeye atabilir. Selenyum takviyesi almaya başlamadan önce daima uzman doktordan destek almayı unutmayın.

Selenyum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Selenyum fazlalığı belirtileri nelerdir?

Selenyum fazlalığı olduğu durumlarda kişilerde ishal, kusma, bulantı, tırnak ve saçlarda zayıflama görülebilir. Bunun yanında selenyum vücuda fazla alındığı durumda zehirlenme yaşanarak sinirsel sorunlara, yorgunluğa, nefesin kötü kokmasına sebebiyet verebilmektedir.

Selenyum düşüklüğü neden olur?

Vücutta selenyum düşüklüğü yaşanması sağlıksız ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bunun yaşanmaması için selenyum açısından zengin olan et, tavuk, hindi, süt ürünleri, deniz ürünler ve tahıllardan yararlanmak gerekir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al