Yükleniyor

Hamilelikte Cinsellik nasıl olmalıdır?

Hamilelikte Cinsellik nasıl olmalıdır?

Anne baba adayları için hamilelik dönemi bebeklerini kucaklarına alacakları heyecanlı bir süreci işaret ederken, aynı zamanda çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirebiliyor. Bu dönemde en çok merak edilen konular arasında gebelik sürecinde cinsel yaşam yer alıyor. Hamilelikte cinsellik, ebeveyn adayları açısından önem taşıyor ve bu konuda yanlış bilinenler çiftleri de olumsuz etkileyebiliyor. Gebelikte cinsellik konusunda çiftlerin doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekiyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. İ. Burhan Özel, hamilelikte cinsellik ve merak edilenleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hamilelikte cinsellik son derece normal ve pek çok çift için güvenlidir. Annede erken doğum riski, plasentanın aşağı yerleşmesine bağlı kanamalar, plasentasal sorunlar ya da tekrarlayan düşük geçmişi gibi sorunlar bulunmuyor ise cinsel ilişki bebeğe karşı bir tehlike arz etmez. Ancak anne adayının ruhsal olarak rahat hissedeceği, olumsuz etkilenmeyeceği, partnerler arasında dayanışma ile birlikte bu süreç geçirilmelidir. Çiftler birbirine destek vererek, uyum içerisinde olduğunda bu dönem de sağlıklı bir şekilde geçirilecektir. Risk faktörünün bulunmadığı hamileliklerde cinsel ilişki yaşanabileceği gibi, anne adayının daha konforlu, özgüvenli ve mutlu hissedeceği, baba adayının ise daha kontrollü, sakin ve ılımlı kalabileceği bir zemin oluşturulmalıdır.

Hamilelikte (gebelikte) cinsellik güvenli midir?

Normal seyrinde ilerleyen bir hamilelik sürecinde cinsel ilişki anne ve bebek açısından güvenli olup, herhangi bir risk içermemektedir. Ancak doğuma yaklaşan son aylarda cinsellik sonrası kasılmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum ilişki sonrası dinlenme ile geçebilmektedir. Dolasıyla sıkıntı görülmemektedir.      

Hamilelikte (gebelikte) cinsellik bebeğe zarar verir mi?

Gebelik döneminde en çok merak edilen sorular arasında yer alan bu durumun cevabı toplumda çoğu zaman yanlış bilinmektedir. Hamilelik süreci sorunsuz geçiyorsa ya da bir problem yoksa ve bir komplikasyon gelişmemişse gebelikte cinsellik bebeğe zarar vermemektedir. Cinsel ilişki ve orgazm düşük ya da erken doğumda sonuçlanmaz. Ancak herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık varlığında oluşacak enfeksiyon hamilelikte ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu durumda prezervatif kullanılması ya da ara verilmesi önerilmektedir.     

Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mıdır? 

Gebelikte cinsel ilişkinin zararlı olup olmadığı kişinin gebelik sürecini nasıl geçirdiği ile bağlantılıdır. Erken doğum, düşük, kanama, su gelişi, enfeksiyon varlığı vb. bir risk faktörü yoksa hamilelikte cinsellik sakıncalı değildir.

Hamilelikte hangi durumlarda cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır?

Hamilelikte vajinal kanama, su gelişi, vajinal enfeksiyon varlığı ( özellikle cinsel yolla bulaşan), erken doğum riski, plasentanın aşağı yerleşimine bağlı kanamalı durumlarda ilişkiden kaçınılmalıdır.

Cinsel yaşam hamileliğin kaçıncı ayına kadar devam edebilir?

Risk faktörünün olmadığı gebeliklerde son döneme kadar cinsel ilişki devam edilebilmektedir. Son ayda rahim duvarı kaslarında kasılmalardan dolayı gebeler tedirgin olabilir. Bu kasılma dinleme ile ortadan kalmaktadır. Ancak kasılmalar psikolojik olarak rahatsız edebilir. Psikolojik olarak paniğe neden oluyor ve rahatsız ediyorsa kasılmalar bu tür durumlarda da ilişkiden kaçınılabilir.

Hamilelikte cinsellik ve partner desteği nasıl olmalıdır?

Hamilelikte cinsellik konusunda çiftlerde her zaman bir korku olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zararlı mı? Hamilelik döneminde seks erken doğum ya da düşüğe neden olur mu? gibi sorular ilk akla gelen ve gebelik takibini sağlayan hekime danışılan konular arasında yerini almaktadır. Çiftler birbirine destek olarak ve gerekirse doktorundan yardım alarak bu konuları problem haline getirmeden sürecin üstesinden gelebilirler.

Hamileler haftada kaç kez ilişkiye girebilir?

Sağlıklı ilerleyen bir hamilelik sürecinde çiftler isteğe bağlı olarak ilişkiye girebilirler. Düşük, kanama vb. risk faktörü bulunan hamileliklerde gebelik takibini sağlayan uzman hekime danışılmalıdır.

Hamilelikte hangi pozisyonda ilişkiye girilmelidir?

Hamilelikte çiftler için ilk sırada anne ve bebeğin sağlığı gelmektedir. Bedensel sağlığın yanında ruhsal sağlık da anne için bu dönemde oldukça önem arz etmektedir. Anne ve bebek arasında kurulan yeni bir bağın sağlıklı ve güvenli ilerleyebilmesi için bu dönemde ebeveynler birlikte bu ortama zemin hazırlamalıdır. Önerilecek pozisyonlar gebeliğin nasıl ilerlediği ile alakalı değişebilmektedir. Gebelik takibini sağlayan hekime danışılabilir. En genel hamilelikte uygulanan ilişki pozisyonları şunları içerir;

Makas Pozisyonu

Annenin en fazla haz aldığı gebelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında makas pozisyonu da bulunur. Karın bölgesi bu pozisyonda daha rahat eder. Anne adayının yanı sıra baba adayının da daha rahat hissettiği pozisyonlar arasında yer alır. Çiftlerin yüz yüze olduğu bu pozisyonda anne elleri yataktan destek alabildiği için çok fazla enerji sarf etmez. Bu pozisyon, hamileliğin son aylarında rahatsızlık hissi verebilir

Kaşık Pozisyonu

Makas pozisyonunda olduğu gibi hamilelik evresinde anne adayının kendini daha rahat hissettiği cinsel ilişki pozisyonlardan biridir. Bu pozisyonda çiftlerin yan yatması, anne adayının fazlaca enerji sarf etmemesini ve kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Uygunluğuna göre annenin karın bölgesinin altına yastık, örtü, pike konabilir. Temel amaç, anne adayının daha fazla rahat etmesini sağlamaktır. Rahat bir pozisyon türü olduğundan sorun görülmemesi halinde hamileliğin son haftasına kadar tercih edilebilir.

Klasik Misyoner Pozisyonu

Hamileliğin ilk dönemlerinde uygulanabilen, son dönemlerinde önerilmeyen pozisyon olarak bilinir. Sırt üstü uzanan gebe adayının üzerinde partner yer alır. Bu pozisyonda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Cinsel ilişki esnasında anne adayının karın kısmına baskı yapılmamalı ve baba adayı ağırlığını anne adayının üzerine vermemelidir. Klasik misyoner pozisyonu kontrollü bir pozisyon olduğundan baba adayı için konforlu olmayabilir.

Kanepe Pozisyonu

Gebe, kanepe gibi rahat edeceği bir alana sırt üstü uzanır ve bacaklar baba adayı tarafından kaldırılır. Diğer pozisyonlarda olduğu gibi bu pozisyonda da baba adayı kontrollü olmalıdır. Diğer pozisyonlara oranla baba adayı için en konforlu ve rahat hissedebileceği pozisyon olarak tanımlanabilir. Anne adayının karın bölgesine bir temas içermeyen bu pozisyon baba adayının psikolojik olarak daha rahat hissetmesine neden olur.

Gebenin Partner Üzerinde Olduğu Pozisyon

Bu pozisyonda kontrol anne adayındadır. Karın bölgesinde baskı hissedilmez. Kontrollün anne adayında olması hem onun kendini daha rahat hissedeceği şekilde yönlendirmesini hem de baba adayının daha rahat hissetmesini sağlar. Çiftler için karşılıklı olarak en rahat pozisyon olarak nitelendirilebilir. Anne adayı herhangi bir yerden elleri ile destek alabilir. Hamilelikte en sık uygulanan pozisyon olarak da kabul edilebilir.

Kurbağa Pozisyonu

Anne adayı için yorucu bir cinsel ilişki pozisyonudur. Kontrol ve sorumluluk baba adayındadır. Cinsel ilişki esnasında kurbağa pozisyonu yoracağından ve anne adayının kasık bölgesinde ağrı yapabileceğinden devamlı olarak kullanılmamalıdır, bir süre sonra pozisyon değişikliğine ihtiyaç duyulabilir. Anne adayı yataktan destek alabilir. Anne adayı için kalça bölümü havada olduğundan baba adayının anne adayını çok rahat kavraması gereklidir.

Köpek Pozisyonu

Gebeliğin ilk dönemlerinde tercih edilen son dönemlerinde yorucu ve dikkat edilmesi gereken pozisyonlardan biridir. Anne adayı eller ve dizler üzerinde yerde olur. Erkek ise arka tarafta yer alır. Dikkat edilmesi gereken pozisyonlardan biridir. Gebe, enerji sarf etmez. Kontrol ve sorumluluk baba adayına aittir.

 

 

Güncelleme Tarihi : 30 Eylül 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al