Hastalıklarını Öğrenmeden Çocuğunuza Bakıcı Seçmeyin

Çalışan annelerin en önemli sorunlarından başında çocuk bakımı geliyor. Bakıcı seçerken; çocuk psikolojinden anlıyor mu?, agresif mi?, çocukla iyi iletişim kuruyor mu? gibi konular mercek altın alınırken tercih edilecek bakıcının sağlık sorunları genellikle göz ardı ediliyor. Son yıllarda özellikle yabancı bakıcıların tercih edilmesi çocuklar için enfeksiyon hastalıkları risklerini de beraberinde getirebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Çocuk enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Ahmet Soysal çocuk bakıcısı seçiminde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

 Bakıcı seçerken sağlık değerlendirmesini unutmayın

Özellikle çalışan anneler çocukları dünyaya geldikten sonra 4-6 ay gibi kısa bir süre bebekleriyle zaman geçirebilmektedir. Annenin doğum izninin ardından bebekler; ebeveyn, kreş veya bakıcılara emanet edilmektedir. Anne babalar bebeklerini emanet edecek bakıcıyı seçerken genellikle; çocukları sevmesi, sabırlı olması, sevecen ve güler yüzlü olması, çocuk psikolojisinden anlaması veya agresifliği gibi konular üzerinden değerlendirmektedir. Ancak neredeyse 8-9 saat çocukla zaman geçirecek bakıcının sağlık ile ilgili değerlendirmesi genellikle göz ardı edilmektedir. 

Yabancı uyruklu bakıcılarda enfeksiyon riski daha fazla

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde; Ukrayna, Gürcistan, Türkmenistan, Bulgaristan, Kazakistan, Moldavya hatta yabancı dil öğrenmeleri için Filipinler, Malezya, Singapur gibi uzak doğu ülkelerinden bakıcılar tercih edilmektedir. Çocukları besleyen, altını değiştiren neredeyse günün büyük bir çoğunluğunda yakın temas içinde bulunan yabancı uyruklu bakıcılar enfeksiyon hastalıkları bakamından riskli olabilmektedir. Ülkelerinde sağlık hizmetleri yeterli seviyede olmayan veya sağlık hizmetlerine rahatlıkla ulaşamayan bu bakıcıların başta tüberküloz, Hepatit B ve Hepatit C olmak üzere enfeksiyon ve uyuz gibi parazitik hastalıklar bakamından risk oluşturmaktadır. 

Bakıcınızdan kan ve idrar tahlili isteyin

Çocukların emanet edildiği ve günün önemli bir bölümünü çocuklarla yakın temas halinde geçirecek olan bakıcı seçimi yapılırken sağlık raporu istenmesi unutulmamalıdır. Tam kan sayımı, idrar tahlili ve akciğer grafisi gibi basit tetkiklerin talep edilmesi olası hastalıkları öğrenilmesi için yeterli olabilmektedir. Çok çabuk bulaşabilen tüberküloza karşı koruyucu bir önlem bulunmadığı için bakıcının kronik öksürüğünün olup olmadığı kontrol edilmesi ve akciğer grafisi istenmesi yaşanabilecek ciddi sorunların önüne geçebilmektedir. Bakıcı sürekli aileyle birlikte evde kalmıyorsa yaşadığı ev ve zamanını geçirdiği sosyal ortamı öğrenmek uyuz gibi parazitik hastalıkların belirlenebilmesi bakımından önemlidir.

Hastalıklar hemen ortaya çıkmayabilir

Enfeksiyon rahatsızlıklarında mikropların kuluçka süresi farklı olduğu için bebeğe bulaşan hastalık hemen ortaya çıkmayabilmektedir. Bazı hastalıkların belirtisi yıllar sonra bile yaşanabilmektedir. HIV ve hepatit hastalıklarında olduğu gibi çocuk hasta değil sadece mikrobu taşıyıcı olabilir. Parazitik hastalıklar ise kısa sürede belirti verebilmektedir.

  • Sürekli kaşıntı veya vücutta
  • İshal veya kötü kokulu kaka
  • Kusma, bulantı gibi belirtilerde çocuğun parazitik hastalıklar bakımından bir doktora götürülmesi önemlidir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al