Yükleniyor

Hemoroide kalıcı ve konforlu tedavi: Hemoroidal arter embolizasyonu

Hemoroide kalıcı ve konforlu tedavi: Hemoroidal arter embolizasyonu

Toplumda yaygın olarak görülen, genetik yatkınlık ve kronik kabızlığın büyük rol oynadığı hemoroid; ağrı, kaşıntı ve kanamaya yol açabilerek hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Çoğunlukla orta yaşlarda görülen ve beslenme alışkanlığıyla yakından ilişkili olan hemoroid, kadınlarda özellikle gebelik döneminde ortaya çıkıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde ise çok fazla kırmızı et tüketimi nedeniyle yaygın olarak görülüyor. Beslenme planlaması, yaşam tarzının değişmesi ve uygulanan farklı tedavi yöntemlerine rağmen tekrarlayan hemoroid rahatsızlığında son dönemlerde embolizayon yöntemi başarılı sonuçları ile öne çıkıyor. Memorial Dicle Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Dr. Mehmet Kolu, hemoroid (basur ) tedavisinde “Hemoroidal arter embolizasyonu” yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hastaların hayat konforu artıyor

Makat çevresinde varislere benzer şekilde şişmiş damarlarla ortaya çıkan bu hastalık iç ve dış hemoroid olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Hemoroid, şiddetine göre dört derece olarak ifade edilmektedir. Birinci ve ikinci derece hemoroid şikayetleri genellikle ilaç tedavileri ve yaşam değişiklikleri ile düzelmektedir. Kullanılan ilaçlar; kortizonlu kremler, ağrıyı azaltan kremler ve toplardamarlarda kan dolaşımını düzenleyen tabletlerden oluşmaktadır. Üç ve dördüncü evre hastalarda ise genellikle müdahale gereklidir. Bu hastalarda cerrahi tedavi, skleroterapi, bant ligasyonu, lazer uygulamaları gibi cerrahi dışı girişimsel işlemler uygulanmaktadır. Hemoroid rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olan hastalarda %10-15 oranında, ameliyat dışı diğer tekniklerle tedavi olan hastalarda %30-40 oranında tekrarlama söz konusu olabilmektedir. Genellikle sıcak su banyosu ve buz uygulamaları ile geçici çözümler aranmaktadır.  Ancak son dönemlerde yüksek başarı oranları ile dikkati çeken embolizasyon yöntemi hızla yaygınlaşmaktadır. Hemoroidal arter embolizasyonu olarak bilinen bu uygulama girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Hemoridin tekrarlama riski azalıyor

Hemoroidal arter embolizasyonu hemoroid hastalarını heyecanlandıran ve umutlandıran yeni bir tedavi yöntemi olarak kalıcı tedavi sağlamaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda makat bölgesinde atar damarlar ve toplardamarlar arasındaki bağlantı damarlarında genişleme olduğu bildirilmektedir. Bu durumun toplardamarlara ciddi bir basınç artışı şeklinde yansıdığı görülmektedir. Toplar damarların duvarlarının zayıf olması nedeniyle bu basınç artışı hemoroid pakelerini ve hemoroide bağlı şikayetlerin kaynağını oluşturmaktadır. Hemoroidal arter embolizasyonunda kasık damarından girilerek hemoroidi besleyen atardamarlar kapatılıp toplardamar üzerindeki artmış anormal basınç artışı ortadan kaldırılmaktadır. Bu atardamarlar kalıcı olarak kapatıldığı için hemoroidin tekrarlama riskini azaltmaktadır.

İşlem sonrası doğru beslenme ve yaşam tarzı değişikliği çok önemli

Hemoroid tedavisinde kullanılan embolizasyon yöntemi 15 ile 20 dakika arasında sürmekte ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Bu işlemin en önemli avantajları; kalıcı tedavi, normal hayata hızlı dönüş ve makat bölgesine dokunulmaması olarak sayılabilmektedir. Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlığı ile ilişkili olması, uygulanacak işlemler sonrasında veya tedavi süreçlerinde mutlaka beslenme biçiminin değişmesini gerektirmektedir.

Güncelleme Tarihi : 26 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al