Yükleniyor

Her El Titremesi Parkinson Değildir

Her El Titremesi Parkinson Değildir

Genellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan, yavaş hareket etme, el titremesi, kaslarda sertlik ve denge bozukluğu ile kendini gösteren Parkinson hastalığı sinsi başlamakta ve belirtileri yıllar içinde, son derece yavaş ama giderek artarak ilerlemektedir. Hastaların % 80’nde titreme görülürken, “Her el titremesi de Parkinson olarak görülmemeli ve klinik muayene verileri iyi değerlendirmelidir” diyen Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü uzmanları, “Parkinson hastalığı, tanı ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Klinik muayene verileri iyi değerlendirilmeli

Parkinson hastalığı tanısının klinik muayene verilerine dayanılarak konulduğunu belirten Uz. Dr. Çetin, “Tanıyı kesinleştirmek için beyin görüntülemesi veya kan tahlili yapılabilir; ancak bu tetkikler Parkinson hastalığına benzeyen hastalıkları dışlamak amacı ile yapılır. Yani Parkinson hastalığının, beyin görüntülemelerinde veya kan tahlillerinde özel bir bulgusu yoktur. Tanı konurken hastanın şikayetleri iyi değerlendirilmeli özellikle titreme Esansiyel Tremor (Ailesel el titremesi) hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Hastalar da bunu çok sıklıkla yapmakta, el titremesi görüldüğünde hemen Parkinson olduğunu düşünerek umutsuzluğa kapılmaktadır. Yapılan araştırmalar Parkinson hastalığında bazı grupların daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. İleri yaş grupları, birinci derecede yakınlarında Parkinson bulunanlar, geçmişte anlamlı şekilde kafa travması geçirmiş olanlar, kırsal alanda yaşayanlar (tarım ilaçları nedeniyle) hastalığa karşı daha dikkatli olmalıdır” diye konuştu.

Ailesel el titremesi ile Parkinson karıştırılmamalı

Uz. Dr. Çetin,Parkinson hastalığının çoğunlukla el titremesi şikayetleri ile karıştırıldığını  şu sözlerle anlattı: “Ailesel el titremesi hastalığı; erken yaşta başlayabilen, daha çok iki eli birden tutan, stres ile artan, alkol alımı ile azalan, istirahat sırasında değil de hareket sırasında ortaya çıkan titremelerdir. Parkinson’da ise el titremeleri istirahat haline ortaya çıkar, su içerken ya da bir objeye uzanırken kaybolur. Hareketlerde yavaşlama görülebilir. Ayrıca hastalar küçük adımlarla, öne eğik bir postürde(duruş) yürümeye eğilimli olurlar. Duruş ve denge bozuklukları, yürürken kilitlenme ve düşmeler, yüz ifadesinde donukluk, el yazısında bozulma, yutma zorluğu, kabızlık, ciltte yağlanma, terlemede artış, ağızda salya birikmesi, konuşma bozuklukları da Parkinson’un ek olarak görülen diğer belirtilerindendir.”

 

Tedavi sırasında “Bakla” tüketimine dikkat!

 

“Parkinson hastalığının esas belirtilerinden olan titreme, hareket yavaşlığı veya kas sertliği özellikle hastalığın erken dönemlerinde Parkinson ilaçlarıyla tamamen düzelebilir veya büyük ölçüde azalır.” diyen Uz. Dr. Çetin hastalığın tedavisi ile ilgili şunları kaydetti: “Tedavide esas olan, beyinde az üretilen “dopamin”in ilaçlarla dışarıdan verilmesidir. Bu tedavi sonucunda hastada belirgin bir düzelme görülür. Çok ileri dönemlerde el titremeleri ve hareket güçlüğü ilaç ile tedavi edilmez duruma geldiğinde cerrahi tedavi düşünülebilir. Hastaların ilaç tedavisi sırasında uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan biri bakla tüketiminde dikkatli olmaktır. Baklanın yeşil kabukları ve yaprakları, vücutta dopamine çevrilir. Fazla miktarda yenildiğinde yüz, boyun veya uzuvlarda istem dışı oynamalar (diskineziler) ortaya çıkabilir. Böyle bir durum görüldüğünde hastanın doktoruna başvurması ve gerekli önlemlerin alınması en uygunu olacaktır.”

Ailenin desteği çok önemli

Uz. Dr. Çetin, Parkinson hastalığının başlangıç döneminde bilincin etkilenmesinin beklenmediğini belirterek,“Çok ilerleyen dönemlerde unutmalar yaşanabiliyor ancak ilk evrelerde böyle sorun görülmüyor.  Hareket etmek isteyip de edemeyen ya da istemsiz hareketleri ile etrafın ilgisini çeken durumda olan bir kişinin psikolojisinin etkilenmemesi mümkün değil. Dolayısıyla yakınlarının da sosyal destek açısından yardımcı olması gerekir. Beraberce gösterilecek çaba, aile bireylerinin, özellikle eşlerin desteği ve sevgisi, hastayı rahatsız eden psikolojik sorunların hissedilir şekilde azalmasını sağlar.” şeklinde konuştu.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Ekim 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al