Yükleniyor

Her Yıl 15 Milyon İnsan Kanserle Karşı Karşıya Kalıyor

Her Yıl 15 Milyon İnsan Kanserle Karşı Karşıya Kalıyor

Kanserin görülme sıklığı ve kansere bağlı ölümler günden güne artış gösteriyor. Son verilere göre Dünyada yılda 15 milyon kanser tanısı konuluyor ve 8.2 milyon kişi de kanser sebebi ile hayatını kaybediyor. Kanserin en önemli nedenleri arasında ise yanlış beslenme ve sigara geliyor. Ancak günlük yaşantıda alınacak birkaç basit önlem ile kanser riskinizi azaltmak mümkün. Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir “4 Şubat Dünya Kanser Günü” öncesinde artan kanser vakaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Kanserden korkmak yerine belirtileri tanıyın

Erken tanı ile yaşam kalitesi ve süresi artabilen kanser hastalığına karşı durabilmek için öncelikle kanser riskini tetikleyen alışkanlıkların ne olursa olsun değiştirilmesi gerekiyor.  Unutmayın ki yaşam şekliniz, seçimleriniz sizi kansere yakınlaştırabilir ya da kanserden koruyabilir. Kansere yol açtığı bilinen beslenme-davranış biçimlerini ve çevresel faktörleri düzenleyerek biyolojik özelliklerinize göre davranmanız kanser riskini önemli bir oranda azaltacaktır.

 

Gelecek nesiller de tehlike altında

Değişen çevresel faktörler, yanlış beslenme, sigara tüketiminin artması, obezite, hareketsiz yaşam tarzını içeren çalışma biçimli sadece günümüz için değil gelecek nesiller için de tehlike içermektedir.  Bu olumsuz koşulların değişmemesi halinde kanser vakalarında artış sürecek ve kanser, ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaya devam edecektir.

Kanser %40 önlenebilir bir hastalıktır

Kanserde erken tanı, yaşam kalitesi ve süresinin artması için çok önemlidir. Oldukça düşündürücü olan bu rakamlara karşın kanser, %30-40 oranında önlenebilir bir hastalıktır. Bunun için uyarıcı belirtileri önemseyin. Vücutta ele gelen kitleler ve şişlikler, deri değişiklikleri, iyileşmeyen yaralar, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, beklenmedik anormal kanamalar ve akıntılar, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ses kısıklığı, açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik ve ağrı gibi şikayetler kanseri ifade edebileceği için göz ardı edilmemesi gerekir.

En çok akciğer kanseri tanısı konuluyor

En çok akciğer (%13.0), meme (%11.9) ve kalın bağırsak  (%9.7) kanserleri için tanı konulurken;  ölümler ise en çok akciğer (%19.4), karaciğer (%9.1) ve mide (%8.8) kanserinden kaynaklanmaktadır. Etkin ve kolay uygulanabilen tarama yaklaşımları ile çoğu kanser türleri erken evrelerde belirlenebilmektedir. Erken evrede teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için kanser tarama testlerine önem verilmeli ve bu konuda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

  • Sigarayı bırakın
  • Alkol almayın ya da miktarını sınırlayın
  • Radyasyondan uzak durun
  • Enfeksiyonlardan korunun
  • Sağlıklı beslenmeye önem verin
  • İdeal kilonuzu koruyun
  • Egzersiz yapın
  • Kanserin erken belirtilerini öğrenin
  • Kanser riskinizi bilin ve kanser tarama programlarına girin
  • Stresle başa çıkmayı öğrenin

Kanserle savaşan besinleri tercih edin

Kanser oluşumunda bir diğer önemli risk unsuru olan obezitedir. Her yıl ortaya çıkan yeni kanser vakalarının erkeklerde %4’ten, kadınlarda %7’den fazlası obeziteye bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu açıdan sağlıklı beslenmeye önem verilmeli ve ideal kilo korunmalıdır. Ayrıca kanser riskini artıran gıdalardan uzak durulmalı ve kanserle savaşan besin ögeleri içeren gıdalar tüketilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Şubat 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al