Yükleniyor

Her Yıl 30 Binden Fazla Kişi, Organ Nakli Yapılamadığı İçin Ölüyor

Her Yıl 30 Binden Fazla Kişi, Organ Nakli Yapılamadığı İçin Ölüyor

"Bir kişi için organ nakli gerektiğinde en zor iş beklemektir. Her gün ölüyorsunuz ama her gün umudunuz var. Ve bardak delinmiş sanki her gün bir damla akıyor. Görüyorsunuz azalıyor azalıyor, sonunda organ geliyor ve yaşama dönüyorsunuz. Ama gelmezse eriyor, soluyor ve bitiyorsunuz. Bunu beklemek çok zor. Bu durumu ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalan biri bilebilir." Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Bölümü Uzmanları, organ naklinin insan hayatındaki önemini bu cümleleriyle ifade etti. 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası nedeniyle yurt çapında pek çok etkinlik düzenleniyor. Tüm bu etkinliklerin nedeni ise Türk halkını organ bağışı konusunda bilinçlendirmek.

İçindekiler

Böbrek Yetmezliği İçin Yılda 600 Milyon Dolar

Tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye’de organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatını kısa süre içerisinde kaybediyor. Türkiye’de, yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak ‘böbrek nakli olabilmek umuduyla’ yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ancak, bu hastaların yılda sadece 600’ü bu olanağa kavuşuyor. Diyaliz, böbrek hastaları için geçici bir tedavi şekli iken, bu hastalar için nihai iyileşme, böbrek nakliyle sağlanabilir. Kronik böbrek hastalığı dolayısıyla, diyaliz programına alınmış bir hastanın, ülke ekonomisine yıllık maliyeti ise yaklaşık 23 bin dolar. Ülkemizde 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bu hastalar için, cihaz yatırımı hariç, yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık bir kaynak gerekiyor. Oysa organ nakli yapılmış bir böbrek hastasının ilk yıl maliyeti diyalizle neredeyse aynı düzeyde gerçekleşmekte, ancak bundan sonraki yıllık tedavi maliyeti 10 bin dolara düşmektedir

Türkiye Organ Naklinde İspanya’nın 20 kat gerisinde

Türkiye’de organ bağışı oranı milyonda bir buçuk iki, ABD’de ise 20-25. Fakat benim çalıştığım Wisconsin Üniversitesi’nin bulunduğu eyalette bu oran milyonda 38-40. Şu anda Wisconsin, ABD’de en fazla organ bağışı yapılan eyalet konumunda. İspanya’da ise organ bağışı oranı milyonda 40-45. Yani dünyadaki en iyi oran İspanya’da. Biz neden en iyiler arasında yer almayalım?

Organ Bağışı Günah Değil

Organ bağışının dinimiz açısından günah olmadığına 3.3.1980 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu karar vermiştir ve organ ve doku naklinin CAİZ olacağı sonucuna varmıştır. Demek ki Türkiye’de İslam dini açısından organ bağışı tasvip edilmekte ve desteklenmektedir. Bundan 1 hafta önce İstanbul müftüsü Mustafa Çağrıcı “Organ bağışı dinen meşru ve sevaptır. Şunu iddia ediyorum, eğer yaşasaydı bugün Hazreti Peygamber de organ nakline kesinlikle destek verirdi ve kendisi de katılırdı" demiştir.

Organ Nakli Hastaların Yaşam Kalitesini Artırır

Hastaların, diyaliz cihazı bağımlılığından kurtularak ulaşmış oldukları yaşam kalitesindeki artışı değerlendirebilmek ise imkansızdır. Benzer bir maliyet ve yaşam kalitesi farkı, diğer organ nakilleri için de söz konusudur. Karaciğer yada kalp yetmezliği hastası için organ nakli öncesi ve sonrası arasında dramatik bir fark mevcuttur. Organ nakliyle, ölümü kaçınılmaz olan hastalar ikinci bir yaşam şansı yakalamakta ve aileleri dahil pek çok insanın yaşam kalitesi yükselmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al