Yükleniyor

İdeal Kilonuzla Hamile Kalın

İdeal Kilonuzla Hamile Kalın

Hamile kalmaya karar vermeden önce, anne adaylarının ideal kilolarına ulaşmaları çok önemlidir. Her kadını “Hamile kaldığımda çok kilo alacak mıyım, daha sonra bu kiloları verebilecek miyim?” sorusuna odaklanır. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları anne adayının hamile kalmaya karar vermeden önce ideal kilosunda olmasının anne ve doğacak olan bebeği açısından önemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Fazla kilo çocuk sahibi olmayı olumsuz etkiliyor

Fazla kilo ile yumurtlama problemleri, kıllanma ve insülin direnci arasında yakın bir ilişki olduğu ve bunların çocuk sahibi olmayı olumsuz etkilediği bilinmektedir. Öyle ki; kadında adet düzensizliği ya da yumurtlama problemleri var ise, sadece kilo vererek ve egzersiz yaparak adetler düzenlenebilir.

 

Çok zayıf anne adayları da dikkatli olmalı

Hamilelik döneminde kilo artışına dikkat edilmesi gerektiği gibi;hamilelikten önce de anne adayının ideal kilosunda olması oldukça önemlidir. Ancak sadece fazla kilolu anne adayları değil, normalin altında bir kiloda olan anne adayları da dikkatli olmalıdır. “Aşırı zayıflık da hamilelik şansını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca zayıf kadınlarda, yetersiz beslenmeye bağlı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri sıklıkla görülür. Bu sebeple, hamile kalmaya karar vermeden 3 ay ile 1 yıl önce uygun bir beslenme programı ile ideal kiloya ulaşılmalıdır. Anne adayları, vücut kitle indeksleri 18,5–24,9 kg/m2 arasında, yani normal kiloda hamile kalmalıdır.

İki kişilik yemek gerekmiyor

Hamilelik öncesinde anne adayının ideal kilosunda olması kadar hamilelik sırasında da kontrollü yemek yemesi ve beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Hamilelik sırasında çok ve tek taraflı beslenmekten uzak durup, temel besin gruplarından gün içerisinde yeterli ve dengeli almak gerekir. Üstelik sanılanın aksine ‘iki kişilik’ yemek de gerekmemektedir. Hamilelik sürecinde fazla kilo almayı engellemek için yapılması gereken ilk şey, hangi besinlerden ne kadar tüketileceğinin öğrenilmesidir.

Hamilelik öncesi fazla kilolarınızdan kurtulun

  • Fazla kilolu olarak hamile kalmak;
  • Hamilelik sırasında kronik hipertansiyona yakalanma oranını artırır.
  • Preeklampsiye (hamilelik zehirlenmesi) yol açabilir.
  • Hamilelik şekeri riskini yükseltir.
  • Kilolu bebek dünyaya getirme riskini artırır.
  • Ölü doğuma neden olabilir.
  • Sezaryenle doğum olasılığını artırır.
  • Doğum sonrası kanama, alt karın, idrar yolu, yara yeri enfeksiyonların oluşma riski fazladır.
  • Bebekte beyin-omur-omurilik bozuklukları, karın duvarı, kalp anormallikleri ve birçok başka anormalliklerin görülme olasılıkları artabilir.

Bu sebeple fazla kilolu anne adaylarına, hamilelik öncesinde yağdan fakir, liftten zengin diyet uygulayarak ve egzersiz yaparak kilo vermesi önerilir. Bu diyeti yaparken anne adayının doktorundan ya da bir beslenme-diyet uzmanından bilgi alması çok önemlidir. Çünkü bilinçsizce yapılan diyetler gebe kalma şansınızı azaltabilir.

Hamilelik döneminde önerilen, tüm temel besin maddelerinden yeterli ve düzenli alarak ideal beslenme şeklini oluşturmaktır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller olarak tanımlanan temel gıdalardan dengeli bir şekilde almak hamilelik sürecinden önemlidir. Besin değeri düşük gıdaları fazlaca tüketmek, gereksiz kilo almaktan başka bir işe yaramaz. Uygun beslenme planı için doktorunuzun ya da bu konuda uzman bir diyetisyenin önerilerinden yararlanmanızda fayda vardır.

Hamilelik döneminde kişiden kişiye değişse de normal kilo alım oranı 10–12 kilo arasında değişir. Ancak bu, anne adayının hamilelik öncesi kilosu ve boyu, yaşı, daha önce sahip olunan bebek sayısı, iştahı, metabolik bir hastalığının (diyabet vs.) olup olmadığı, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri, günlük fiziksel aktivitesine göre değişebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Mart 2022

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2012

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al