Yükleniyor

İleri Yaşta Kalça Kırığı Yaşamı Tehdit Ediyor

İleri Yaşta Kalça Kırığı Yaşamı Tehdit Ediyor

Dünyada ve Türkiye’de yaşlı nüfus diğer yaş gruplarına göre giderek artmaktadır. Yaşlı nüfusu bekleyen en büyük tehlike ise çeşitli nedenlerle oluşabilecek kalça kırıklarıdır.

İçindekiler

İleri yaş hastalarının yaşamını tehdit edebilen kalça kırıkları, uzun süreli bakım gerektirdiği için hastanın sosyal ve ekonomik yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, yaşlılarda kalça kırıklıklarının önemi hakkında bilgi verdi.

65 yaş sonrası kırık riski artıyor

Düşmeler yaşlılarda görülen en sık ve en ciddi kaza biçimidir. Düşme sonucu oluşan kırıklar 65 yaş üzeri sağlıklı yaşlı bireylerde %28 ila %35 oranında olup yaş ilerledikçe bu oran artmaktadır. 65 yaş üstü kişilerin 1/3, 80 yaş üstü kişilerin % 50 si düşerek kemiklerinde ciddi kırıklar oluşmaktadır.

Düşmelerin nedeni çevresel faktörler

Yaşın ilerlemesiyle, vücutta fizyolojik değişiklikler oluşmakta ve daha önce yapılan aktiviteler zamanla daha zor hale gelmektedir. Yaşlı kırıklarının %85’i evde veya ev çevresinde gerçekleşmektedir. Çoğu yaşlı bireyin evi, düşmelere neden olabilecek çevresel tehlikelere açıktır. Düşmelerin sebebi içsel ve dışsal yani görme yetisinin zayıflaması veya kasların eski kondisyonuna sahip olmaması gibi nedenlerle birlikte, büyük çoğunluğunda çevresel faktörlerin önemli yer tuttuğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Kırıklar yaşamsal önem taşır

Dünyada 2 milyondan fazla kişide kalça kırığı görülmektedir. Düşme sonucunda oluşan kırıklar yaşlıların yaşamlarını ciddi bir şekilde zorlaştırmaktadır. Düşmeye maruz kalan yaşlı bireylerin %17 ila %50’si bir yıl sonra hayatlarını kaybetmektedir. Kırık sonrası tedavi edilen yaşlıların sadece %50’si sağlığına kavuşabilmektedir. Düşmeler; ilaç kullanımı, hareketsiz yaşam, kas ve kemik zayıflamaları, alkol tüketimi, düşük eğitim düzeyi, yalnızlık ve kronik hastalıklar, felç, Parkinson gibi kişiye ait nedenlerle oluşabilir; aynı zamanda kaygan zemin, merdiven, çıkıntı ve engeller, yetersiz ışıklandırma, kayan halılar ile uygun olmayan terlik ve çoraplar gibi çevresel faktörler nedeniyle de oluşabilmektedir.

Kırık riskini azaltacak önlemler almak mümkün

Ev içerisinde bazı eksiklikler ve ihmaller düşme riskini artırır. Bunların en önemlileri ise ulaşılması güç ışık düğmeleri, yürüyüş yolu üzerindeki mobilya, masa ve sandalyeler, uzatma kabloları, alçak ve yüksek yataklardır. Yaşlılarda düşmeye neden olan çevresel faktörlerin ortadan kaldırılması için konut ve çevrenin yaşlı insanlara göre düzenlenmiş olması gerekir. Klozet kullanımı, sensörlü ışıklar, merdivenlerin genişletilmesi, trabzan yapılması düşmeleri engelleyen önlemler arasındadır. Çevresel faktörlerin düzenlenmesinin yanı sıra; kas ve koordinasyon güçlendirme egzersizleri, yürüyüş ve denge çalışmaları, çocukluktan beri gelen doğru beslenme yeterli protein vitamin alımı sigaradan uzak kalma süt ürünleri tüketme, ailelerin bilinçli yaklaşımı, risk altındaki bireyleri kontrol altında tutma ve ev düzenlemeleri kırık riskini minimuma indirebilir. Oluşabilecek maddi ve manevi zararlar düşünüldüğünde alınacak tedbirlerin önemi bir kez daha düşünülmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al