Yükleniyor

İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

İlk yardım, acil bir durumda ya da bir kaza sonucu yaralanan ya da hastalanan bir kişiye tıbbi yardım gelene kadar yapılan ilk müdahalesidir. Doğru bir ilk yardım, hayati öneme sahip olabilir. Oluşan durumun kötüye gitmesini engellemek için yapılan bu ilk yardım uygulamasında tıbbi araç gerekmeden ilaçsız olarak müdahale edilir.

İçindekiler

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım, yaralanma meydana geldikten sonra yaralanmanın meydana geldiği yerde kapsamlı tedavi sağlanana kadar uygulanan ilk müdahaleyi ifade eder. İlk yardımda tıbbi araç aranmaz, mevcut araç gereçlerle yapılır. İlk yardımdaki amaç, oluşan hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, yaralının durumunun kötüye gitmesini engellemek ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesini sağlamaktır.

İlk Yardımın Önemi

Yaşanan kazalarda, doğal afetlerde; kısacası insan sağlığını tehdit eden durumlarda sağlık görevlilerinin olay yerine ulaşması zaman alabilir. Bu gibi durumlarda uygulanan ilk yardım uygulamaları hastanın kötüleşmesini önleyebildiği için hayat kurtarır nitelikte olur. Böylelikle hastanın yaşamsal fonksiyonlarının devamı sağlanır.

İlk Yardımı Kimler Yapabilir?

İlk yardımda yapılan müdahaleleri mutlaka ilkyardımcı sertifikasına sahip, ilk yardım eğitimi almış kişiler yapmalıdır. Sertifika almış bir kişi yaralanmaz, kaza, zehirlenme, boğulma gibi ani durumlarda neler yapılacağını öğrendiği bir eğitimden geçer. Eğitim almamış bir bireyin müdahalede bulunması kazazedeye zarar verebilirken durumun daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bu yüzden tıbbi yardım için sağlık görevlileri gelene kadar yalnızca Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ilk yardım sertifikası olan kişiler tarafından yapılması gerekir.

 İlk Yardımcı Müdahalede Neler Yapmalıdır?

İlk yardımın temel amacı hastanın korkularını gidermek, yaralının durumunun ağırlaşmasını önlemek olmalıdır. Bunun yanında yaralıya müdahale etmek, çıkık, burkulma gibi durumlarda ilk yardım uygulamalarını yapmak önemlidir.

Soğukkanlılığını koruması gereken ilk yardımcı, sakince çevredekileri organize eder ve sorumluluğu üstlenir. Yaralıyı hareket ettirmeden ve yaralının korkmasını engelleyerek hareket eden ilk yardımcı en yakın sağlık kuruluşuna hastanın sevk edilmesini de kolaylaştırır.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları Nelerdir?

İlk yardımın öncelikli amacı yaralının yaşamsal fonksiyonlarının devamını sağlamaktır. Var olan durumun kötüleşmesini önlemek ve sağlık uzmanlarının iyileşme noktasında daha kolay hareket etmesini sağlamak da amaçları arasındadır.

İlk Yardım Çantası Nedir? Neden Önemlidir?

İlk yardım çantası, kazalarda hayati öneme sahiptir ve çantada ilk yardım malzemeleri bulunur, bu malzemeler olası kaza durumunda gerekli olacak materyalleri barındırır. Bu çantayı aracınızda muhafaza etmek son derece faydalıdır. Araç ilk yardım çantası içindekiler ile birlikte herhangi bir trafik kazası anında ilk müdahalenin yapılmasına ve hayati tehlikenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

İlk Yardım Çantasında Olması Gereken Temel Malzemeler Nelerdir?

İlk yardım çantasında olması gerekenler ise şunlardır:

 • Sargı bezi
 • Gazlı bez
 • Yara bandı
 • Pamuk
 • Suni solunum maskesi
 • Makas
 • Elastik bandaj
 • Antiseptik krem veya merhem
 • Çengelli iğne
 • Cımbız
 • Ateş ölçer
 • Dezenfektan
 • Alerji ilaçları, ateş düşürücü ilaç
 • Antibiyotik krem
 • Steril eldiven
 • Ağrı kesici
 • Acil durum battaniyesi
 • Su
 • Pilli fener
 • Bebek bezi ve hijyenik ped

Fakat siz aracınızda özel bir çanta hazırlayacaksanız düzenli kullandığınız ilaçları da koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kronik bir rahatsızlığınız varsa bu rahatsızlığı anlatan bir not bırakmanız da müdahalede bulunacak insanlar için faydalı olabilir.

İlk Yardım Uygulama Teknikleri

İlk yardımın farklı uygulama teknikleri bulunur. Bu teknikler ilk yardım eğitimi sırasında verilir. İlk yardım abc, uygulama tekniklerinden biridir. İşte bu tekniğin açılımı:

Airway (A) Kontrolü: Ciğerlere girip çıkan havanın kontrol edilmesi bu adımda yapılır. Önce ağız içi kontrol edilerek yabancı cisim varlığına bakılır, eğer cisim varsa ağız içinden çıkarılır. Ardından yaralının çenesi yukarıda tutulacak şekilde başı geriye doğru hareket ettirilir ve yaralının daha rahat nefes alıp vermesi sağlanır.

Breathing (B): Bak-Dinle-Hisset ve Solunum Kontrolü olarak da bilinen adımda yaralı baş çene pozisyonuna getirilerek 10 saniye nefesi dinlenir. Bu esnada ilk yardımcı bir elini hastanın göğsüne yerleştirerek soluğun sıcaklığına, hastanın göğüs hareketlerine bakar.

Circulation (C): Solunum ve nabız kontrolü yapıldıktan sonra yaralının kan dolaşımı incelenmeli. Deri rengi gözlemlenerek kan dolaşımı tespit edilir. Ardından bilincin kapalı olup olmadığına bakılır. Bilincin açık olup olmamasına göre ilk yardımcı tespitlerini belirler ve müdahalelerini o doğrultuda gerçekleştirir.

 İlk Yardım Temel Uygulamaları (KBK)

İlk yardım ile ilgili bilgiler verilirken ilk yardımın temel uygulamaları mutlaka öğretilir. Bu uygulamalar KBK olarak kısaltılır. İlk yardım temel uygulamaları şöyle sıralanır:

Koruma: Temel uygulamaların başında gelen koruma adımında, yaralıların güvenliğini sağlamak esastır. Kaza anında reflektörleri uyarıcıları çevreye yerleştirerek başlıca bir önlem alınabilir. Ardından olası bir patlamanın veya yangının önlenmesi sağlanarak kaza zinciri engellenir.

Bildirme: İlk yardımı yapacak kişi sakinliğini korumalı ve güvenliği sağladıktan sonra ilgili sağlık birimine ulaşmalıdır. 112'i aranarak sağlık ekiplerine kazanın olduğu konum ve kaza boyutu ile yaralı bilgileri detaylıca anlatılmalı. Yaralı sayısı, yaralıların yaşı, yaranın boyutu, bilincin açık olup olmadığı gibi pek çok detay sağlık görevlileriyle paylaşılmalı. Ardından sağlık ekiplerinin yönlendirmeleri dikkate alınarak hareket edilmelidir.

Kurtarma: İlk iki adım hızlıca tamamlandıktan sonra kurtarma adımına geçilir. Bu adımda müdahalede bulunacak kişi soğukkanlı ve dikkatli olmalıdır. Öncelikle çevredeki insanlar organize edilmeli ardından hastanın bilincinin açık olup olmadığı ve nefes alışverişi kontrol edilmeli. Hastayı oynatmadan yaraları tespit edilmeli ve hastanın yarasını görmesi engellenmelidir. Gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra sağlık görevleri gelene kadar durumun stabil kalması sağlanmalı.

Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

Yaşam kurtarma becerilerinin öğrenmesi için ilk yardım elzemdir. İlk yardım eğitimi aldıktan sonra herhangi bir kaza anında sevdiklerinize veya yabancılara yardım edebilir böylelikle hayatların kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca eğitim sonrasında kendinize de gerekli durumlarda kolaylıkla müdahale edebilirsiniz.

 İlk Yardım Eğitimi Olmadan Müdahalede Bulunulmanın Sakıncaları

İlk yardım eğitimi olmadan müdahalede bulunmak yaralıların durumunu tehlikeye atabilir. Temel bilgilere sahip olmayan ve eğitimden geçmemiş kişilerim müdahalede bulunması hayati tehlikeye yol açabilir.

İlk Yardım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İlk yardım çantası nerede bulundurulmalıdır?

İlk yardım çantası mutlaka her evde, arabada ve iş yerinde bulunmalıdır.

İlk yardım sertifikası nereden alınır?

İlk Yardım Eğitim Merkezi eğitim sonunda ilk yardım sertifikası verir. Ancak merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir.

İlk yardım kapsamında neler vardır?

İlk yardım kapsamında yaralının güvenliğini sağlamak ve olası kazaları önlemek, yaralının durumunu tespit edip ilgili birimlere aktarmak ve yaralının durumuna uygun müdahalelerde bulunmak vardır.

Burun kanamasında ilk yardım nasıl yapılır?

Yaralının başı hafifçe öne eğilir ve burun kanatları yaklaşık 5 dakika sıkılır. Ardından yaralının uzman bir doktora gitmesi sağlanır.

İlk yardım çantası hangi araçlarda zorunludur?

Motorlu bisiklet, motosiklet ve traktörler haricinde her araçta ilk yardım çantası bulunması zorunludur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al