Yükleniyor

İnme Hastalığının Tedavisinde Yeni Bir Dönem: Endovasküler Uygulamalar

İnme Hastalığının Tedavisinde Yeni Bir Dönem: Endovasküler Uygulamalar

Dünyada ölüm nedenleri arasında kanser ve kalp krizinden sonra üçüncü sırada yer alan inme (felç) ,ülkemizde de her yıl yaklaşık 100.000’in üzerinde kişinin sağlığını tehdit ediyor. Ancak son yıllarda bu hastalığın tedavisindeki önemli gelişmeler kalıcı sakatlıklar ve hayat kayıplarının önüne gelişebiliyor. Memorial Sağlık Grubu İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Ünitesi uzmanları, inme tedavisi hakkında bilgi verdi.

Damar tıkanması sonucu gelişen inmelerde sonuçları yeni açıklanan bilimsel bir çalışma (MR CLEAN Çalışması) yeni bir çığır açacağa benziyor. Bu çalışmanın sonuçları inme sonrasında tedavi uygulama şansı olan zaman penceresinin daha da uzamasını sağlarken, tedavi etkinliğinin de belirgin olarak artmasında büyük rol oynuyor.

İNME TEDAVİSİNDEKİ YENİ GELİŞMELER KONUSUNDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

 

Beyin damarı tıkanıklığına bağlı felç geliştiğinde şimdiye kadar hangi tedavileri uygulanıyordu?

Beyin damar tıkanıklığına bağlı felç geliştiğinde erken dönemde bilimsel olarak yararı kanıtlanmış tedavi tıkalı damarı açmaya yönelik işlemleri kapsamaktadır. 1996 yılından bu yana dünyada kullanılmakta olan ve toplardamar yoluyla ilk 4,5 saatte uygulanan pıhtı eritici (Intravenöz trombolitik) ilaç tedavi uygulaması ülkemizde 2006 yılından beri uygulanmaktadır.

 

Toplardamar yoluyla damar açıcı tedavi her felç hastası için etkili midir?

Toplardamar yoluyla yapılan pıhtı eritici tedaviler genellikle beynin küçük damar tıkanmalarında yararlı olmaktadır. Beyni besleyen orta ve büyük boy bir damar tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen ağır felç durumlarında bu pıhtı eritici tedavi tek başına damarın açılmasında yeterli olamamaktadır.

Toplardamar yoluyla damar açıcı tedavi etkili olmaz ise anjiyografik tedavi nasıl uygulanmaktadır?

 

Kasık yoluyla yapılan anjiyografi yönteminde tıpkı kalp damarında olduğu gibi geri çekilebilir bir stent aracılığı ile damar içindeki pıhtının uzaklaştırılması mümkündür. Özellikle inmenin ilk 6-8 saati içerisinde bu yöntem ile tıkalı damarın yaklaşık olarak %80’i kısmen veya tama yakın olarak açılabilmektedir.

 

Anjiyografik yöntemle yapılan damar açıcı tedavilerin yararlılığı kanıtlandı mı?

 

Yeni yayınlanan bir çalışmada Hollandalı araştırmacılar tarafından damar tıkanması ile ortaya çıkan inmede 1999 yılından bu yana uygulanmakta olan ancak sonuçları hakkında yeteri kadar bilimsel veri olmayan anjiyografik damar açıcı tedavilerin etkinliğini tartışmasız bir biçimde ortaya koyulmuştur. Tıkalı damarı, içindeki pıhtıyı dışarı çeken bir stent aracılığı ile tedavi etmenin pıhtı eritici ilaç tedavisine göre 2 kat daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir.

Tedavinin etkisi hastalarda nasıl görülmektedir?

 

 

Anjiyografik tedavi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedaviyi alan ağır inmeli hastaların %33'ü yani her 3 hastanın biri hayatını bağımsız, başkalarına muhtaç olmadan sürdürürken tedavi edilmeyen hasta grubunda bu oran yanlızca %19’du yani yalnızca 5 hastanın biri olarak belirtilmekteydi.

 

Anjiyografik tedavinin yararını azaltan bir durum var mıdır?

 

Yaş, cinsiyet ve başlangıçtaki inmenin ağırlığı ne olursa olsun tedavi aynı oranda etkili olmaktadır yani tedavi yararı belirli bir yaştan sonra azalmamaktadır, cinsiyetler arasında bir fark yoktur ve inme ağırlaştıkça etkinlik azalmaz.

Anjiyografik tedavinin uygulanabilmesi için bir zaman sınırı var mı?

 

 

Tedavinin başarı şansı ne kadar erken yapılırsa o kadar artmaktadır. Tedavi yararı inme sonrası ilk 6 saate kadar sürmektedir. Bu süre bilindiği gibi ilaçlı tedavilerde yalnızca 4,5 saattir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 9 Şubat 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al