Yükleniyor

Kadınlarda Cinsel Rahatsızlıkların Psikolojik Sebepleri

Kadınlarda Cinsel Rahatsızlıkların Psikolojik Sebepleri

Dünyada birçok toplumda yaşanan önyargılar sebebiyle bireyler kendilerini cinsellik konusunda rahat hissetmeyebilirler. Bunun yanında kadınlarda cinsel rahatsızlıklar sosyal, psikolojik ya da fiziksel gibi birbirinden farklı birçok sebepten kaynaklanabilir. Bu rahatsızlıkların tedavilerinde ve tedavi sonrası süreçte tekrar nüksetmemesi için doktor önerisiyle yapılması gerekenleri uygulamak, kadınlar için daha sağlıklı bir gelecek oluşturur.

İçindekiler

Aile ve Toplum Etkileri

Kadının yetiştiği yer ve zaman: Cinsel sağlığın hala tabu olarak görüldüğü yerlerde kadınların yaşadığı rahatsızlıklara çözüm bulması oldukça zor olabilir. Bu tür korkuların ve çekincelerin yaşandığı toplumlarda cinsel sağlığın önemi bir basamak daha düşebilir. Bu korku beraberinde vajinismus gibi hastalıklara ve bazı sağlık tarama testlerine engel olabilir. Bu testlerin gecikmesi ya da hiç yapılmaması kadınlarda cinsel sağlığın gittikçe kötüleşmesine sebep olabilir.

Anne ve baba arasındaki iletişim: Bu madde de kadın cinselliğini etkileyen faktörlerden biridir. Aile yapısında sağlıklı bir ilişki görmeden yetişen  kadınların en çok yaşadığı rahatsızlıklardan biri vajinismustur. Bu sorun baba ve anne figürlerinde dinamiklere göre şekillenmektedir.

Partnerin Etkileri

Zevkler ve sınırlar

Cinsel ilişkide partner ile paylaşmak istenilen aktiviteleri dile getirmemek ya da bunlardan çekinmek kadınlarda cinsel rahatsızlıklar yaşanmasına ve yaşanılan cinselliğin monotonlaşmasına ya da orgazm olamamaya sebep olabilir. Her iki tarafın da ihtiyaçları konuşularak cinsellikte açık iletişim ortamı yaratılabilir. Bu paylaşım sayesinde kadınlarda cinsel rahatsızlıklar en aza indirilebilir ve cinselliğinizi daha rahat  şekilde yaşayabilirsiniz. Cinsellikle ilgili taleplerin bastırılmasının sebebi toplum baskısı, psikolojik engeller ya da partnerinizin sizin hakkında ne düşüneceğinden korkmanız olabilir. Fakat bu ihtiyaçların dile getirilmemesi ve bastırılması cinsel uyarılmada azalma, kadınlarda cinsel rahatsızlıklar ve cinsel isteksizliğe kadar ilerleyebilir.  

Cinsellikte psikolojik faktörler

Zaman içinde partnerlerin birbirleriyle olan iletişimin dinamiğine göre yaşadıkları mutsuzluk, kızgınlık ve kırgınlıklar cinsel duyarsızlaşma gibi durumlara sebep olabilir, Bunun sonucunda   cinsel ilişkide isteksizlik ve tatminsizlik yaşanabilir.

Özgüven eksikliği ve kendini sevememe

Öz saygısını kaybeden bireyler iç çatışmalar yaşayabilir, kendi bedeni üstünde hak iddia edemeyecek hale gelebilir. Bu sebeple cinsellik ve cinsel sağlık konularına daha çekingen yaklaşabilir. Bu durum direkt olarak kadınlarda cinsel rahatsızlıklar yaşamasını ve kadının aktif cinsel yaşamını ve orgazm olmasını kısıtlayabilir. 

Tedavi Gerektiren Psikolojik Bozukluklar

Kadınlarda cinsel rahatsızlıkların tetiklemesine sebep olan depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu, panik, obsesif kompulsif bozukluklar kadınların yaşam standartlarını düşürürken cinsel tetiklenmeyi de azaltabilir. Bu tip dıırumlar, tedavi sürecinden sonra tamamen ortadan kalkabilir.

Bireysel ve Maddi Problemler

Ekonomik, Ani ve büyük olaylar

Aniden yaşanan ölümler, ekonomik koşullar, sosyal çevrede maruz bırakılan tavırlar ya da üzüntü gibi duyguların kadınlarda cinsel rahatsızlıkları tetikleyebileceği  bilinmektedir. Herhangi bir cinsel rahatsızlık hissedildiğinde bu sorunun en iyi şekilde teşhis edilmesi ve en doğru tedavinin uygulanması gerekir. Kadınların cinsel rahatsızlıkların tedavisi için zaman kaybetmeden uzman bir kadın hastalıkları doğum hekimine başvurması ve teşhis edilen durumun gerekliliğine göre ek uzmanlıklardan destek alarak sağlığına kavuşması önerilir.

Yaş

Yalnızca cinsel sağlık için değil aynı zamanda psikolojik sağlık için de dikkate alınması gereken bir konudur. Yas yaşayan hem erkek hem kadınlarda cinsel isteksizlik, hormon değişikliği, sağlıksız beslenme gibi birçok rahatsızlığa sebep olabilir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al