Yükleniyor

Kafada Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Kafada Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Vücudun birçok bölgesinde görülebilen akne ve sivilceler aynı zamanda kafada da ortaya çıkabilir. Kafada ortaya çıkan sivilcelerin temel nedeni saç köklerinin tıkanması olarak kabul edilir. Ölü deriler, saç bakım ürünleri ve bakteriler gibi faktörler saç köklerinin tıkanmasına yol açabilir. Kafada sivilce oluşumunun tedavisindeki amaç ise tıkanan saç köklerini onarmaktır. Bunun için saç bakım rutinini değiştirmek veya ilaç kullanmak gerekebilir.

İçindekiler

Kafada Sivilce Nedir?

Saç derisinde veya saç çizgisinde içi sıvı dolu olan noktalar genellikle sivilcelerdir. Kafada çıkan sivilceler bazı durumlarda ağrılı, acılı veya kaşıntılı olabilir.

İrin olarak da adlandırılan içi sıvı dolu şişlikler genelde beyaz nokta şeklinde ortaya çıkar. Bu noktalar ağrılı, acılı veya kaşıntılı olabileceği gibi iltihapla birlikte kabuklanma da yaratabilir.

En temel sebebi saç köklerinin tıkanması olan kafada sivilce oluşumu, ölü deri hücreler, bakteriler, saç bakım ürünleri ve stres gibi faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Kafada sivilce tedavisi ise genellikle saç bakım rutininin değiştirilmesi, gerektiğinde ilaç kullanımı ve stresten uzak durmaya çalışmak gibi yöntemlerle iyileştirilmeye çalışılır. Burada amaç tıkanan saç köklerinin onararak eski haline döndürmektir.

Kafada Sivilce Neden Çıkar?

Kafada sivilce oluşumu, saç köklerinin tıkanması, saç derisindeki aşırı yağ ile birlikte sebum üretimi ve bakteri kaynaklı iltihaplanma sonucunda meydana gelir. Ayrıca saçtaki ölü deri hücreleri, hormon seviyeleri, stres, saç bakım ürünleri ve genetik de kafada sivilceye yol açabilir.

Kafada sivilce oluşumuna neden olan faktörler şöyledir:

 • Saç köklerinin tıkanması
 • Saç derisindeki aşırı yağlanma ve sebum üretimi
 • Bakteri kaynaklı iltihaplanma
 • Saçtaki ölü deri hücreleri
 • Hormon seviyelerindeki dalgalanma
 • Saç bakım ürünleri
 • Stres
 • Çok sık şapka veya saç bandı takılması
 • Genetik

Saç köklerinin tıkanması

Saç köklerinde meydana gelen tıkanmalar kök ve derinin rahat hava almasını engelleyerek sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu sivilceler ağrılı ve acılı olabileceği gibi kaşıntıyla birlikte kabuklanma da yaratabilir.

Saç derisindeki aşırı yağlanma ve sebum üretimi

Cildin yüzeyini koruyan yağlı bir madde olan sebum, fazla veya az üretildiğinde kafada sivilce ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte saç derisindeki aşırı yağlanma da kafada sivilceyi tetikleyebilir.

Bakteri kaynaklı iltihaplanma

Kafada meydana gelen bakteri, maya veya akarlar gibi mantar veya mikroorganizmalar iltihaplanmaya yol açarak kafada sivilce oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda genellikle ilaç tedavisi önerilir.

Saçtaki ölü deri hücreleri

Saçtaki hücrelerin ölmesi de kafada sivilce ortaya çıkarabilir. Bu durum da kafada sivilcenin yaygın nedenleri arasında yer alır.

Hormon seviyelerinde dalgalanma

Erkek veya kadınlarda meydana gelen hormonlardaki dalgalanma da kafada sivilce oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında gösterilir.

Saç bakım ürünleri

Özellikle şampuan, jöle, bakım yağları ve saç spreyi gibi saç bakım ürünleri de saç derisine yıpratabilir. Bu yıpranmayla birlikte kafada sivilce ortaya çıkabilir.

Stres

Birçok hastalığa davetiye çıkaran stres, aynı zamanda kafada sivilce oluşumuna da neden olabilir. Stresten uzak durmak size ve çevrenize iyi gelecektir.

Çok sık şapka veya saç bandı takılması

Sık sık şapka veya saç bandı takan kişilerde de saç köklerinin havasız kalması sonucu sivilceler görülebilir.

Genetik

Ailenizde kafada sivilce sorunundan muzdarip olan kişiler varsa sizde de zaman içinde sivilce görülmesi normal karşılanabilir. Ancak bu durum başlıca nedenler arasında gösterilmez.

Kafada Sivilce Nasıl Teşhis Edilir?

Kafada sivilcenin teşhisi için kişinin şikayetleri dinlenip saç derisindeki izlere bakılarak kolayca tanı yapılabilir. Ayrıca kişinin farklı hastalıkları söz konusuysa veya kullandığı saç bakım ürünleri varsa bunların da bilgisi alınır.

Diğer yandan eğer kafa derisinde aniden sivilce çıkarsa doktor tarafından kan tahlilleri de istenebilir.

Kafada Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Saç derisinde meydana gelen sivilcenin tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişir.

Belirtiler ve sivilceler hafifse aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

 • Saça zarar verdiğini düşündüğünüz saç bakım ürünlerini bırakın
 • Özellikle terledikten sonra saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyin
 • Çok sık şapka veya saç bandı takmayın

Eğer kafadaki sivilceleriniz şiddetli, ağrılı, acılı veya kaşıntılıysa şu tedaviler işe yarayabilir:

 • Saç köklerindeki bakterileri temizlemek için antibiyotik tedavisi
 • Folikülit söz konusuysa topikal steroidler
 • Kaşıntı şikayetlerini azaltmak için antihistaminik ilaçlar

Bunlarla birlikte antibakteriyel sabunlar, kepek önleyici şampuanlar ve destekleyici ürünler de kafadaki sivilcelere çözüm olabilir.

Kafada Sivilce Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kafada çıkan sivilce tehlikeli mi?

Kafada sıçan sivilceler şiddetli değil ve rahatsızlık vermiyorsa kendiliğinden geçmesi beklenebilir ancak uzun süren ve şiddetli sivilceler doktora başvurmak önemlidir.

Kafada çıkan sivilce patlatılır mı?

Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi kafada çıkan sivilceleri de patlatmamak gerekir. Özellikle beyinle teması düşünüldüğünde kafadaki sivilceyi patlatmak daha tehlikeli bir tablo meydana getirebilir.

Kafada çıkan sivilce için hangi doktora gidilir?

Kafanızda sivilce çıktıysa uzman bir dermatoloji doktorundan randevu alabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 5 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al